BRATISLAVA. Členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR mali vo štvrtok diskutovať o kontrole rezortu spravodlivosti na Najvyššom súde SR, ktorej súčasťou bola aj snaha o získanie prístupov k celej databáze informačného systému týkajúcej sa všetkých súdnych spisov.
Väčšina prítomných členov, konkrétne šesť, sa však vyslovila proti schváleniu programu rokovania. Za program hlasovalo päť prítomných členov výboru.
Gašpar chce poznať výsledky kontroly
Členovia výboru po ukončení rokovania diskutovali o téme neformálne. Branislav Vančo z Progresívneho Slovenska sa pýtal koalície, prečo neumožnila riadne rokovanie.
Tvrdí, že len chceli zistiť, či šlo zo strany ministerstva spravodlivosti o šikanóznu kontrolu. Opozícia hovorí, že zatiaľ sa ani raz nepodarilo otvoriť výbor k témam, ktoré iniciovala. Podpredseda výboru Tibor Gašpar zo Smeru reagoval, že výbor by o téme zbytočne rokoval, pretože treba počkať na výsledky kontroly.

Poukázal, že výbor nemá vstupovať do kontrolných mechanizmov štátnych orgánov predčasne. Nevylučuje, že by sa táto téma mala riešiť na výbore, no nevidí na to aktuálne reálny dôvod. Dodal, že o kontrole by malo viac informácií poskytnúť ministerstvo spravodlivosti na brífingu.
Vančo povedal, že premiér Robert Fico obviňoval predsedu a sudcov Najvyššieho súdu, čím zasahoval do nezávislosti súdnej moci. Má podozrenie, že kontrola bola nezákonná, žiadaný rozsah označil za lovenie dôkazov. Hovorí tiež o podozrení, že kontrolou malo ísť o snahu o získanie prístupov k celej databáze informačného systému týkajúcej sa všetkých súdnych spisov súdu.
Gašpar povedal, že vo veci sa rieši len náhodné prideľovanie spisov na Najvyššom súde a riešilo sa to aj v minulosti, nejde podľa neho o celý informačný systém. Ak by sa preukázalo, že NS prideľuje spisy účelovo, je to podľa neho fatálne.
Krátky vyzýva na zverejnenie poverenia
Člen výboru Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ) zároveň vyzýva ministra spravodlivosti, aby zverejnil celé poverenie štvorčlennej delegácie, ktorá mala získať informácie o prideľovaní spisov na NS a tiež poverenie pre tím, ktorý mal kontrolovať súdny manažment na Špecializovanom trestnom súde.
"Očakávam, že tam bude explicitne napísané, že poverenie nie je za účelom získavania informácií z konkrétnych spisov, v opačnom prípade podozrenie o tom, že sa osoby okolo ministra spravodlivosti snažia získať nenáležitú výhodu, pretrvá," uviedol Krátky v stanovisku hnutia Slovensko.
Zároveň vyzval Suska, aby odsúdil výroky premiéra a aby ho požiadal o okamžité ukončenie rétoriky, ktorá dehonestuje súdnu moc.
Šikuta účasť nepovažoval za objektívnu
Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta dospel k záveru, že jeho osobná účasť na rokovaní Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR by nebola objektívne vhodná.
Subjektívne však nemá dôvod sa jej brániť ani obávať. Uvádza sa to v reakcii, ktorú zaslala hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová.
„Zdôrazňujeme, že všetky doterajšie preverenia vylúčili manipuláciu náhodného výberu spisov. Vedenie najvyššieho súdu nemá žiaden dôvod nič skrývať, naopak, je pripravené poskytnúť súčinnosť, ak je potrebné zodpovedať otázky, plynúce z relevantných podnetov súvisiacich s konkrétnymi trestnými vecami prejednávanými na najvyššom súde,“ uviedol ďalej predseda NS SR.
Podľa neho nie je pravdou, že by najvyšší súd neumožnil pracovníkom ministerstva spravodlivosti vykonať preverenie náhodného prideľovania spisov senátom Najvyššieho súdu.
„Doterajšia ustálená prax, ktorú považujeme za správnu, sa zakladá na poskytovaní súčinnosti pri overovaní náhodného prideľovania v konkrétnych veciach. Takúto ponúknutú súčinnosť, ktorou by sa dali vyvrátiť konkrétne podozrenia, však ministerstvo odmietlo,“ dodal.
Predseda Najvyššieho súdu v snahe o efektívne riešenie vzniknutej situácie požiadal Súdnu radu ako orgán sudcovskej legitimity o zaujatie stanoviska.
Najvyšší súd odmietol vydať údaje
Cieľom kontroly ministerstva spravodlivosti na najvyššom súde malo byť preskúmanie náhodného výberu sudcov. Tým by sa podľa rezortu mohli vyvrátiť podozrenia z toho, že v uplynulých rokoch existoval v polícii a súdnictve systém zneužívania trestného práva na politické ciele.

Kontrola, ktorá sa mala začať v utorok 23. apríla 2024, však podľa rezortu zrealizovaná nebola, pretože ju zmarili zamestnanci súdu.
Na dnešnej tlačovej konferencii Susko zdôraznil, že rezort od najvyššieho súdu nežiadal žiadne spisy. „Nepotrebujeme ich a ani sme ich pre účely kontroly nikdy nežiadali," povedal s tým, že ide v tomto prípade o účelový hoax.
Ministerstvo podľa Suska žiadalo iba kontrolu súdneho manažmentu. „Nezaujímal nás, ani sme nechceli žiaden obsah spisov.," uviedol Susko s tým, že skúmať chceli takzvané auditné záznamy, ako boli jednotlivé spisy prideľované. „Bez požadovaných informácií jednoducho nie je možné bezpečnosť tohto systému preveriť," doplnil minister.