BRATISLAVA. Útočníkom, ktorý postrelil premiéra Roberta Fica, je s najväčšou pravdepodobnosťou 71-ročný dôchodca Juraj C. z Levíc.
Na premiéra vraj niekoľkokrát vystrelil po tom, ako sa po stredajšom rokovaní vlády v Handlovej išiel pozdraviť so zástupom ľudí čakajúcich pred miestnym kultúrnym domom. Premiérovi podľa medializovaných informácií prestrelil žalúdok, ruku a nohu.
Zbraň, ktorou strieľal, mal podozrivý útočník vraj v legálnej držbe.
V článku sa dočítate:
- ako došlo k streľbe,
- čo hovorí o svojom otcovi jeho syn,
- kde podozrivý muž pracoval a aké boli jeho záľuby.
Vraj zakričal na Fica
Viacerí svedkovia na internete napísali, že podozrivý Levičan na premiéra najskôr zakričal: "Robo, podaj mi ruku." Fico k nemu pristúpil a podal mu ruku. Potom padli výstrely. Údajne ich bolo päť, tri strely premiéra vraj zranili.
Útočníka po streľbe polícia spacifikovala a prevzala si ho Národná kriminálna agentúra.
Portálu aktuality.sk sa podarilo spojiť so synom podozrivého muža. Potvrdil, že otec mal zbraň v legálnej držbe. Poprel však, že by sa niekedy zmienil o tom, že chystá útok na Fica.
„Ja absolútne netuším, čo otec zamýšľal, čo plánoval, prečo sa to stalo,“ povedal. Na otázku, či prechovával nenávistný vzťah k predsedovi Smeru, odvetil: „Poviem vám to takto - nevolil ho.“
Podľa informácií SME bol podozrivý veľkým odporcom Fica.
Profil podozrivého strelca
- Vek: 71 rokov
- Bydlisko: Levice
- Zamestnanie: Bane Handlová a SBS
- Záujmy: básne a politický aktivizmus
Syn podozrivého útočníka rovnako poprel, že by bol jeho otec psychiatrickým pacientom. „Možno nastalo nejaké skratové konanie, neviem. Je ráznejší, ale že by riešil psychiatra alebo takéto veci, to nie.“
Básnil aj o šibenici
Dôchodca v minulosti pracoval v bani v Handlovej. K mestu mal vraj blízky vzťah. Neskôr bol esbéeskárom v jednom z nákupných centier v Leviciach. V septembri 2016 ho napadol jeden zo zákazníkov obchodu. Reportáž o tom pred siedmimi rokmi urobila televízia Markíza.
„On bol nadrogovaný. Z regálov začal vyhadzovať kurence na zem, potom začal s nimi žonglovať," povedal esbéeskár o mladom mužovi, ktorý prišiel do nákupného centra s priateľkou.
Ebeskár preto chytil výtržníka za plece a chcel, aby odišiel. Mladý muž ho však začal biť. Mlátil ho päsťami a kopal ho, až nakoniec spadol medzi regály. Útočníka zadržala polícia a zavrela ho do policajnej cely.

Muž, ktorý je podozrivý zo streľby na Fica, bol aj umelecky činný. Písal básne. Je členom Spolku slovenských spisovateľov. Členom predstavenstva spolku je aj poslanec a šéf výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS). Spolok má podľa neho 550 členov. "Každý, kto vydá dve knihy, má právo zažiadať si o členstvo," povedal Michelko pre SME.
Podozrivý strelec podľa Michelka nebol v žiadnych orgánoch spolku. "Z predstavenstva ho takmer nikto nepozná. O členstvo podľa mojich informácií požiadal pred deviatimi rokmi. Osobne ho nepoznám,“ povedal Michelko.
Juraj C. bol zakladateľom literárneho klubu Dúha v Leviciach. Napísal spolu tri básnické zbierky.
Slovenskí branci a protesty
Maďarský investigatívny novinár Szabolcs Panyi v stredu upozornil, že útočník z Handlovej sa v minulosti stretával s proruským, na vojenských pravidlách organizovaným spolkom Slovenskí branci. Skupina na facebooku v roku 2016 zdieľala fotografie, na ktorých je aj útočník.
Slovenskí branci oznámili ukončenie činnosti v októbri 2022. Predtým šírili rovnaké naratívy ako prokremeľská propaganda a zastávali sa Ruska. Ich predstavitelia niekedy trénovali pod ruskými inštruktormi.
Denníku SME sa Juraja C. podarilo identifikovať na dvoch verejne dostupných fotografiách z opozičného zhromaždenia proti prijatiu vládnej novely Trestného zákona zo 7. februára. Protestu sa zúčastnilo približne 18-tisíc ľudí.
Na prvej fotografií, ktorej autorom je TASR, vidieť jeho tvár pod jedným z transparentov.

Druhú fotografiu zverejnil britský denník Guardian. Na nej je Juraj C. v dave rozpoznateľný.

Videá proti násiliu
Muž, ktorý je podozrivý z útoku na premiéra, zverejnil pred ôsmimi rokmi tri videá s názvom Proti násiliu.
"Musíme ukázať silu, ale nie násilie," povedal v prvej časti videa. Silu podľa neho treba ukázať na námestiach, na ktorých sa majú zhromaždiť ľudia, ktorí nesúhlasia s chamtivosťou politikov, ale nie sú proti demokracii.
V závere videa je záber na logo hnutia Proti násiliu. V svetlomodrom kruhu je plameň a v ňom svetlomodrá slza.
"Hnutie proti násiliu je vznikajúca politická strana, ktorej cieľom je zabrániť šíreniu násilia v spoločnosti. Zabrániť vojne v Európe a šíreniu nenávisti," píše sa pod logom. V podmaze znie prvý klavírny koncert ruského skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského.
Hnutie podľa informácií z videí zakladal v roku 2016. V apríli spomínaného roku spustil aj petíciu na jeho zaregistrovanie. Podpísalo ju podľa informácii na webe však len osem ľudí.

Beata
Balogová
