BRATISLAVA. Polícia bude vo štvrtok hliadkovať pri školách v súvislosti s utorkovými bombovými hrozbami. Povedal to viceprezident Policajného zboru Rastislav Polakovič na tlačovej konferencii v stredu poobede.
Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská aj minister školstva Tomáš Drucker (obaja Hlas) zároveň vyhlásili, že nie je dôvod, aby sa v školách nevyučovalo.
Polícia celkovo podľa Polakoviča eviduje 1543 výhražných správ o bombách. Okrem e-mailov, z ktorých niektoré prichádzali z ruských e-mailových adries, išlo aj o telefonáty. Oznamy o bombách nedostali len školy, ale napríklad aj niektoré banky či predajne elektroniky.
Viaceré výhražné správy spomínali Alaha či právo šaría.
„Policajní pyrotechnici postupne školské zariadenia prehľadali aj za pomoci psovodov so špeciálne vycvičenými služobnými psami,“ dodala hovorkyňa Policajného prezídia Zuzana Hrabovská.
Polícia hrozby vyšetruje. Páchateľa, ktorý oznamoval údajné umiestnenie bômb, zatiaľ neodhalila.
Kurilovská poznamenala, že hrozby spĺňajú skutkovú podstatu trestného činu terorizmu. Páchateľovi v takom prípade hrozí trest odňatia na 20 až 25 rokov, prípadne až doživotie.
V článku sa dozviete
- ako zabezpečí polícia vo štvrtok školy
- aké opatrenia sa prijali
- ako prebieha vyšetrovanie tohto teroristického činu
Polícia zabezpečí školy
„Urobíme všetko preto, aby sme vo štvrtok čo najviac škôl zabezpečili,“ odpovedal v stredu Polakovič na otázku, či budú policajti pri každej zo škôl, kde bola v utorok nahlásená bomba. Policajti budú podľa neho monitorovať okolie vytypovaných škôl.
Kurilovská povedala, že na pomoc školám bolo vyčlenených 2050 poriadkových policajtov. „Každá škola má svojho policajta,“ dodala.

Polakovič v tejto súvislosti uviedol, že chcú zabezpečiť, aby v takýchto situáciách mala každá škola presne nastavené procesy hlásenia hrozieb a okamžite kontaktovala linku 158. Školy by sa zároveň mali zameriavať na nacvičovanie evakuácie.
Každá zo škôl podľa Kurilovskej už vypracovala bezpečnostné dotazníky.
Čo vieme o bombových hrozbách
- v utorok 7. mája bolo zaznamenaných celkovo 1543 výhražných správ o bombách,
- údajne boli nastražené v školách, bankách aj v predajniach elektroniky jednej značky,
- polícia ani jednu bombu nenašla,
- páchateľa zatiaľ nemá, za terorizmus mu hrozí 20 až 25 rokov, prípadne doživotie,
- išlo zrejme o kybernetický útok,
- vo štvrtok bude v školách normálne vyučovanie,
- pri školách bude hliadkovať polícia.
Hoci policajti ešte nemajú páchateľa hrozieb, podľa Polakoviča na jeho dolapení spolupracujú s Interpolom aj s bezpečnostnými zložkami susedných štátov. Policajný viceprezident predpokladá, že v prípade bombových hrozieb išlo o kybernetický útok.
Drucker sa poďakoval školám
„Ďakujeme všetkým riaditeľom, učiteľom a zamestnancom škôl za zodpovedný prístup a pomoc pri zvládaní krízovej situácie. Policajnému zboru patrí vďaka za profesionálne nasadenie, podporu a spoluprácu,“ povedal minister školstva Drucker.
Zároveň sa poďakoval rodičom za pochopenie a dôveru.
Rezort školstva je v kontakte s políciou a ministerstvom vnútra. Situáciu podľa Druckera monitoruje a je pripravený robiť opatrenia na zaistenie bezpečnosti a integrity vzdelávacieho systému na Slovensku.
Útoky tohto typu podľa ministra jasne ukazujú, prečo je nevyhnutné zvyšovať odolnosť štátu proti hybridným hrozbám.
„Charakter útokov tohto typu je výzvou, pretože môžu vyvolať strach, spôsobiť škody či prerušiť vzdelávanie detí,“ zdôraznil.
Rezort školstva bude podľa neho plniť záväzok z programového vyhlásenia vlády o zvyšovaní odolnosti proti hybridným hrozbám. „Od apríla napríklad na ministerstve funguje útvar strategickej komunikácie, chystané investície do digitálnej infraštruktúry škôl sa zamerajú aj na oblasť kybernetickej bezpečnosti,“ uzavrelo ministerstvo školstva.

Beata
Balogová
