Na mobile, počítači či pri televízore trávi v súčasnosti človek v podstate celý deň. Kým rodičia technológie využívajú približne na 80 percent na prácu a len 20 percent na zábavu, pri deťoch je to naopak. Kedy treba čas online obmedziť?
Vďaka dotykovým technológiám si dokážu už malé deti v kočíku vypýtať rozprávku či pozerať si obrázky. Deti v škole si úlohy či známky kontrolujú online cez internetové žiacke knižky, robia projekty, vyhľadávajú si informácie.
"Súčasná doba priniesla, že sa pri deťoch už nebavíme len o čase strávenom online, ale skôr o obsahu. Digitálnu gramotnosť totiž potrebujú pre život, učenie a fungovanie," hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková, ktorá sa nástrahám pre deti v online svete venuje približne 15 rokov.
V texte sa ďalej dočítate:
- Kedy sa dnešné deti začínajú zaujímať o mobil či tablet?
- Aký je rozdiel vo vyhľadávanom obsahu medzi chlapcami a dievčatami?
- Ako by mali rodičia usmerňovať deti pri používaní mobilu?
- Koľko času môžu deti venovať hrám?
- Ako postupovať, ak badáte závislosť?
- Ako prebieha detoxikácia?
Spojiť s pohybom
Keď začínala s projektom o digitálnej gramotnosti, vek, v ktorom deti začínali vstupovať do online sveta bol zhruba desať rokov. V súčasnosti už 18-mesačné dieťa chápe, že technológie sú niečo zaujímavé.
"Pri malých deťoch je dôležité, aby – ak rodič zaradí prístup k technológiám – išlo o niečo, čo nie je statické, ale bolo spojené s pohybom, nejakou akciou," radí odborníčka. Do piateho až šiesteho roku dieťaťa by pritom malo ísť o krátkodobú činnosť prestriedanú bežnou hrou bez technológií.
"Na jednej strane by mal rodič dať dieťaťu možnosť postupne si zvykať na digitálnu oblasť okolo a interaktivitu. Na druhej strane by však tomu dieťa nemalo byť vystavené neustále," dodáva. Určite nie je vhodné spájať činnosti ako jedenie či obliekanie s tabletom.
Hry obmedziť
Väčšie deti by rodičia mali naučiť, že sa napríklad na mobile dá nájsť, ako chodí MHD. Prípadne, že ho odnaviguje, ako sa z bodu A dostane do bodu B alebo sa môže naučiť na počítači upravovať fotografie. Ak dieťa strávi hodinu online prípravou do školy, je to úplne iný čas, ako keď by len hodinu klikal do klávesnice, hral sa a niečo ničil či zabíjal.

V ideálnom prípade by mal najviac polovicu času na technológiách stráviť zábavou a tú druhú by mohol využiť na učenie či na rozvíjajúce projekty. "Ak dieťa napríklad desať hodín do týždňa trénuje, môže mať desať hodín hrania hier na počítači. Neobmedzí to jeho priestor, sociálne kontakty, životný štýl," myslí si psychologička.
Zhruba desať- až dvanásťročné dieťa by sa malo v bežný deň bez prerušenia hrať najviac hodinu a pol. Dôležité však je, čo bude robiť potom, keď sa dohrá hru. Pozrie si film alebo si zapne youtube? "Ťažko mu poviete, aby to vypol, keď vidí, že rodič je s technológiami v kontakte neustále," upozorňuje psychologička.
Dobrý príklad
Hoci dospelí sú na technológiách takmer celý deň, zábavou trávia len zhruba pätinu času. Deťom treba vysvetľovať, že väčšinu času tvorí práca, nie hry a zábava. Ak však odchádzate od počítača, na ktorom ste doma pracovali, a zapnete si rovno televízor, dávate deťom veľmi zlý príklad.
"Je dobré sa naučiť, že napríklad víkend je detoxový. Dajte nabok technológie a robte úplne iné činnosti," radí Tóthová Šimčáková. Zároveň je dôležité, aby dieťa nesedelo pri počítači a rodič si ho nevšímal. Práve naopak, mal by vedieť, čo robí, akú hru hrá, s kým je tam pripojený a tiež akých ľudí sleduje, aké videá a obsah pozerá .
Kým nie je neskoro
Rozhovory o tom, čo dieťa robí na internete, by mali byť v rodine bežnou témou, podobne ako debata o tom, čo bolo v škole. "Keď rodič vidí, že dieťa má o niečo veľký záujem, mal by si to pozrieť tiež. Ak sa mu niečo nezdá, prípadne ide o názory influencera, s ktorými sa rodina nestotožňuje, treba sa snažiť odkloniť dieťa ešte skôr, ako tomu prepadne," radí psychologička.
Ak je už dieťa závislé, je potrebné sa správať striktne a nevhodný obsah zakázať. Zároveň však treba hľadať dôvody, prečo to dieťa ťahá ku konkrétnemu influencerovi, čo nemá naplnené a čo získava od takéhoto človeka. Zákazy totiž dieťa vždy dokáže nejako obísť.
"Dievčatá nad 12 rokov hľadajú na sociálnych sieťach inšpirácie pre život a vzory. Niekedy nevedia o ničom inom rozprávať. Chybou často je, ak život prispôsobia vzoru, ktorý v digitálnom svete načítajú a to môže byť veľmi škodlivé," upozorňuje Tóthová Šimčáková.

Ako postaviť limity
Slovenské deti sú podľa nej málokedy úplne závislé, majú však prehnané používanie technológií. Nie sú teda schopné sa samy rozhodnúť, že napríklad hru vypnú a odovzdajú zariadenie, keď dá rodič signál. Vtedy je potrebné vystavať limity.
Platí, že ak dieťa hrám prepadlo, treba mu dať primeranú detoxikáciu. "Začína sa tým, že ho na nejaký čas musíte úplne odstrihnúť, čo je extrémne ťažké. Potom mu dovolíte sa hrať, ak bude mať splnené povinnosti," radí psychologička.
Netrestať, motivovať
Rodič by odoberanie času na hru nemal používať ako trest, skôr by mal postupovať opačne. Za všetko, čo má dieťa urobené, ho motivovať tým, že mu pár minút pridá. Podmienkou však je dodržať určený časový limit. "Dôležité je tiež, aby nedochádzalo k tomu, že na deti kričíte a robíte cirkus, keď mu hru vypínate," skonštatovala odborníčka.
Dieťa by mali rodičia odmalička vychovávať k tomu, že digitálny svet je len jedna časť jeho života, z ktorej môže kedykoľvek pokojne odísť. Zároveň platí, že najmä v tínedžerskom veku deti potrebujú byť v kontakte so svetom. V mobile majú nielen pracovné, školské veci, ale aj sociálny kontakt.
V škole bez mobilu
"Dnes žijeme rýchlu dobu a dieťa sa nemôže s kamarátmi hrať na ulici, lebo ich má úplne inde. Takže keď je popoludní doma a potrebuje byť v kontakte s kamarátmi, nech je na internete," vraví psychologička. Rodičia však musia vedieť, s kým tam je, aj aké sú jeho priority či záujmy na internete.
Avizovaný zákaz mobilov pre menšie deti v škole Tóthová Šimčáková víta. Keď budú deti bez mobilov, budú viac komunikovať so „živými“ spolužiakmi, ktorí sú vedľa nich.
Ako využívajú deti technológie
- Malé deti od 1,5 až dvoch rokov pozerajú najmä pesničky a rozprávky.
- Väčšie deti od osem do dvanásť rokov – najmä chlapci, ale aj dievčatá – sa hrajú hry.
- Dievčatá nad 12 rokov sú na sociálnych sieťach a kanáloch, kde majú obľúbené influencerky či youtuberov.
- Chlapci medzi 12. a 14. rokom sa stále hrajú hry, ale už skôr s kamarátmi, slúži im to ako sociálny kontakt.
Zdroj: Mária Tóthová Šimčáková

Beata
Balogová
