BRATISLAVA. Zvolený prezident Peter Pellegrini naznačil, že okrúhly stôl s lídrami politických strán zrejme nebude. Asi naň ešte nedozrel čas, vyhlásil vo videu zaslanom médiám.
Stretnutie lídrov parlamentných strán zvolal spolu s úradujúcou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou po atentáte na premiéra Roberta Fica. Konať sa malo v utorok.
Prezidentka v stanovisku uviedla, že možnosť stretnutia politických lídrov považuje stále za otvorenú, mohlo by však podľa jej slov byť neskôr.
Pellegrini kritizuje niektoré vyjadrenia
Účelom podľa neho mala byť snaha dospieť k dohode na základných pravidlách slušného politického správania a vyzvať svojich voličov na zdržanlivosť a upokojenie.
"Posledné dni a tlačové konferencie nám však ukázali, že niektorí politici jednoducho nie sú schopní základnej sebareflexie ani po takejto tragédii. Akoby nepochopili, že práve ich doterajšie kroky, vyjadrenia a nechutné útoky - nie na konkurenčné politické myšlienky, ale na ich nositeľov - zásadne prispeli k napätiu v našej spoločnosti," komentoval Pellegrini.
"Je mi to veľmi ľúto, ale musím to povedať úplne otvorene: na okrúhly stôl so zástupcami všetkých parlamentných strán zrejme ešte nedozrel čas,“ dodal budúci prezident.

Zmierenie národa je náročný proces
Pellegrini sa zároveň obrátil priamo na občanov s prosbou, aby sa nenechali uniesť negatívnymi emóciami, ktoré môže priniesť nastávajúci politický súboj.
"Ak dnes politická scéna nie je pripravená na vzájomné zmierenie, buďme naň pripravení my všetci. Sme jeden národ, jedno spoločenstvo, jedno Slovensko. A k upokojeniu môže každý z nás prispieť svojím vlastným dielom už dnes. Bez ohľadu na to, či tak učinia aj ostatní, bez ohľadu na to, akú politickú stranu podporujeme," uviedol Pellegrini.
Je presvedčený, že upokojenie slovenskej spoločnosti nesmie padať na jednotlivcoch, ktorí si šírenie zla a nenávisti zvolili za svoju politickú cestu.
"Zmierenie národa je náročný proces a beh na dlhú trať. A ja vás chcem ubezpečiť, že som pripravený všetkými silami prispieť k tomu, aby bol tento zápas nakoniec pre Slovensko víťazným," deklaroval.
Naďalej sa chce obracať na politické strany, mienkotvorné osobnosti, spoločenské organizácie aj na médiá, aby konali vo vedomí zodpovednosti za krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú.
Prezidentka dvere nezatvára
Prezidentka v stanovisku zaslanom médiám uviedla, že možnosť stretnutia politických lídrov považuje stále za otvorenú.
Pripúšťa však, že by sa mohlo konať neskôr.
"Je prirodzené, že si jeho príprava vyžaduje nielen čas, ale aj trpezlivosť. V aktuálnej situácii je však najdôležitejšie, aby nastal posun v upokojení situácie. Menej dôležité je, či sa stretnutie uskutoční neskôr alebo na inom mieste," odkázala.
SaS hovorí o chybe, sklamaný je aj Majerský
Strana SaS považuje možné zrušenie okrúhleho stola za chybu.
"Chceme byť súčinní pri vytvorení celospoločenského zmieru. Ak nechceme rozhádanú spoločnosť, rodiny či nevraživosť medzi susedmi, bez spoločnej komunikácie to nepôjde," uviedol predseda strany Branislav Gröhling.
Dodal, že po atentáte na premiéra Fica je na politikoch, aby prinášali spoločnosti pokoj. Deje sa však podľa neho pravý opak.
"Niektorí politici nepochopili výzvu tejto napätej doby. Donekonečna rozdeľujú spoločnosť, chrlia nenávisť, osobné útoky či vulgarizmy. Takto sa z miesta nikdy nepohneme," skonštatoval. Aj preto podľa neho SaS privítala iniciatívu spoločného rokovania lídrov politických strán.
Sklamanie vyjadril aj predseda KDH Milan Majerský. Podľa jeho slov sú pripravení stretnúť sa s každým. "Aby sme našli cestu zmierenia. Aby nastala dobrá komunikácia. Nemôžeme byť predsa príčinou rozvratu. Chceme, aby politici komunikovali kultivovaným spôsobom,“ povedal Majerský.

Šimečka sa chce rozprávať, Danko nie
Predsedovi PS Michalovi Šimečkovi je ľúto, že niektoré strany okrúhly stôl odmietajú. Zdôraznil, že ako strana túto iniciatívu vítajú a stále veria, že uspeje.
"Považujem za kľúčové, aby sme zastavili rastúcu vlnu nenávisti, napätia a nevraživosti - spoločným signálom, že hoci naše politické rozdiely a spory pretrvávajú, vieme politickú súťaž viesť normálne, kultúrne a bez nenávisti," uviedol Šimečka.
Pripomenul, že ihneď po atentáte na premiéra navrhli 100 dní pokoja. Dodal však, že v prvom rade je kľúčové sadnúť si za jeden stôl a rozprávať sa.
"Mrzí ma, že viacerí politici - aj koalície, aj opozície - akoby si neuvedomovali vážnosť situácie, a naďalej prilievajú olej do ohňa. Kreslia obraz kolektívnej viny, akoby za atentát mohli médiá, či opozícia, pričom vedia, že vinným je atentátnik, ktorý bol osamelým vlkom a dnes sedí vo väzbe. To je to posledné, čo teraz potrebujeme," zdôraznil.
Podľa šéfa koaličnej SNS by okrúhly stôl nič nevyriešil. Podľa neho nie je priestor niekoho obviňovať, ale ani hovoriť o generálnych gestách zmierenia. Pellegrinimu sa preto poďakoval, že "cúvol".
"Je falošné hovoriť o tom, že stretnutie v utorok by zmierilo spoločnosť," skonštatoval Danko. Uznal však, že každý chce zmierenie.
S niektorými ľuďmi sa podľa Danka debatovať nedá. Menoval najmä Igora Matoviča.