SME

Čaputovej sa dobýjali do domu uprostred noci, Hegerov byt si prišiel obhliadnuť útočník zo Zámockej

Fico dostával vyhrážky už v roku 2018, keď sa vzdal premiérskeho postu.

Premiér Robert Fico.Premiér Robert Fico. (Zdroj: Jozef Jakubčo/SME)

BRATISLAVA. Atentát na premiéra nemá v ére samostatného Slovenska obdobu, no vyhrážky politikom u nás v ostatných rokoch už niekoľkokrát dosiahli úroveň hraničiacu s nebezpečenstvom.

Samotný Fico hovoril o vlastnom ohrození najmä po svojom odstúpení z postu predsedu vlády v roku 2018, čo bola reakcia na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Po návrate do poslaneckých lavíc vtedy dostal Fico policajnú ochranu na 90 dní, ako hovorí zákon. Nad rámec toho Ficovi v tom čase najprv túto ochranu opakovane predlžovali a následne ju dostal na neurčito.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bodyguard nebol na mieste, chaos áno. S českými expertmi sme analyzovali video z atentátu na premiéra Čítajte 

„Obdržali sme dôvody, ktoré poukazujú na to, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu expremiérovho zdravia a života,“ vysvetľovala dôvody vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková. O detailoch viac hovoriť nechcela.

„Patria pod určitý stupeň utajenia, preto o nich nemožno hovoriť,“ dodala so zdôraznením, že nejde o obavy Fica, ale o reálnu hrozbu.

Situácia napokon trvala až do marca 2020, keď Ficovi zobral ochranku Sakovej nástupca na ministerskom poste Roman Mikulec. Oprel sa pri tom o odporúčania Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, ktorý bezprostredné ohrozenie Fica už nevidel.

K ohrozeniu sa najbližšie dostal neskorší premiér Eduard Heger. Pri vyšetrovaní teroristického útoku na Zámockej ulici v októbri 2022 sa totiž ukázalo, že práve on bol primárnym cieľom útočníka.

SkryťVypnúť reklamu

Devätnásťročný vrah si bol dokonca obzrieť terén a podmienky prípadného útoku na premiéra v mieste jeho bydliska.

Len deň pred útokom dokonca strávil pred panelákom v bratislavskej Dúbravke niekoľko hodín. V tom čase si to nevšimli ochrankári ani polícia. Situáciu vyhodnotili až spätne po vražde dvoch LGBTI+ ľudí, ku ktorej sa následne strelec prihlásil na sociálnej sieti.

„Mohol som ísť vyššie, ale nevadí. Chcel som zabiť aj premiéra, ale nemal som to šťastie, že by prišlo jeho auto,“ napísal mladík po útoku. Najavo vyšlo, že pred Hegerovým panelákom sa opakovane fotil už niekoľko mesiacov predtým a fotky zverejňoval na svojom twitterovom účte.

Už v tom čase sa hovorilo o tom, že šlo o zlyhanie Úradu pre ochranu ústavných činiteľov. Žiadne dôsledky z toho však vyvodené neboli.

SkryťVypnúť reklamu

K výmene vedenia úradu došlo po nástupe ministra Matúša Šutaja Eštoka, keď sa na čelo tejto zložky dostal okresný predseda Hlasu Pavol Krejčí.

Čaputová zažila niekoľko incidentov

Opakovaným vyhrážkam a hrozbám čelila počas svojho mandátu aj končiaca prezidentka Zuzana Čaputová.

Za ostatné roky jej odporcovia niekoľkokrát protestovali pred jej súkromným domom v Pezinku, často tam nahlasovali bombu a v marci tohto roka sa do jej domu v noci dokonca dobýjala 25-ročná žena, ktorá nepozorovane preskočila plot. K niekoľkým neželaným návštevám došlo aj v areáli prezidentskej záhrady.

Zlom v otázke bezpečnosti prezidentky nastal pred rokom, keď sa Čaputová rozhodla reagovať právnymi krokmi.

Vyprovokovali ju k tomu najmä kroky Roberta Fica, ktorý ju opakovane označoval za americkú agentku a spájal ju s finančníkom a filantropom Georgeom Sorosom či obviňoval z koordinácie s americkou ambasádou.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Fico pri účtoch na Belize podával trestné oznámenie. Obranu Čaputovej však označuje za hystériu Čítajte 

Prezidentka pripustila, že na základe týchto rečí ona aj jej blízki čelia opakovaným vyhrážkam zabitím.

„Dôvody vyhrážok ako vždy rovnaké - americká agentka, Soros, americká ambasáda,“ uviedla Čaputová minulý rok v máji. Rok predtým predstavitelia Smeru na prvomájovom mítingu v Nitre skandovali na pódiu s davom prítomných ľudí, že Čaputová je „americká ku...a“.

O nebezpečenstve šírenia tohto naratívu vtedy hovoril aj prezidentkin partner Juraj Rizman.

„Presne dnes vieme povedať, že po slovnom útoku sa do troch dní slová dotyčného politika začnú objavovať spolu s vyhrážkami ľudí na sociálnych sieťach a do týždňa, dvoch sa zvýšia vyhrážky zabitím proti prezidentke a jej rodine v podobe listov či telefonátov,“ opísal Rizman.

Bolo to krátko po tom, ako súdy vydali príkaz, aby sa podpredseda Smeru Ľuboš Blaha zdržal slovných útokov na prezidentku a taktiež šírenia nepravdivých informácií o nej. Prezidentka naznačila, že o podobný súdny príkaz sa bude snažiť aj vo vzťahu k Ficovi.

SkryťVypnúť reklamu

Ten to označil za hysterickú reakciu a nahral video, v ktorom pripustil podobné skúsenosti. Povedal, že „Smer sa dištancuje od akýchkoľvek vyhrážok politikom a ich rodinám, ktorých sa veľmi často sám stáva terčom“.

V rovnakom videu však pokračoval v tvrdeniach, že prezidentka slúži iným, cudzím záujmom. „A že je prezidentkou, ktorú treba v roku 2024 vymeniť za vlasteneckú a Slovensku oddanú hlavu štátu,“ hovoril Fico.

V lete minulého roka polícia napokon zadržala a obvinila 50-ročného muža, ktorý bol autorom niektorých z vyhrážok smrťou smerom k prezidentke aj k exministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi.

Ten čelil opakovaným vyhrážkam zabitím a v úvode minulého roka mu prišiel aj ostrý náboj v obálke. Útokom čelil najmä po presadení obrannej dohody s USA, ktorú prijalo Slovensko začiatkom roka 2022.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznam poslancov, ktorí v parlamente hlasovali za túto dohodu, Blaha po hlasovaní dokonca zverejnil na sociálnej sieti aj s ich fotografiami a miestom bydliska. Označil ich za vlastizradcov hlasujúcich za „americkú okupáciu“ a tvrdil, že Slovensko „ženú do vojny proti bratskému ruskému národu“.

„Priatelia, prosím, šírte to. Nech celé Slovensko pozná tváre tých, čo našej vlasti zobrali slobodu a suverenitu,“ uviedol. Zoznam zdieľali aj poslanci Republiky, Hlasu a ĽSNS.

Vyhrážky potom podľa vlastných slov dostali viacerí politici OĽaNO (dnes hnutie Slovensko).

Agresia v uliciach

O vyhrotenej situácii v spoločnosti hovoril pred mesiacom aj Fico, a to po incidente, ktorý sa stal poslancovi jeho strany Erikovi Kaliňákovi. Pri prechádzke so psom mu začal neznámy muž vulgárne nadávať a vyzýval ho, aby sa odsťahoval niekde do Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

Dva mesiace predtým Kaliňák mladší naháňal na ulici novinára Mariána Leška, aby ho nakrútil na video, na ktorom spochybňoval jeho text.

Nadávanie Kaliňákovi mladšiemu opísal Fico tak, že ľudia „po uliciach oplzlo nadávajú vládnym politikom“.

„Ja už len čakám, kedy sa táto frustrácia, tak intenzívne prehlbovaná Denníkom N, Smečkom či Aktualitami, pretaví do vraždy niektorého z popredných vládnych politikov,“ predpovedal Fico začiatkom apríla.

Na otázky, či boli na základe toho sprísnené bezpečnostné opatrenia a ochrana politikov, úrady nedávajú jasnú odpoveď. Policajný prezident Ľubomír Solák vo štvrtok neurčito hovoril o tom, že „boli prijaté určité opatrenia“.

Konkrétnejšia nebola ani Slovenská informačná služba či Úrad pre ochranu ústavných činiteľov, ktorých sa SME taktiež pýtalo na opatrenia z ostatných týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

„Akákoľvek činnosť SIS týkajúca sa získavania, sústreďovania a vyhodnocovania informácií je činnosťou utajovanou, pričom tieto informácie sú utajovanými skutočnosťami, ktorých zverejneniu bráni existencia zákonnej prekážky,“ povedala hovorkyňa služby Zuzana Morávková.

Minister obrany Robert Kaliňák zas pri otázkach na túto tému reagoval protiotázkami, čo urobili médiá, keď Fico pred mesiacom varoval, že môže prísť k vražde koaličného politika.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 284
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 033
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 080
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 908
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 895
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu