Kurióznu situáciu rieši český mediálny trh. Týka sa vlastníctva televíznej skupiny Barrandov, ktorá patrí mediálnym podnikateľom Jaromírovi Soukupovi a Janovi Čermákovi. Obaja mali v spoločnosti Empresa Media, ktorá vlastní a prevádzkuje TV Barrandov, po 50 percent.
Podľa informácie, ktorú zverejnila Česká tlačová agentúra, Empresa už patrí iba Janovi Čermákovi. ČTK sa odvoláva na údaje zverejnené v databáze vlastníkov v Evidencii skutočných majiteľov, kde údaj o Soukupovi ako vlastníkovi spoločnosti nie je uvedený. Zápis v databáze pochádza zo 7. mája.
Jaromír Soukup však naďalej tvrdí, že vlastní polovičný podiel. „Hovorím vám, ako to je, teda 50 na 50“ uviedol pre český Denník N a dodal, že v databáze nastala chyba, ktorá bude opravená.
České médiá čakajú, či sa jeho tvrdenie potvrdí.

Podnikateľ Jan Čermák vstúpil do Empresy minulý rok na jeseň. V tom čase už mala televízia veľké finančné problémy. Mal optimalizovať fungovanie Barrandova a postarať sa o nový reštart.
Čermákove podnikateľské aktivity sa sústreďujú na zadlžené spoločnosti, ktoré ozdravuje a následne podľa možností ďalej zhodnocuje.
Na to, že sa Barrandovu nedarí, poukazuje český mediálny trh už dávnejšie. V roku 2019 odvysielala Česká televízia v relácii 168 hodín príspevok, v ktorom upozornila, že dlhy Barrandova prevyšujú majetok firmy. Problémy mala podľa ČT aj Soukupova mediálna agentúra Médea.
Začiatkom tohto roka presiahli dlhy televízie sumu 40 miliónov eur. Mestský súd v Prahe vyhlásil na návrh firmy moratórium na majetok dlžníka, ktoré malo chrániť spoločnosť pred veriteľmi. Ochrana platí tri mesiace, do konca mája. Podľa súdu je to čas potrebný na prípravu reorganizácie.
Slabnúci mediálny magnát
Jaromír Soukup kúpil TV Barrandov ako štvrtú najsledovanejšiu stanicu od podnikateľa Tomáša Chrenka v roku 2012. V tom čase už vlastnil najväčšiu mediálnu agentúru Médea, ako aj časopisy Týden, Instinkt a Profit.
Postupne rozširoval mediálne aktivity, v roku 2015 uviedol na trh tri nové stanice: Kino Barrandov, Barrandov Plus a Barrandov Muzika, neskôr Family.
Zmeny sa pravidelne diali aj v manažmente televízie. Soukup v začiatkoch angažoval bývalého riaditeľa TV Nova Vladimíra Železného, neskôr aj exšéfa slovenskej TV Joj Františka Borovského.
V posledných rokoch bolo všetko len o Soukupovi – televíziu viedol z pozície generálneho riaditeľa, zároveň vytváral programovú štruktúru, dokonca moderoval viacero diskusných, spravodajských i publicistických relácií.
V roku 2016 vyhlasoval, že sa televízna spoločnosť dostane prvýkrát do zisku.

K oživeniu televízie malo prísť po tom, ako sa k Soukupovým mediálnym aktivitám pridala čínska spoločnosť China International Group Corporation (CIGC), čo bolo v roku 2015.
Český podnikateľ očakával, že mu Číňania pomôžu s financovaním mediálneho biznisu a zároveň otvoria brány predaja detských programov, ktoré v tom čase televízia vyrábala. Čínska skupina však po dvoch rokoch vycúvala, keď si uplatnila právo na vrátenie akcionárskeho podielu pôvodnému majiteľovi.
Televíziu odpojili od elektriny
Tržby televízie od roku 2017 klesali, v roku 2022 boli dokonca o polovicu nižšie ako pred covidom.
Podobne klesala aj sledovanosť programov, keďže televízia výrazne šetrila. Postupne okliešťovala programovú štruktúru, mizli akvizície, nahrádzala ich vlastnou výrobou lacných talkšou, jednoduchých programov a neustálym vysielaním repríz. V januári tohto roka dokonca na deväť hodín nevysielala vôbec, keďže ju odpojili od elektriny. Chod televízie následne nejaký čas zabezpečovali cez generátory.
V súčasnosti má TV Barrandov, Krimi Barrandov, Kino Barrandov podľa Asociácie televíznych organizácií v cieľovej skupine 15 a viac podiel na sledovanosti 2,2 percenta.
Pre český mediálny trh nie je spor o vlastníctvo Soukupovej televízie najdôležitejšou správou. Aktuálne v Česku prijímajú nový nový mediálny zákon. Jednou z najdiskutovanejších tém je zvyšovanie koncesionárskych poplatkov. Ak zákon prejde parlamentom a Senátom, od januára si ľudia za televíziu priplatia o 15 (na 150 Kč – 6,06 eura) a za rozhlas desať korún (55 Kč – 2,22 eura).
Podľa ministra kultúry Martina Baxu by to malo do rozpočtu Českej televízie priniesť 865 miliónov korún (takmer 35 miliónov eur) a 331 miliónov (13,3 milióna eur) pre Český rozhlas.

Beata
Balogová
