BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady otvorili mimoriadnu schôdzu, ktorá má v programe jediný bod - nový vládny návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.
Prijatím nového zákona zanikne súčasné verejnoprávne médium Rozhlas a televízia Slovenska a vznikne nová Slovenská televízia a rozhlas.
Rozpravu obmedzili na 24 hodín
Poslanci si hneď na úvod odhlasovali obmedzenie rozpravy v prvom čítaní na 24 hodín. Návrh predložil poslanec za SNS Rudolf Huliak.
Súčasne si zmenili rokovací čas, o návrhu tak budú rokovať v stredu do 20:00. O prijatí či neprijatí návrhu v prvom čítaní majú hlasovať vo štvrtok o 17:00.
Do diskusie sa prihlásilo 40 rečníkov. V úvode diskusie predstavila návrh ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).
Podľa rokovacieho poriadku môžu hocikedy požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR.
Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov by mali mať možnosť prihlásiť sa zákonodarcovia aj ústne.
O čo ide v návrhu o STVR
Materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá má objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania.
„Navrhované zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe,“ píše sa v materiáli.

Rozhlas a televízia sa formálne nerozdelia, no vytvoriť by sa mal priestor na samostatný rozvoj oboch. Zmeny by mali prispieť k vyššej flexibilite, schválený návrh prináša i nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby i odvolávania riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa aj procesu utvárania Rady Slovenskej televízie a rozhlasu.
Zaviesť by sa mal i nový poradný orgán rady.
„Predložený návrh zákona vychádza z podnetov laickej i odbornej verejnosti apelujúcej k bezodkladnému zlepšeniu plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania, najmä v oblasti spravodajstva a publicistiky, ako aj zo záverov pripomienkového konania k návrhu zákona, ktorý bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Po skončení medzirezortného pripomienkového konania pristúpil predkladateľ k zásadnejším zmenám návrhu zákona,“ uvádza sa ďalej v materiáli.
Ministerke ˇkultúry Šimkovičovej sa nepozdáva tvorba a vysielanie oboch zložiek RTVS. Podľa nej sa len minimálne líšia od iných médií hlavného prúdu.
"Spravodajstvo a publicistika v slovenskej televízii a slovenskom rozhlase sa postupne stali príveskom ideologického a politického ťaženia súkromných médií," zhodnotila.
Ministerke chýba seriózny, kritický, širokospektrálny pohľad na javy v spoločnosti. V RTVS podľa nej vzniklo názorovo unifikované prostredie s veľkým zúžením oponentúry a tvorivej diskusie. Hovorí o strate identity verejnoprávnych médií.
Poukázala na to, že finančné prostriedky z reklamy pripadajú kompletne súkromným médiám, ale predpokladaná duálna vyváženosť sa stratila.
V reakcii na zmeny sa v stredu o 18. hodine na Námestí Slobody v Bratislave bude konať protest za záchranu RTVS , ktorý organizujú opozičné strany PS a SaS.
Z rokovania parlamentu
- Poslanci parlamentu v rámci vládnej novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia schválili ako „prílepok" zmeny v školskom zákone. Tie vyplývajú zo spoločnej správy výborov. Zmeny sa týkajú ospravedlňovania detí v prípade ich neprítomnosti na vyučovaní a výučby telesnej a športovej výchovy. Novela nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.