SME

Rešpektujme sa a nedávajme si nálepky zla. Osobnosti hovoria, ako upokojiť spoločnosť

Odpovedajú ľudia z rôznych názorových prúdov.

Zľava hore: Vašáryová, Kažimír, Banáš, Bober, Kusá, Maďarič, Burda a BugárZľava hore: Vašáryová, Kažimír, Banáš, Bober, Kusá, Maďarič, Burda a Bugár (Zdroj: TASR a SME)

BRATISLAVA. Parlamentné a prezidentské voľby zvýraznili rozdelenie slovenskej spoločnosti na dva tábory. Vybičovaná atmosféra mohla byť jednou z príčin atentátu na premiéra Roberta Fica zo Smeru.

Denník SME pripravil anketu, ktorá hľadá odpovede na otázku, ako v tejto situácii upokojiť krajinu a čo urobiť s narastajúcou nenávisťou k ľuďom s odlišným názorom.

Načítavam... Dá sa upokojiť takto polarizovaná spoločnosť? (17. 5. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Oslovili sme preto osobnosti, ktoré reprezentujú odlišné názorové prúdy.

Do ankety sa zapojili Peter Kažimír, Magda Vášáryová, Jozef Banáš, Bernard Bober, Marek Maďarič, Béla Bugár, Zuzana Kusá a Eduard Burda.

SkryťVypnúť reklamu

Celá otázka v ankete znela:

„Atentát na premiéra mal hlboký dosah na celú krajinu. V spoločnosti rastie napätie, ale aj nenávisť k ľuďom z iného názorového tábora. Čo môžeme urobiť, aby sme upokojili súčasnú situáciu a znova sa k sebe priblížili?“

Marek Maďarič, publicista a bývalý politik Smeru

Vidím dva možné postupy. Prvý je nedémonizovať opačný názor. Nedávať mu paušálnu nálepku zla.

Druhý postup je, že napriek ostrému nesúhlasu s opačným názorom vždy rešpektovať a mať snahu pochopiť, prečo má človek z druhej strany opačný názor.

Potrebujeme viac empatie u všetkých ľudí a osobitne sa to týka verejne činných ľudí, politikov, ale aj novinárov, pretože oni všetci ovplyvňujú verejnú mienku a názory tých druhých.

Zuzana Kusá, sociologička

Potrebujeme pestovať sebaovládanie ako dôležitú civilizačnú cnosť, bez ktorej sa nedá existovať s ľuďmi s inými názormi. Musíme pristupovať k iným ľudským bytostiam ako k osobám, ktoré si takisto zaslúžia úctu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si nebudeme navzájom preukazovať základný rešpekt, tak sa budú len stupňovať problémy a nenávisť. Urazený človek, ktorému dávate stále najavo, že je menejcenný, nebude s vami spolupracovať a bude sa v ňom zbierať pocit nenávisti a odpor k spolupráci.

To sú elementárne sociologické pravdy, ale my sa k nim potrebujeme vrátiť. U nás sa ľudia vyžívajú vo vtipnosti a v tom, ako vedia pokoriť druhého slovami. Ale pokorený človek koná negatívne.

Ďalšia veľká necnosť nášho života je, že ľuďom, ktorých nemáme radi, pripisujeme zákerné motívy. Pracujeme s predstavou, že v ich hlave sa dejú len samé negatívne myšlienky a plány. Ale toto je spoločensky deštruktívne a je hrozné, keď to robia verejne aj spoločenskí intelektuáli.

Peter Kažimír, guvernér NBS, bývalý minister financií za Smer

Demokracia znamená slobodu, ale aj zodpovednosť. V demokracii má každý právo na svoj názor. Neexistuje jeden správny, tak ako neexistuje jedna správna cesta. Rozdielnosť v názoroch však musí predstavovať začiatok diskusie, musíme sa navzájom počúvať a rešpektovať jeden druhého.

SkryťVypnúť reklamu

Každý musí začať od seba. Národ však vzhliada k politikom a osobnostiam a sleduje médiá. A preto je ich rola mimoriadne dôležitá, lebo úcta a vzájomný rešpekt musia ísť práve odtiaľ. Rovnako ako aj snaha o korektnosť a nezaujatosť. A tá, žiaľ, v posledných rokoch veľmi chýbala.

Jozef Banáš, spisovateľ, bývalý politik ANO

Predovšetkým musí každý z nás prestať poukazovať na iných, hľadať chyby, vinu a slabosti u tých druhých. A to nielen v tejto situácii, ale vždy.

Zloba a nenávisť, ktoré mnohých z nás opanovali, iba odrážajú vnútro každého z nás. Pokoj a mier nie je mimo nás, ale len v našich srdciach. Prestaňme sa zdraviť zaťatými päsťami, ale otvorenými dlaňami. Neberme zlostníkov a neprajníkov osobne, nemajú problém s nami, ale so sebou.

Myslím si, že aj ten strelec nebol zlý človek, bol len nešťastný. Najsilnejšie gesto zmierenia by spravil premiér Fico, keby toho nešťastníka prijal a odpustil mu. Na odpustenie treba viac odvahy ako na pomstu. Skúsme odvahu v sebe nájsť.

SkryťVypnúť reklamu

Béla Bugár, bývalý politik Mosta-Hídu

Nebude to jednoduché, lebo od roku 2010 sa to stupňuje. Niektorí sa s pochopením pozerali na to, ako v parlamente vyčíňal pán Matovič. Ale nie je dôležité, čo bolo, ale čo bude. Či sme schopní všetci, politici, médiá a, samozrejme, občania, takýchto ľudí a ich nenávistné prejavy eliminovať a vytlačiť na okraj.

Aj pred rokom 2010 sme tu mali Slotu, aj v Mečiarovej vláde boli ľudia, ktorí prekypovali nenávisťou, ale vtedy spoločnosť, médiá a aj časť politikov, bolo schopných ich eliminovať. Teraz je v móde niekoho uraziť. Čím hrubšie, tým lepšie.

V minulosti sa tu označovali ľudia za dezolátov, vtedy neprišla žiadna vlna, že by sa proti tomu ozvali politici alebo médiá. Ak sme schopní toto urobiť, tak tento ohavný čin, môže zmeniť Slovensko k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu

Magda Vášáryová, bývalá herečka, diplomatka a politička SDKÚ

V prvom rade by sa koalícia mala dohodnúť, ako bude vystupovať. Ja vidím, ako koalícia necháva za seba vystupovať radikálnych ľudí, ktorí necítia žiadnu zodpovednosť za štát. Musíme na nich tlačiť, aby si v koalícii urobili poriadok a aby mali jeden hlas.

Na druhej strane musíme my, mimovládny sektor, spojiť sily a hovoriť s ľuďmi. Len sa obávam, že najmä vo voličoch Smeru a SNS je nenávisť vítaným spôsobom správania sa. A keďže to už trvá minimálne desať rokov, nemôžeme to zvládnuť za jeden alebo dva dni.

Musíme si urobiť poriadok aj doma. Nemôžeme sa na verejnosti, ale ani doma vyjadrovať jazykom štvrtej cenovej skupiny v krčme. Pani prezidentka už roky varuje, že takýto jazyk nemôžeme používať.

SkryťVypnúť reklamu

Eduard Burda, predseda štátnej volebnej komisie a dekan Právnickej fakulty UK

V prvom rade musia politici prestať označovať svojich politických súperov za zločincov, mafiánov a korupčníkov.

Kým neexistuje právoplatný odsudzujúci rozsudok, je to nenáležité, dehumanizuje to ľudí, a zároveň sa takýmito výrokmi potom v časti populácie vytvára pocit, že ak je niekto označený za zločinca, vlastne nemá žiadne práva, možno ani právo na život.

Zamyslieť by sa nad sebou mali aj mnohí novinári, ich úlohou je, pokiaľ možno čo najnestrannejšie informovať, a nie robiť politickú agitku. Tiež by sa mal prestať pri hodnotení politikov a ich práce používať „dvojaký meter“, pretože mnohí z tých, ktorí dnes volajú po väčšej ochrane právneho štátu, ho predtým svojimi konkrétnymi krokmi deštruovali.

SkryťVypnúť reklamu

A my obyčajní obyvatelia nesmieme brať politiku a politické názory ako niečo, čo má vyššiu prioritu než medziľudské vzťahy. Spokojne sa o politike vaďme, ale nesmieme sa za iný názor hnevať alebo urážať.

Bernard Bober, košický arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska

K upokojeniu našej terajšej spoločenskej situácie môžu isto pomôcť správne slová či gestá a to najmä od predstaviteľov politického, kultúrneho či spoločenského života, no okrem toho cítime, že upevňovanie pokoja nie je iba čisto v našej ľudskej moci. Preto bude potrebné priložiť aj stíšenie sa, odvahu k pokore a modlitbu s prosbou o pomoc zhora.

Chcem všetkých poprosiť o úprimnú modlitbu, a to predovšetkým za pokoj vo vlastnom srdci, v našich rodinách a na celom našom Slovensku. Lebo tam, kde ľudské slová nestačia, treba poprosiť o Božiu pomoc, veď nakoniec, on je prameňom lásky, odpustenia a pravého trvalého pokoja.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 323
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 937
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 435
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 342
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 036
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 105
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 913
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Mia Pohánková.

Šestnásťročná Mia Pohánková zdolala súperku, ktorá je rebríčkovo vyššie o 239 miest.


Angličan Luke Littler s trofejou pre víťaza MS v šípkach.

Profesionálna šípkarska organizácia zvyšuje odmeny.


Reuters
Futbalisti AC UNIZA.

Koniec AC UNIZA zamotá poradím v tabuľke.


Radosť slovenských reprezentantov po strelenom góle v prípravnom zápase Španielsko U21 - Slovensko U21.

Počas jednej sezóny prinesie divákom minimálne 140 priamych prenosov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu