BRATISLAVA. Bol na pohrebe, kde zrazu niekto odpadol. Prvým, kto vtedy priskočil na pomoc, bol Juraj Cintula, muž, ktorý v stredu zaútočil na premiéra Roberta Fica.
V autobuse zas Cintulovi nedalo, aby dôrazne neupozornil podnapitého vulgárneho cestujúceho, aby neobťažoval ďalších cestujúcich.
Nielen tieto spomienky Cintulovho dlhoročného kamaráta z okolia Levíc, ale aj od ďalších jeho známych, s ktorými hovoril denník SME, rozbíjajú skratkovité predstavy rôznych táborov, prečo sa premiéra pokúsil zavraždiť.
Extrémisti a nacionalisti Cintulu nálepkujú ako nenávistného liberála, lebo v uniknutom videu z policajnej stanice tesne po atentáte hovorí, že nesúhlasí s krokmi vlády, menovite s rušením RTVS či s odvolaním predsedu Súdnej rady Jána Mazáka.
Umiernenejší ho zas majú za extrémistu, pretože sa objavil na mítingu Slovenských brancov, či pre jeho názory na migrantov a Rómov.
K Cintulovým svetonázorom sa zatiaľ najviac priblížili niektoré zahraničné médiá, no v dôsledku chyby. Keďže bol Cintula z Levíc, písali o ňom, že bol ľavičiar, lebo bol z ľavicovej politickej strany.
Nezmysel vznikol tak, že online prekladač preloží názov mesta Levice do angličtiny ako "The Left", teda Ľavica, čo zvádza k predstave, že tak sa volala akási strana, v ktorej Cintula vraj pôsobil.
Cintula mal podľa zistení SME síce k ľavicovým názorom zrejme najbližšie, no skôr ako politická ideológia ho v živote hnala frustrácia z vývoja krajiny a túžba niečo s tým robiť.
Jeden z jeho priateľov ho predstavoval ako "profesionálneho revolucionára", muža činu, čo "nemá rád lajdáctvo, záhaľku a lenivosť" a s nadsadením ho prirovnáva k marxistickému revolucionárovi Che Guevarovi.
Otázkou preto je, prečo zaútočil na politika, ktorý sa so svojou stranou a so spolupracovníkom, obdivovateľom marxizmu Ľubošom Blahom, približujú jeho ideálom. Odpoveď naznačujú Cintulovi známi.
Roky aktívny rebel
Za socializmu, keď pracoval v bani v Handlovej, ukazoval Cintula, že má guráž vzoprieť sa systému, ak naráža na jeho definície spravodlivosti. Vyplýva to z rozprávania jeho priateľa, ktorého meno redakcia pozná.
"Aj v tej bani, či už cez odbory, alebo burcovanie ľudí vedel konať s ideálom, že sa musia sami za seba s kolegami vedieť postaviť," hovorí.