BRATISLAVA. Mieru neprospieva, keď sa rozdeľujeme na základných veciach. Tam, kde sa treba spájať a opierať sa o tradície či hodnoty, nerozdeľujme krajinu, pretože to škodí mieru.
Vyhlásil to pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom premiér Robert Fico (Smer-SD).
Silné puto
V príhovore na vojenskom pamätníku Slavín v Bratislave pripomenul, že si váži každú obeť druhej svetovej vojny, ktorá priniesla porážku fašizmu.
Fico zdôraznil, že Slovensko a Československo oslobodila Červená armáda a vojaci rumunskej armády. To podľa neho vytvára silné puto medzi obyvateľmi Slovenska a obyvateľmi bývalého Sovietskeho zväzu.
Premiér odmietol prekrúcanie dejín a zdôraznil, že najväčší podiel na porazení fašizmu a na víťazstve v druhej svetovej vojne mali vojská Červenej armády bývalého Sovietskeho zväzu.
Premiér tvrdí, že mieru neprospieva, ak sa o vojne hovorí s ľahkovážnosťou. Je sklamaný z EÚ, ktorá vznikla ako mierový projekt, no nie je podľa neho schopná ponúknuť zmysluplný mierový plán pre konflikt na Ukrajine.
"Je to veľký prejav slabosti EÚ," povedal. Myslí si, že sa Únia nevie postaviť na vlastné nohy v otázkach zahraničnej politiky.
Jediná zbraň, ktorú máme, je podľa Fica rešpektovanie medzinárodného práva. Zopakoval, že musíme robiť všetko preto, aby naša zahraničná politika, postavená na členstve v EÚ a NATO, bola orientovaná na všetky štyri svetové strany.
Horí požiar vojny, povedal Žiga
Život v mieri je životným a národnoštátnym záujmom Slovenska. Mier nie je samozrejmosťou ani frázou. Skonštatoval to podpredseda Národnej rady Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý je poverený vedením parlamentu.
Pri príležitosti sviatku konca druhej svetovej vojny v Európe zdôraznil povinnosť vzdať česť hrdinom, ktorí za víťazstvo položili životy.
Deň víťazstva nad fašizmom si treba podľa Žigu pripomínať, aby sme neodpustili opakovanie príčin vojny. "
Keď ekonomickú krízu a hospodársky rozvrat využili na príchod k moci militaristickí populisti, z ktorých sa neskôr stali vojnoví zločinci," povedal podpredseda NR SR v príhovore na bratislavskom Slavíne.
Žiga sa poďakoval všetkým, ktorí sa o mier zaslúžili. Pripomenul, že za našimi východnými hranicami opäť "horí požiar vojny" v zrejme v najväčšom konflikte od druhej svetovej vojny.
"V priamom prenose vidíme, čo prináša vojna a mali by sme využiť všetko, aby sme ukončili násilie a utrpenie ľudí. Mali by sme využiť všetky prostriedky vrátane rokovania a mierových iniciatív," zdôraznil.
Mier je na prvom mieste
Robme všetko preto, aby už nikdy nedošlo k vojne. Mier je na prvom mieste a ak nebude mier, nebude ani demokracie, ani slobody. Pripomenul predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer.
Ak chceme žiť v demokracii a slobode, musíme podľa neho urobiť všetko preto, aby sme žili v priateľstve, boli šťastní a budovali si svoju vlasť. "Pripomíname si veľké víťazstvo nad zlým, ktoré vzniklo tým, že tu bol revanš za porážku v prvej svetovej

vojne," pripomenul predseda zväzu.
"Do čela prichádzali takí ľudia, ktorí popierali predovšetkým demokraciu a slobodu vôbec. Bolo potrebné sa s nimi pustiť do boja," skonštatoval Longauer a poďakoval sa bojovníkom Červenej armády, ktorí bojovali za našu slobodu.
Sviatok konca druhej svetovej vojny v Európe si pripomenulo aj Slovenské protifašistické hnutie. "Dnes, 79 rokov od tejto historickej udalosti, znovu rinčia zbrane na európskej pôde. Ohlasujú sa apokalyptické znamenia a hrozby novej zničujúcej globálnej vojny. Tieto úvahy a hrozby - akokoľvek by sa nám zdali šialené - sú realitou našich dní," uviedol v stanovisku predseda hnutia Stanislav Mičev.
Hnutie zdôraznilo potrebu pripomínať si obete aj príčiny svetovej vojny. Vyjadrilo úctu všetkým obetiam fašistických režimov vo svete a osobitne tým, ktorí položili životy za slobodu nás, Slovákov.