SME

Fašizmus a nenávisť vidieť čoraz viac. Politici si pripomínajú porážku Hitlera

Od konca druhej svetovej vojny v Európe ubehlo 79 rokov.

Vojnový pamätník Slavín.Vojnový pamätník Slavín. (Zdroj: TASR)

Európa si pripomína 79. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila.

Peter Pellegrini (Hlas)

Európski politici vrátane tých slovenských stoja pred zásadnou výzvou, a to zabezpečiť mier na Ukrajine a tým aj v Európe, aby sa nerealizovali tragické scenáre, uviedol predseda Hlasu Peter Pellegrini. Výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe si pripomenul v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini skonštatoval, že 79 rokov bez vojny spôsobilo istú devalváciu mieru samotného a vnímame ho ako samozrejmosť.

"Poďme hovoriť o prímerí, o mierových scenároch, aktivizujme diplomaciu a zbrane vnímajme ako posledné krajné riešenie," uviedol v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Poďakoval sa pamätníkom bojov proti fašizmu a uctil si obete režimu postaveného na nenávisti. Vďaku vyslovil aj príslušníkom Červenej armády, ktorí oslobodzovali územie Slovenska.

Pellegrini omietol "snahy poľudšťovať fašistický režim a bagatelizovať fakty o obetiach v koncentračných táboroch". Koncentračné tábory sú podľa predsedu Hlasu mementom hrôzostrašných dejín a zlyhania generácie, ktorá svojou pasivitou dopustila genocídu národov v celej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Branislav Gröhling (SaS)

Dnes si pripomíname porazenie nenávistnej ideológie, ktorá má na svedomí milióny nevinných životov, predseda strany SaS Branislav Gröhling, ktorý zároveň pripomína, že aj v dnešnej dobe je čoraz viac vidieť, že ideológia fašizmu a nenávisť sa ani po takmer 80 rokoch nevytratila z našej spoločnosti.

Politici by podľa Gröhlinga mali jasne odmietnuť nenávistnú a extrémistickú politiku. Pod tým mal namysli nulovú spoluprácu s extrémistickými stranami, žiadne diskusie s hľadanými zločincami alebo odsúdenými neonacistami.

„Stále pretrvávajú nenávistné tendencie, ktoré často živia práve poprední politici. Zároveň v spoločnosti panuje odmietanie demokracie či túžba po totalitných režimoch," myslí si Gröhling.

Šéf SaS verí, že dnes si každý pripomenie, že fašizmus, extrémizmus i totalitné ideológie nemajú miesto v našej spoločnosti. „Dnešný deň by mal byť jasnou pripomienkou pre Slovensko aj pre politikov, kde ako krajina stojíme a na ktorú stranu histórie chceme patriť," uzavrel predseda SaS.

SkryťVypnúť reklamu

Michal Šimečka (PS)

Aj vďaka tomu, že Slovensko je dnes pevnou súčasťou Západu, Európskej únie a NATO, sú pre nás hrôzy vojny len vzdialenou spomienkou, pripomenul predseda opozičného PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka. Zdôraznil, že mier nie je samozrejmosťou.

"Dnes vzdávame úctu obetiam tej najstrašnejšej vojny a tragédie 20. storočia a zároveň hrdinom, ktorí bojovali proti fašizmu," vyhlásil s tým, že vojna bola po stáročia každodennou realitou našich predkov.

Podľa Šimečku sa treba mať na pozore, keď mier v Európe niekto ohrozuje.

"Dnes je to Vladimir Putin so svojou agresívnou politikou a vojnou na Ukrajine. Práve spomienka na všetkých hrdinov, ktorí bojovali proti fašizmu, nám ukazuje, aké potrebné je Ukrajine pomôcť. Nebráni len svoje územie a životy ľudí, ale aj zjednotenú, slobodnú a mierovú Európu, do ktorej patríme aj my," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Hnutie Slovensko

Budeme si vždy vážiť ľudí, ktorí bojovali a stále bojujú proti totalitným režimom a politickým zriadeniam, ktoré spôsobujú utrpenie ľudí, uviedlo hnutie Slovensko. Spomína si tiež na obete fašizmu, ktorými boli aj občania Slovenska.

"V hnutí Slovensko vyjadrujeme odhodlanie chrániť hodnoty, ktoré nám umožňujú žiť v mieri a slobode. Je našou povinnosťou pripomínať budúcim generáciám hrôzy vojny, ktoré spôsobilo šialenstvo fašizmu. Odsudzujeme fašizmus a dištancujeme sa od tých, ktorí vzbudzujú neznášanlivosť a nenávisť medzi ľuďmi pre ich štátnu príslušnosť, národnosť či rasu, a aj od tých, ktorí iné krajiny a ľudí žijúcich v nich považujú za menejcenných," uviedol Michal Šipoš

Veronika Remišová (Za ľudí)

Predsedníčka strany Za ľudí a poslankyňa Veronika Remišová pripomenula, že význam víťazstva nad nacistickou tyraniou je mimoriadne dôležitý pre súčasnú dobu, pretože nám pripomína, aké je dôležité nikdy pred zlom neustupovať.

SkryťVypnúť reklamu

"Obrovskému rozsahu ľudského utrpenia a vojnovej skaze totiž predchádzalo neustále ustupovanie agresorovi pod zámienkou mieru," skonštatovala v stanovisku.

"Sviatok víťazstva nad nacizmom si pripomíname v čase, keď Putinov extrémistický režim ďalej vedie svoju ničivú vojnu proti nášmu susedovi," uviedla Remišová.

Skutoční vlastenci a ľudia milujúci slobodu podľa nej nezabúdajú a vždy budú mať v úcte generáciu, ktorá nám so zbraňou v ruke vybojovala slobodu a porazila nacistickú tyraniu.

Milan Majerský (KDH)

Násilie, nenávisť a intolerancia nesmú mať v našej spoločnosti žiadne miesto. Robme všetko preto, aby sa história spred 79 rokov už nikdy nezopakovala.

Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom to v stredu uviedol predseda opozičného KDH Milan Majerský.

SkryťVypnúť reklamu

"V súčasnosti aj v kontexte toho, čo sa deje na Ukrajine, vidíme, že tento tak ťažko vybojovaný mier vôbec nie je samozrejmosť a kedykoľvek oň môžeme prísť. Je priveľmi krehký, aby sme s ním mohli narábať tak ľahkovážne," skonštatoval Majerský na sociálnej sieti.

Pripomenul pamiatku hrdinov, ktorí bojovali za krajší dnešok nás a našich detí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu