BRATISLAVA. Poslanci ukončili štvrtok pred polnocou diskusiu k návrhu na odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas).
V rozprave vystúpili okrem poslancov aj minister investícií Richard Raši a vicepremiér Peter Kmec (obaja Hlas), ako aj Dolinková.
Ministerka odmietla výčitky opozičných poslancov, že nerieši systémové zmeny, akým je napríklad akútny nedostatok sestier či pneumológov.
Pýtala sa ich, kde ich mala za šesť mesiacov vo funkcii zohnať. Pripomenula, že jej rezort začal riešiť situáciu predložením legislatívy.
"Je to možno kvapka v mori, no chceme vypomôcť, aby študenti medicíny i žiaci stredných zdravotníckych škôl mohli pomáhať už počas tohto leta," uviedla. Ak chceme riešiť problémy sestier, musí sa podľa Dolinkovej pripraviť zmena sylabov študijných programov. Informovala tiež, že pripravuje reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti.
Odmietla i kritiku v súvislosti s nemocnicami v Spišskej Novej Vsi či Martine. Verí, že hrubá stavba novej univerzitnej nemocnice v Martine bude do konca júna 2026 postavená. Problém v zmene projektového tímu nevidí.
Vyčítajú jej nečinnosť
Dolinkovej vyjadrilo nedôveru 45 poslancov opozície, jej odvolávanie iniciovali opozičné subjekty Kresťanskodemokratické hnutie, Progresívne Slovensko a hnutie Slovensko.
Poslanci si podvečer pripomenuli aj Deň Európy. V pléne zazneli slovenská a európska hymna. Stalo sa tak na návrh podpredsedu parlamentu Michala Šimečku (PS).
Ministerke Dolinkovej vyčítajú nečinnosť pri riešení akútnych problémov v zdravotníctve, ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti či zvýhodňovanie finančných skupín.
Hlasovať o návrhu na vyslovenie nedôvery sa bude v utorok 14. mája o 11 hod.
Náhle personálne výmeny
Najrezonujúcejšími problémami, ktoré podľa opozície ministerka ignoruje, sú chýbajúce sestry, zhoršujúca sa dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti, zvlášť v pediatrii, neponúka riešenia na zabránenie sústavného zadlžovania nemocníc, nezakročila proti nezákonným poplatkom u lekárov, ktoré sa neustále zvyšujú a prispela k náhlemu rastu poplatkov v zubných ambulanciách.
Okrem toho poslanci vyčítajú Dolinkovej, že uskutočnila netransparentné a náhle personálne výmeny vrátane uprednostňovania straníckych nominantov.
Súčasne podľa opozície vedome ohrozila finančné prostriedky z plánu obnovy, a to tak, že podpísala dodatok s nemocnicou v Spišskej Novej Vsi a umožnila tak nemocnici odovzdať nové lôžka financované z prostriedkov z plánu obnovy do júna 2026.
Poslanci zdôrazňujú, že ani podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas) a právne oddelenie rezortu zdravotníctva neodporúčalo uzatvoriť takýto dodatok k zmluve. Tento čin ministerky zdravotníctva aktuálne prešetruje Európsky úrad proti podvodom a Národná kriminálna agentúra.
Opoziční poslanci tiež kritizujú zmeny v súvislosti s výstavbou univerzitnej nemocnice. Dokončenie novej Univerzitnej nemocnice Bratislava týmto krokom oddialila o niekoľko rokov.
Toto rozhodnutie vykonala na základe analýzy, ktorú podľa medializovaných informácií spolufinancovala aj finančná skupina Penta, ktorej nemocnica Bory je priamym konkurentom Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Stachura: Nie je pripravená viesť rezort
Ministerka Dolinková nie je pripravená viesť taký zložitý rezort, tvrdí poslanec Stachura na mimoriadnej schôdzi.
Šéfke rezortu vyčítal nečinnosť pri riešení akútnych problémov v zdravotníctve. Akútne mala podľa jeho slov riešiť problémy v ambulantnom sektore, situáciu so sestrami či zadlžovaním nemocníc.
Skritizoval ju za to, že nevypočula viaceré ich návrhy. "Celý rezort zdravotníctva je veľmi veľký, komplikovaný, komplexný, ale nám chýba snaha, vízia," podotkol.
Stachura tiež poznamenal, že Dolinková svojimi krokmi ohrozuje projekty financované z plánu obnovy. Upozornil na možné zvýhodňovanie finančných skupín. Namieta tiež zaradenie dvoch zdravotníckych zariadení do vyššej úrovne v sieti nemocníc. Skritizoval aj jej rozhodnutie o výmene manažmentu pri projekte výstavby novej martinskej nemocnice.
Poslanec šéfke rezortu vyčítal aj nedostatočnú komunikáciu a chaotické riadenie. Nesúhlasí ani so zámerom zmeny lokality novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Raši: Vláda plne podporuje Dolinkovú
Vláda s návrhom na odvolanie ministerky nesúhlasí. Odôvodnenie vlády predniesol v pléne minister investícií Richard Raši (Hlas).
Vláda považuje návrh opozície za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach.
Dolinkovú kabinet plne podporuje vo výkone funkcie. Vláda predložený návrh vníma ako súčasť "deštruktívnej opozičnej politiky" a odmieta snahy opozície, ktorá podľa vlády po troch rokoch vládnutia rozložila slovenské zdravotníctvo, prenášať zodpovednosť za situáciu v slovenskom zdravotníctve na ministerku zdravotníctva.
"Opozícia zanechala slovenské zdravotníctvo v chaose a veľa neriešených problémov zostalo ležať na stole. Mnohé opatrenia zostali len na papieri, odtrhnuté od reálneho života," uviedol Raši.
Za katastrofálnu nepripravenosť reformy nemocníc zodpovedá podľa vlády aj jeden z aktérov odvolávania ministerky zdravotníctva.
Aktívnou prácou ministerky a rezortu došlo podľa členov vlády k začatiu a k akcelerácii množstva ďalších projektov z Plánu obnovy a odolnosti SR, ale aj iných.
Vláda pripomenula, že národná univerzitná nemocnica je dôkazom zlyhania a nekompetentnosti predchádzajúcej vlády. Výsledkom bolo, že nemocnica sa bude stavať z rozpočtu SR a nie z financií plánu obnovy a odolnosti.
"Z podobných príčin bola aj ohrozená výstavba nemocnice v Martine, kde napriek oficiálnemu aktu otvorenia stavby neboli vysporiadané ani len pozemky, kde mala nemocnica stáť," uviedli členovia vlády.