SME

Šutaj Eštok háji ochranku ešte pred vyšetrovaním. Predtým toľko trpezlivosti nemal

Postup ochranky pri atentáte na Fica preveruje policajná inšpekcia.

Minister vnútra Matúš Šutaj EštokMinister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Keď sa neznámy muž v júni 2016 nepozorovane dostal uprostred noci do prázdneho Prezidentského paláca, šéfa štátnej ochranky Radovana Horvátha to stálo funkciu.

Slovensko v tom čase predsedalo Rade EÚ a vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru preto súhlasil s odkladom Horváthovho konca o niekoľko mesiacov. Prezidentom bol v tom čase Andrej Kiska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Atentát na premiéra Roberta Fica zo stredy je oveľa vážnejším narušením bezpečnosti ústavných činiteľov, no o žiadnych personálnych výmenách sa zatiaľ nehovorí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bodyguard nebol na mieste, chaos áno. S českými expertmi sme analyzovali video z atentátu na premiéra Čítajte 

Riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Pavol Krejčí, ktorý bol pri atentáte aj osobne, sa médiám vyhýba.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu, ktorý Krejčího do funkcie dosadil v novembri, postup ochranky obhajuje ešte pred jeho prešetrením.

„Odmietam, aby sa zodpovednosť premietala na ochranku,“ hovoril Šutaj Eštok v piatok vo vysielaní TA3. Zdôrazňoval, že keď sa nejaký človek individuálne rozhodne zaútočiť, tak aj zaútočí.

„Plne stojím za šéfom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov. Je to človek, ktorý má niekoľkodesaťročné skúsenosti v oblasti riadenia bezpečnosti zložiek a zabezpečovania ochrany,“ hovoril Šutaj Eštok.

Postup ochranky počas niekoľko sekúnd trvajúceho útoku na námestí v Handlovej vyvolal kritiku od bývalých príslušníkov štátnej ochranky, ale aj zahraničných expertov na ochranu osôb.

SkryťVypnúť reklamu

„Nedokážem si predstaviť, že medzi mnou a mojou VIP osobou je človek, ktorý naťahuje ruku, tá ruka nie je prázdna a ja nereagujem,“ komentoval zábery z útoku na Fica Martin Svozil, niekdajší veliaci dôstojník českého Útvaru rýchleho nasadenia. „Kam sa pozeral osobný strážca? Čo ho zaujímalo?“

S Martinom Hrádekom, bývalým príslušníkom brigády rýchleho nasadenia Armády ČR, identifikovali pre SME štyri sporné momenty udalosti. Kriticky vyhodnotili najmä to, že ochrankári stáli s odstupom za Ficom, neskoro reagovali na streľbu, či robili zmätok pri premiérovom odvoze.

Podobne sa vyjadrili aj ďalší bývalí funkcionári štátnej ochranky.

Šutaj Eštok ich hodnotenia odmietol.

„Nerozumiem, ako môžu rôzni majstri sveta hodnotiť z pohodlia domácnosti zásah ochranky. Treba si uvedomiť, že to, čo sa udialo, sa udialo v zlomkoch sekundy,“ tvrdil minister s tým, že ochranka podľa neho skôr zachránila premiérovi život.

SkryťVypnúť reklamu

Krejčím ani nepohnú

Šéf ochranky Krejčí sa dostal do funkcie ako nominant Hlasu, za ktorý aj kandidoval vo voľbách zo 69. miesta. Bol aj okresným predsedom Hlasu v treťom bratislavskom obvode.

Predtým, než sa na jeseň ujal funkcie, bol predsedom Slovenského zväzu juda a v minulosti pracoval okrem štátnej ochranky aj ako hlavný bezpečnostný manažér v spoločnosti Penta, informoval Denník N.

Krejčí podľa denníka robil osobného ochrancu aj jej niekdajšiemu šéfovi Jaroslavovi Haščákovi.

Súvisiaci článok Bývalý ochrankár: Kaliňák s Ficom si vplyv na ochranke zabezpečili ešte na dlho Čítajte 

Šutaj Eštok doterajšiu Krejčího prácu chváli a v piatok hovoril, že „trvá na tom, že sa s ním ani len nepohne“ do vyšetrenia zásahu v Handlovej. Postup ochranky preveruje policajná inšpekcia.

Minister o Krejčím hovorí, že až po jeho príchode začali prechádzať štátni ochrankári moderným výcvikom, aký v minulosti nemali.

SkryťVypnúť reklamu

Za uplynulé roky sa šéfovia Úradu pre ochranu ústavných činiteľov menili pomerne často. Pred Krejčím ním bol Marek Moncman, ktorý bol v úrade asi tridsať rokov. Pred ním viedol pomerne krátko úrad aj Radoslav Štrba, ktorý sa do funkcie dostal po afére s únosom Vietnamca, na ktorom sa prešetrovala účasť Slovenska. Kauza stála miesto Petra Krajčíroviča.

Krejčího vidieť aj na niektorých videozáberoch z atentátu na Fica. Vyplýva z nich, že počas streľby zrejme nestál priamo pri premiérovi, no hneď po nej otváral dvere na limuzíne, do ktorej jeho kolegovia Fica nakladali. Vzápätí sa vydal smerom k vtedy už spacifikovanému strelcovi.

Šutaj Eštok Krejčího aktivitu viackrát opisoval slovami, že mal celý oblek od krvi.

Minister neodchádza, iným to radil

Otázkam, že by mal odstúpiť, čelil už aj minister Šutaj Eštok, pod ktorého štátna ochranka spadá. Vo štvrtok na ne síce odpovedal, že nie je prilepený k stoličke, no z odpovedí zároveň vyplynulo, že o odchode neuvažuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja uvažujem nad tým, aby som garantoval bezpečnosť všetkým ústavným činiteľom, všetkým predstaviteľom opozície, koalície, médiám aj všetkým občanom,“ povedal Šutaj Eštok. Dodával, že odmieta, aby sa atentát na premiéra „zneužíval na zmenu politického naratívu“.

V uplynulých troch rokoch, keď bol Šutaj Eštok v opozícii, bol k svojim politickým oponentom kritickejší.

Na rezignáciu opakovane vyzýval nielen svojho predchodcu Romana Mikulca (OĽaNO, dnes strana Slovensko), ale napríklad aj vtedajšieho šéfa polície Štefana Hamrana, ktorého po nástupe do funkcie napokon aj odvolal.

Za Hamranovo zlyhanie označoval napríklad aj výtržnosti na futbalovom štadióne v Trnave v októbri 2021. Zápas so Slovanom museli ukončiť predčasne, lebo skupinka divákov vtrhla na hraciu plochu, kde sa začali biť.

SkryťVypnúť reklamu

„Neviem, čo robia tí Hamranovi chlapci. Chcem z tohto miesta vyzvať Hamrana, aby prestal chodiť po médiách ako taký Robocop, a aby sa zaoberal bezpečnosťou štátu,“ hovoril vtedy Šutaj Eštok.

Na odchod vyzýval aj premiéra Eduarda Hegera, napríklad za vysoké zálohové platby za energie, ktoré neskôr štát zmiernil, či ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú z SaS, keď spáchal bývalý policajný šéf Milan Lučanský vo väzbe samovraždu.

Rovnaké odporúčanie mal pre bývalého vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého zo Sme rodina.

„Holý musí okamžite skončiť,“ hovoril Šutaj Eštok v januári 2021. Bolo to v reakcii na výnimky od hygienikov, vďaka ktorým chodil Holý v čase covidu za rodinou do Veľkej Británie a vracal sa bez karantény.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 761
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 056
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 750
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 630
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 470
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 838
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 591
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

FC DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava: ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul Niké ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul Niké ligy: FC DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava.


Patrik Schick oslavuje gól

Do konca sezóny zostávajú už len tri zápasy.


TASR
Momentka zo zápasu Podbrezová - Košice

Podbrezová nezvíťazila v deviatom zápase v rade.


a 1 ďalší
Martin Regáli

O triumfe v súťaži môže rozhodnúť na pôde Šamorína.


SkryťZatvoriť reklamu