BRATISLAVA. Zdravotný stav Roberta Fica je deň po atentáte v Handlovej naďalej vážny. O ďalšej operácii, ktorá by ho čakala, ale podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer) nevie.
Aj riaditeľka banskobystrickej nemocnice Miriam Lapuníková vraví, že premiéra dnes nečaká ďalšia operácia a aktuálny teraz nie je ani jeho prevoz.
Minister obrany potvrdil, že predseda vlády má štyri strelné poranenia. Podľa informácií SME ešte zo stredy bol premiér dvakrát zasiahnutý do trupu, potom aj do ruky a do palca na nohe.
„Lekárom sa podarilo stabilizovať jeho stav, nie je ešte mimo ohrozenia života, v najbližších hodinách budeme pravidelne informovať o tomto vývoji,“ povedal Kaliňák na popoludňajšej tlačovej konferencii.

Premiér má podľa neho v tejto chvíli „len obmedzenú schopnosť komunikovať“, niekoľkominútový rozhovor s ním dnes v nemocnici mal zvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas).
Deň po streľbe na premiéra zasadla Bezpečnostná rada SR aj vláda. Zatiaľ čo v prezidentskom paláci na upokojenie situácie spoločne vystúpili prezidentka Zuzana Čaputová a Pellegrini, niektorí vládni politici pokračovali vo verejnej kritike médií aj opozície.
Denník SME zhŕňa štvrtkové dianie a odpovedá na otázky, čo je s útočníkom či kto vo vláde zastupuje Roberta Fica.
Aký náročný je zákrok, ktorý premiér podstúpil?
Premiér podstúpil po stredajšom atentáte päťhodinový operačný zákrok, ktorý viedli dva operačné tímy – chirurgický a traumatologický. Počas operácie do nemocnice povolali aj odborníkov zo stredoslovenského srdcového ústavu.
Pri podobne náročných operáciách musí byť na operačnej sále minimálne osem zdravotníkov: anesteziologický lekár, anesteziologická sestra, traumatológ, chirurg, minimálne dve inštrumentárky, prípadne röntgenový laborant a sanitár.
V banskobystrickej nemocnici zatiaľ Robert Fico ostáva na oddelení ARO, kde pacientom poskytujú intenzívnu starostlivosť.
V pondelok zasadne v nemocnici odborné nemocničné konzílium, ktoré môže rozhodnúť aj o prípadnom prevoze.
Do Banskej Bystrice premiéra previezli vrtuľníkom v stredu okolo 16.00 hod. na urgentný príjem po tom, ako ho útočník viacnásobne zasiahol, keď sa Fico po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej šiel pozdraviť s ľuďmi.
Premiéra popoludní navštívil Peter Pellegrini. S premiérom vraj komunikoval, pár minút mali osobný rozhovor. "Dokáže komunikovať, ale len zopár viet, "povedal Pellegrini. "Bol veľmi unavený a je, samozrejme aj pod vplyvom liekov."
Čo je s útočníkom?
Útočníka, ktorý postrelil premiéra, polícia vo štvrtok ráno obvinila z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu – popoludní to potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
Dôchodcovi Jurajovi Cintulovi z Levíc (71) preto hrozí väzenie na 25 rokov až doživotie.
Minister vnútra o páchateľovi hovorí ako o „osamelom vlkovi“, ktorý sa zradikalizoval. Hoci je útočník na fotografiách z minulosti z jedného zo stretnutí proruského, na vojenských pravidlách organizovaného spolku, Slovenskí branci, podľa ministra podozrivý „nie je členom žiadnej radikalizovanej skupiny – pravicovej ani ľavicovej“. Na stretnutí páchateľ recitoval svoju báseň.
Minister zopakoval, že polícia pracuje len s jednou verziou útoku – že išlo o politicky motivovaný čin. Potvrdil aj, že útočník sa objavil na proteste na predchádzajúcom výjazdovom rokovaní vlády koncom apríla v Dolnej Krupej.
Páchateľ sa podľa neho intenzívne venoval politickému dianiu a dôvodmi útoku mal byť jeho nesúhlas so zastavením vojenskej pomoci Ukrajine, so zrušením špeciálnej prokuratúry či so zásahmi do RTVS.
Na prípad pritom dozorový prokurátor z Generálnej prokuratúry uvalil informačné embargo. Policajné vedenie preto na popoludňajšej tlačovej konferencii odmietlo odpovedať na väčšinu otázok.
Polícia podľa Šutaja Eštoka aktuálne preveruje aj 32 prípadov, pri ktorých ľudia na sociálnych sieťach schvaľovali čin atentátnika.
Policajná inšpekcia preveruje zasahujúcich policajtov a koná aj v prípade uniknutého videa, na ktorom vidno útočníka v priestoroch policajnej stanice.
Video sa včera začalo šíriť najskôr na dezinformačných kanáloch na sociálnej sieti telegram. Známy extrémista Daniel Bombic zdieľal aj fotografiu občianskeho preukazu útočníka.
Policajný prezident Ľubomír Solák priznal, že nikto iný so strelcom po zadržaní do styku neprišiel. Potvrdil, že inšpekcia pracuje s verziou, že páchateľa nakrútil niekto z policajtov. Konkrétne meno policajta zatiaľ nezistili. Solák si nevie vysvetliť ani to ako sa dostala na internet fotografia páchateľovho občianskeho preukazu.
Minister vnútra to okomentoval s tým, že ho mrzí únik videa ale aj lekárskej správy Roberta Fica.
Kto zastúpi Roberta Fica na čele vlády?
Na túto otázku dnes Robert Kaliňák jasne neodpovedal. „Budeme postupovať podľa pravidiel, ktoré sme zažili minimálne pred ôsmimi rokmi,“ povedal.
V roku 2016 skončil Robert Fico v nemocnici, keď mal akútnu koronárnu nevoľnosť, ktorá vznikla po upchaní cievy.
Hospitalizovaný bol dva týždne, počas ktorých ho zastupovali vtedajší minister vnútra a zároveň podpredseda vlády Robert Kaliňák a tiež podpredseda vlády Peter Pellegrini.
Keďže jediným podpredsedom vlády za Smer je aj dnes Kaliňák, predpokladá sa, že kompetencie premiéra preberie on. „Tým, že je premiér vo veľmi vážnom stave, má len obmedzený spôsob komunikácie a snažíme sa ho nezaťažovať inými ako lekárskymi postupmi,“ povedal Kaliňák.
Ako reagujú politici?
Deň po atentáte na premiéra Roberta Fica spoločne vystúpili prezidentka Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini.
Stretnúť sa chcú so všetkými predsedami parlamentných strán, aby prispeli k upokojeniu situácie. Spoločné stretnutie by sa malo podľa informácií SME uskutočniť v najbližších dňoch po tom, ako predsedov strán oslovia.
Potom čo predseda SNS Andrej Danko či podpredseda Smeru Ľuboš Blaha v stredu vinili za atentát na predsedu vlády opozíciu či médiá, Čaputová s Pellegrinim spoločne vystúpili v prezidentskom paláci a vyzývali na upokojenie situácie.
„My politici musíme mať predovšetkým moc nad sebou, nad svojimi emóciami, keď chceme vykonávať verejnú moc v štáte. Majme preto, prosím, všetci pod kontrolou svoje myslenie, hovorenie a konanie,“ povedala prezidentka.

Obrátila sa aj na verejnosť a celú spoločnosť. „Žijeme v dobe mnohých konfliktov, ale, prosím vás, neprenášajme ich do roviny nenávisti. Sme jedna krajina, jeden národ a spolu s menšinami vytvárame ľudské spoločenstvo, ktoré spolu žije v tejto dobe na tomto území.“
Pellegrini sa po atentáte na Roberta Fica vrátil na Slovensko zo súkromnej cesty v zahraničí, úradu sa ujme 15. júna.
„O osude našej vlasti vždy rozhodovali občania vo volebných miestnostiach, nie ozbrojení násilníci na uliciach. Ak sa máme ako národ zmieriť a ak sa takéto atentáty na demokraciu nemajú nikdy viac zopakovať, musia všetci prejaviť obrovskú zodpovednosť: politici, mienkotvorné osobnosti, spoločenské skupiny i médiá,“ povedal.
Politické strany vyzval, aby na čas prerušili predvolebnú kampaň do Európskeho parlamentu, keďže kampaň so sebou prináša konfrontáciu a vyhraňovanie sa politikov. „Ďalšia konfrontácia je to posledné, čo dnes Slovensko potrebuje,“ dodal.
Na popoludňajšej tlačovej konferencii o dve hodiny neskôr aj ministri Kaliňák a Šutaj Eštok volali po upokojení situácie a po zmierení, zároveň ale opakovane kritizovali predovšetkým médiá.
"Sme priaznivci toho, aby sme sa všetci zjednotili a spoločne povedali nenávisti nie,“ povedal Kaliňák. Po otázke, aké opatrenia boli zavedené po tom, ako samotný premiér v apríli hovoril o možnej vražde politika, sa Kaliňák pýtal novinárov, čo urobili oni, keď Fico varoval, že pre náladu v spoločnosti môže prísť k vražde koaličného politika.
Šutaj Eštok sa obracal okrem slovenských aj na zahraničné médiá, keď vyzval britskú BBC, aby si overovala fakty a "nečerpali z faktov politických komentátorov".
Na upokojenie situácie vyzývajú aj opozičné strany. "Dohodnime sa, že sa všetci minimálne počas sto dní zdržíme útokov a krokov, ktoré polarizujú spoločnosť,“ povedal Michal Šimečka.
Aké opatrenia boli prijaté bezpečnostnou radou?
Záverom bezpečnostnej rady podľa ministra vnútra je, že sa zvýšila ochrana ústavných činiteľov a možných ohrozených skupín – vrátane novinárov.
Minister vnútra Šutaj Eštok zároveň odmietal, že by pri atentáte na premiéra zlyhali bezpečnostné zložky. „Odmietam také prenášanie zodpovednosti,“ odpovedal na otázku o tom, či nezvažuje odstúpiť.
Dodal, že nie je prilepený k stoličke, ak by sa zlyhanie preukázalo.

Beata
Balogová
