BRATISLAVA. Protimonopolný úrad nazbieral dosť dôkazov na to, aby začal správne konanie proti pätici laboratórií, ktoré podozrieva, že uzavreli kartel.
„Dohadovať sa mohli na cenách, územnom rozdelení trhu a zákazníkov a mohli si tiež vymieňať citlivé obchodné informácie,“ písal úrad po razii vo firmách v decembri.
V nasledujúcich mesiacoch bude vyhodnocovať podklady a informácie, o začiatku správneho konania informoval v pondelok predpoludním.
Z kartelu štátny orgán podozrieva päť firiem, ktoré pôsobia v oblasti laboratórnej diagnostiky. Ich zoznam odmietol zverejniť, ale podľa informácií SME by malo ísť o najväčšie a najziskovejšie laboratóriá na Slovensku - Unilabs, Medirex, Synlab, Klinickú biochémiu a Martinské bioptické centrum.
Začiatok správneho konania z nich potvrdil len Synlab, tri firmy na otázky neodpovedali. S martinským centrom sa SME nepodarilo spojiť.
V decembri úrad vo firmách urobil kontrolu. Raziu inšpektorov vtedy potvrdil len Medirex. Počítače pracovníci inšpekcie brali podľa informácií SME aj vo firme Unilabs. Laboratórium to odmietlo komentovať.
Ak Protimonopolný úrad dokáže laboratóriám, že boli dohodnuté, hrozia im pokuty až v miliónoch eur. Správne konanie však automaticky neznamená, že pätica firiem skutočne vytvorila kartel.
Zvýhodňovanie väčšiny spomínaných laboratórií stálo vlani v júli miesto šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richarda Strapka.
Laboratórna diagnostika patrí v slovenskom zdravotníctve medzi jedny z najziskovejších odvetví. Niektoré firmy z tejto oblasti majú vyššie ziskové marže ako IT firmy.
V článku sa dočítate
- prečo Protimonopolný úrad podozrieva päticu firiem z kartelu
- dokedy môže trvať správne konanie
- čo bude jeho výsledkom a aké pokuty hrozia laboratóriám
Konanie nezačínajú bez dôkazov
Úrad bude podľa hovorkyne Adriany Oľšavskej od dotknutých firiem žiadať informácie a podklady, ktoré potrebuje na prešetrenie podozrenia z kartelu. "Protimonopolný úrad má taktiež právo vyžadovať ústne vysvetlenie," povedala.