BRATISLAVA. Ostane ruský veľvyslanec Igor Bratčikov mimo zoznamu pozvaných diplomatov na inauguráciu Petra Pellegriniho? Príde Marian Kotleba či Štefan Harabin?
Peter Pellegrini sa úradu prezidenta chopí presne o mesiac, po inaugurácii, ktorá sa bude konať v sobotu 15. júna.
Sľub zloží do rúk predsedovi Ústavného súdu Ivanovi Fiačanovi pred poslancami Národnej rady.
Nielen prípadné pozvanie ruského veľvyslanca, ale aj ďalšie dôležité body Pellegriniho inaugurácie, ktoré vysielajú aj istý diplomatický signál a môžu sa líšiť od predošlých ceremónií, ostávajú zatiaľ nezodpovedané.

Na inauguráciu prezidenta Andreja Kisku napríklad nepozvali jeho súperov z prvého kola volieb, Robert Fico však po prvotnom odmlčaní a zdrvujúcej porážke s Kiskom ako vtedajší premiér prišiel.
Inauguráciu Zuzany Čaputovej ale predseda Smeru vynechal pre svadbu 71-ročného zakladateľa Smeru, s ktorým mal Fico v minulosti spory.
Všetci doterajší prezidenti od čias Rudolfa Schustera do programu inaugurácie zaradili stretnutie s ľuďmi, keď prechádzali ulicami hlavného mesta, hoci povinnosť to nie je.
A hoci si Schuster myslel, že zakladá tradíciu, keď ako symbol spolupráce s predsedom parlamentu Jozefom Migašom a premiérom Mikulášom Dzurindom zväzovali tri bronzové prúty ako v povesti o Svätoplukovi, tento nápad už po ňom nikto ďalší nezopakoval.
Dostane veľvyslanec Bratčikov pozvánku?
Tri dni pred oficiálnym ohlásením prezidentskej kandidatúry zapózoval Peter Pellegrini na spoločnej fotke s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom.
Prijatie zástupcu krajiny, ktorá napadla Ukrajinu, je zodpovedná za tisíce obetí dvojročnej vojny a ktorá zaradila Slovensko na zoznam nepriateľských krajín, Pellegrini nazval štandardným. Tvrdil, že ho ani "netreba nijakým spôsobom nadprácou komentovať".

Presne o mesiac bude v bratislavskej budove Slovenskej filharmónie Pellegrini skladať prezidentský sľub za prítomnosti zhruba 600 hostí. Či pozvanie dostane aj ruský veľvyslanec, jasné nie je.
Program sa totiž podľa kancelárie parlamentu zatiaľ interne tvorí, a preto o ňom zatiaľ neinformujú.
V minulosti pritom na inaugurácie zvykli pozývať aj všetkých veľvyslancov akreditovaných pre Slovensko, vysvetľuje bývalý šéf prezidentského protokolu medzi rokmi 2019 až 2023 Roman Roth. Situácia však bola iná - bolo to pred rozpútaním totálnej vojny na Ukrajine.
Zodpovednosť za pozvánky nesie kancelária Národnej rady, keďže zvolený prezident skladá sľub počas slávnostného zasadnutia parlamentu pred 150 poslancami.
"Zoznam pozvaných hostí vzniká aj v spolupráci s kanceláriou prezidenta a tímom zvoleného prezidenta," dodáva Roth.
S prítomnosťou ruského veľvyslanca aj na oficiálnych podujatiach súčasná vláda Roberta Fica problém nemá. Slovensko tiež ako jedna z piatich krajín Európskej únie vyslala svojho diplomatického zástupcu aj na nedávnu inauguráciu Vladimira Putina. Nezúčastnil sa na nej slovenský veľvyslanec Ľubomír Rehák, ale nižšie postavený chargé d’affaires.
Väčšina krajín EÚ či USA pritom bojkotovala slávnosť ruského prezidenta, ktorý vzišiel z nedemokratických volieb a je naňho vydaný zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu.
Pozvú Korčoka, Fico mieri do Švajčiarska
Hoci pozvánky na Pellegriniho inauguráciu ešte nerozoslali, podľa informácií denníka SME sa do Reduty chystajú pozvať aj Pellegriniho hlavného súpera z prezidentských volieb Ivana Korčoka aj neúspešných kandidátov z prvého kola.
Znamená to, že by sa na inaugurácii mohli zúčastniť aj Štefan Harabin či predseda dnes už mimoparlamentnej extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba.
Podľa rovnakého kľúča kancelária parlamentu pod Dankovým vedením v roku 2019 pozvala pred piatimi rokmi na Čaputovej inauguráciu aj konšpirátora a youtubera Martina Daňa či Harabina, ktorý o Čaputovej vyhlásil, že patrí do Leopoldova.
Kancelária svoj krok, ktorý prezidentku prekvapil, vysvetľovala dodržaním tradície z predošlých podujatí - s výnimkou inaugurácie prezidenta Andreja Kisku.
Roth vraví, že nie je nijako zadefinované, či pozývať aj neúspešných kandidátov. Na niektoré inaugurácie pozývali protikandidátov aj z prvého kola, na niektoré iba z druhého.
V poradí už druhé skladanie prezidentského sľubu Ivanom Gašparovičom tak sledovala v Redute aj jeho hlavná súperka a neskoršia premiérka Iveta Radičová.
"Boli okamihy, keď som si tam seba predstavovala, a nebudem zastierať, hlavne v momente inauguračného prejavu. Môj by bol asi iný," komentovala po slávnosti.
Vladimír Mečiar, ktorého tiež pred dvadsiatimi rokmi v boji o post prezidenta porazil Gašparovič, zas na jeho inauguráciu napriek pozvaniu neprišiel. Neurobil to ani o päť rokov neskôr z pozície poslanca a predsedu HZDS - jednej z vládnych strán.
Mečiar, ktorý už vtedy mal s Gašparovičom zlé vzťahy, zvolal v čase jeho inaugurácie do Modry zasadnutie svojich poslancov a ministrov. Na prázdne stoličky neprítomných poslancov HZDS si vtedy museli posadať úradníci kancelárie parlamentu, aby zamaskovali neobsadené miesta.
Zatiaľ nie je jasné, či na Pellegriniho inauguráciu príde predseda vlády a Smeru Robert Fico. Premiér pritom zvykne sedieť v prvom rade pred pódiom - hneď vedľa nového prezidenta.
V ten istý deň, keď si Pellegrini prevezme úrad, chce totiž Fico vycestovať na summit do Švajčiarska organizovaný v spolupráci s Ukrajinou. Ešte v apríli premiér oznámil, že inauguráciu svojho koaličného partnera možno preto nestihne.
Krátko po odchode z postu premiéra v roku 2019 Fico neprišiel ani na inauguráciu Čaputovej. Prednosť dal svadbe v Novej Dubnici, kde sa ženil jeden zo zakladateľov Smeru Bohumil Hanzel. Fico s ním pritom bol v minulosti v spore pre Hanzelove verejné vyhlásenia o tom, ako bol Smer nezákonne financovaný a peniaze vraj zháňal samotný predseda.
Prejde sa Pellegrini Korčokovou baštou?
Doposiaľ sa každý zo štyroch prezidentov zvolených v priamej voľbe v deň inaugurácie prešiel ulicami bratislavského Starého Mesta a osobne pozdravil sa s ľuďmi.
Prezidentke Zuzane Čaputovej trvalo pol hodiny, kým prešla asi 500-metrovú trasu z Hviezdoslavovho námestia k Dómu sv. Martina, kde sa konala bohoslužba Te Deum.
S ľuďmi zoradenými za zátarasami si podávala ruky, fotila sa s nimi, niektorí jej podávali kvety. Pokriky "Hanba!", ktoré sprevádzajú každú inauguráciu, sa ozvali len zopár ráz.
Ani obavy rodeného Košičana Rudolfa Schustera pred prijatím ľuďmi v Bratislave v roku 1999 sa nenaplnili. V sprievode ochranky a svojej manželky sa tiež zvítaval s ľuďmi.
"Niektorí majú komplex z východniarov, iní majú iný komplex, ale čas ukáže, že sme celkom normálni, že sa nelíšime," povedal Schuster. "Dôležité je, aby sme boli ľudia činní, charakterní."
Kancelária Národnej rady ani strana Hlas zatiaľ neodpovedali na otázku, či Pellegrini zachová tradíciu a pešo sa prejde popri svojich podporovateľov aj odporcov.
"Do rozhodovania vstupuje odporúčanie Úradu pre ochranu ústavných činiteľov s ohľadom na bezpečnostnú situáciu," vysvetľuje protokolista Roth. "Ale aj také detaily ako počasie či popularita daného človeka."
V Bratislave, o ktorej Pellegrini v minulosti vyhlásil, že jej obyvatelia žijú v bubline a nevedia, ako sa žije inde za priemerný plat z fabriky, v apríli jasne zvíťazil Korčok. Podporilo ho tu 69 percent voličov.
Žiga či Raši? Viesť schôdze by chcel aj Danko
Keď naposledy Andrej Danko viedol schôdzu počas prezidentskej inaugurácie, Zuzana Čaputová nestihla zložiť sľub napoludnie, ako káže ústava. Danko totiž program inaugurácie nečakane nabúral vlastným prejavom.
Prezidentku v ňom poučil, že sa má držať ústavných kompetencií a pravdy vo svete, kde sa najmä vo virtuálnom prostredí šíri mnoho dezinformácií. „Človek človeku sa znova stáva vlkom,“ rečnil Danko v máji 2019 v príhovore, ktorý pôvodne ani nemal odznieť.
Predseda SNS stále túži po Pellegriniho odchode z parlamentu prebrať riadenie Národnej rady - napriek opakovaným protestom Hlasu, ktorý sa postu predsedu parlamentu nemieni vzdať.
Koalícia pre nezhodu na novom predsedovi parlamentu odložila jeho voľbu až po eurovoľbách, ktoré sa budú konať 8. júna - týždeň pred inauguráciou.
Zvoliť by ho teoreticky mohli na júnovej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína štyri dni pred Pellegriniho nástupom do úradu. Nie je však jasné, či sa do inaugurácie koalícia na predsedovi parlamentu dokáže zhodnúť.
Hlas chce do čela parlamentu postaviť Richarda Rašiho. Môže sa však stať, že slávnostnú schôdzu v Redute bude 15. júna viesť Peter Žiga - od apríla poverený riadením Národnej rady.

Beata
Balogová
