BRATISLAVA. Keď minulý týždeň ministerstvo školstva oznamovalo, že zatvorí dve reedukačné centrá, predstavitelia ministerstva nemali informácie o tom, že polícia v zariadeniach vyšetrovala podozrenia z trestných činov.
„Nemáme informáciu ani od reedukačných centier, ani od regionálnych úradov, či priamo od Generálnej prokuratúry, že by prebiehali akékoľvek trestné konania,“ povedal pred novinármi minulý piatok generálny riaditeľ sekcie národnostného a inkluzívneho vzdelávania Kalmán Petőcz.
Minister školstva Tomáš Drucker mu pritakával. Správa z Generálnej prokuratúry ako aj informácie z krajských policajných riaditeľstiev, ktoré denník SME oslovil, však hovoria opak. Okresné prokuratúry vyšetrujú niekoľko podzrení od sexuálneho zneužívania až po obchod s ľuďmi.
„V súčasnosti sa preverujú aj podozrenia z trestného činu obchodovania s ľuďmi na účel nútenej práce a podozrenia z majetkovej trestnej činnosti,“ informovala v sobotu, teda deň po Druckerovom vyhlásení, hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.

Doplnila, že príslušné okresné prokuratúry začali trestné stíhania v štyroch veciach. V troch prípadoch pre sexuálne násilie a v poslednom prípade pre zločin týrania blízkej a zverenej osoby.
Vyšetrovania sa týkajú aj reedukačiek v Bystričanoch a v Trstíne, ktoré ministerstvo plánuje zatvoriť. Drucker pôvodne tvrdil, že polícia aktuálne v Bystričanoch nič nevyšetruje.
Polícia však v Bystričanoch stále vyšetruje sexuálne násilie medzi chlapcami. „Vyšetrovateľka pribrala viacerých znalcov na vypracovanie znaleckých posudkov, avšak tieto ešte nie sú všetky vypracované,“ uviedla hovorkyňa krajskej polície v Trenčíne Ingrid Krajčíková.
V článku sa dočítate:
- prečo prokuratúra nechce prezradiť, kde vyšetruje obchod s ľuďmi,
- v ktorých centrách riaditelia prevádzkovali nelegálne brigády,
- aké ďalšie trestné stíhania vedie polícia.
Ministerstvo školstva argumentuje, že o prebiehajúcich vyšetrovaniach nemali v piatok informácie. „Opakovane sme komunikovali so zriaďovateľmi aj štatutármi dotknutých reedukačných centier, ktorí nás informovali, že nemajú žiadnu vedomosť o prípadných prebiehajúcich konaniach.“
Nelegálne brigády
Generálna prokuratúra sama deň po Druckerových tvrdeniach zverejnila, aké podozrenia v súvislosti s reedukačnými centrami vyšetruje. Napriek tomu nechce prezradiť, ktoré okresné prokuratúry vyšetrovania vedú. Dalo by sa podľa toho určiť, v ktorom reedukačnom centre k skutkom došlo.
„Nie je možné poskytnúť bližšie informácie týkajúce sa priebehu odhaľovania a vyšetrovania trestnej činnosti, aby nedošlo k zmareniu prebiehajúcich vyšetrovacích úkonov,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Denník SME sa pritom nepýtal na priebeh vyšetrovania, iba na orgán, ktorý trestné stíhanie vedie.
Podozrenia z obchodu s ľuďmi sa majú týkať nútenej práce, o ktorej písala vo svojej správe ešte v januári prokurátorka netrestného odboru Zuzana Hozová. Pri kontrolách poukázala na nespočetné množstvo prípadov detí, ktoré sa priamo v zariadeniach štátu stali obeťami trestného činu.

V Hlohovci, vo Veľkých Levároch a v Sološnici prokurátorka zistila, že chlapci umiestnení v týchto zariadeniach chodia brigádovať k rôznym osobám vrátane riaditeľov zariadení, pre ktorých vykonávajú rôzne manuálne práce.
„V RC Sološnica viacero chlapcov verbalizovalo, že brigádovať chodia aj ,do obce‘, ale nedostávajú za túto prácu žiadne peniaze,“ napísala Hozová.
Keď riaditeľa požiadala, aby jej predložil dohody o brigádnickej práci študentov, ukázal jej len akýsi „súhlas na uvoľnenie klientov na súkromnú brigádu“, ktorý nemá oporu v zákone.
Poznamenala, že deti sa po umiestnení do zariadenia nestávajú „zamestnancami“ riaditeľa, ktorí ich následne môže využívať na svoje súkromné potreby, napríklad pri stavbe chaty alebo vysielať na výkon práce k iným osobám za symbolickú odmenu, ako je jedlo, prípadne malinovka.
Keď sa denník SME pokúšal spojiť s riaditeľom reedukačného centra v Sološnici Tomášom Hudecom, po telefóne odkázala zamestnankyňa, že je na služobnej ceste. V Hlohovci telefón nezdvíhali a vo Veľkých Levároch uviedli, že nemajú o obchodovaní s ľuďmi v ich centre žiadne informácie.
Sexuálne zneužívanie aj násilie
V Sološnici aj vo Veľkých Levároch v Bratislavskom kraji polícia vyšetruje viacero trestných konaní od marenia výkonu úradného rozhodnutia, čiže opakovaných útekov, až po ublíženie na zdraví a vydieranie.
„Vo všetkých prípadoch sú podozrivé alebo obvinené osoby chovanci reedukačných centier za ich trestnú činnosť,“ uviedla hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Silvia Šimková.
V Hlohovci zistila prokurátorka porušovanie práv detí pri zatváraní na samotku, nelegálne brigády a branie peňazí z vreckového, no polícia tam vyšetruje aj sexuálne násilie medzi deťmi.
V reedukačnom zariadení v Trstíne, ktoré od augusta ministerstvo zatvorí, stále vyšetrujú požiar, ktorý tam vypukol v decembri minulého roka. Okrem toho trstínski policajti vedú dve trestné stíhania pre ublíženie na zdraví a ďalšie tri pre nebezpečné vyhrážanie.
Kriminálka v Trnave sa zaoberá aj dvoma prípadmi sexuálneho zneužívania, pričom v jednom prípade vyšetrovateľ vzniesol obvinenie.

„Vzhľadom na vek zúčastnených osôb a citlivosť všetkých prípadov nie je možné poskytnúť k prebiehajúcim konaniam žiadne bližšie informácie,“ povedala hovorkyňa krajského riaditeľstva v Trnave Zlatica Antalová.
Keď minister Drucker v piatok informoval o zatvorení reedukačného centra v Trstíne, uviedol, že sa nerozhodoval na základe zistení prokurátorky Hozovej. Tvrdil, že 19 dievčat mali v pláne premiestniť už po požiari, ktorý v zariadení vypukol v decembri 2023.
„Tá budova je problematická z hľadiska renovácie a prispôsobovania na tento účel, proste je to pamiatka,“ uviedol Drucker s tým, že investície, ktoré by vynaložilo ministerstvo na rekonštrukciu, by boli masívne.
Riaditeľka Silvia Sadecká sa nechcela k rozhodnutiu ministerstva vyjadrovať. Obchodovanie s ľuďmi sa zariadenia v Trstíne podľa nej netýka.
Rovnako sa k zatvoreniu nevyjadril ani riaditeľ Bystričian Ladislav Mikuš, ktorý má v zariadení jedenásť chlapcov. Drucker v prípade Bystričian ako dôvod zrušenia uviedol, že veľa zamestnancov dalo výpoveď, a tak sa o deti so psychickými problémami nezvládajú starať.
Drogy a úteky
V Zlatých Moravciach v Nitrianskom kraji poukázala prokurátorka v správe na porušovanie práv detí pri zatváraní do ochrannej miestnosti, takzvanej samotky. Dievčatá Hozovej počas návštevy zhodne hovorili, že počas umiestnenia na samotke nikto nereagoval ani na ich „zvonenie“, ktorým sa snažili privolať zamestnanca.
Poukázali na prípad dievčaťa, ktoré dostalo počas pobytu v ochrannej miestnosti astmatický záchvat, ale na zvonenie, ktorým sa snažilo si privolať pomoc, nikto zo zamestnancov neprišiel.
Polícia navyše v zariadení vyšetruje prečin ublíženia na zdraví, ako aj nedovolenú držbu drog. Paragraf je rovnaký pre všetky typy drog, čiže aj marihuanu. Denník SME sa pokúšal zariadenie opakovane kontaktovať a zistiť viac, no telefón nikto nezdvíhal.
Situácia sa od februára zmenila aj v reedukačnom centre Tornaľa, kde polícia vyšetruje krádež. Je z nej obvinený chovanec, ktorý bol za krádež už v minulosti odsúdený.
„Obvinený je aj z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia,“ uviedla Mária Faltániová z krajského riaditeľstva v Banskej Bystrici.
„Boli tu žiaci, ktorí mali na svedomí lúpežné prepadnutia, boli agresívni, boli tu bežné bitky, úteky, mali tetovacie strojčeky a po nociach sa tetovali,“ povedal v rozhovore pre Denník N riaditeľ centra Peter Tóth v septembri 2020. Dodal, že keď zmenili systém, úteky takmer prestali.
V Košickom a Prešovskom kraji, kde sa nachádzajú spolu štyri reedukačné centrá, policajti nič nevyšetrujú.

Beata
Balogová
