Minister vnútra Šutaj Eštok informuje o stave vyšetrovania atentátu na premiéra Roberta Fica. Polícia pracuje aj s verziou, že atentátnik nebol osamelým vlkom. Autor: TASR
BRATISLAVA. Atentátnik zrejme nebol osamelým vlkom, naznačil na nedeľnej tlačovej konferencii minister vnútra. Vyšetrovatelia vychádzajú z toho, že dve hodiny po atentáte niekto vymazal históriu na facebookovom profile strelca.
„Ale nebola vymazaná ním a zrejme ani manželkou,“ uviedol minister Matúš Šutaj Eštok. Juraj C. bol v tom čase zadržaný a jeho manželka vraj nie je natoľko technicky zdatná.
Na prípade pracuje celý vyšetrovací tím. „Je tu aj verzia toho, že páchateľ sa pohyboval v určitej skupine ľudí, ktorí sa možno na tento trestný čin huckali a vzájomne podporovali,“ doplnil minister, ktorý predtým o dôchodcovi hovoril ako o osamelom vlkovi.
Útočník zrejme komunikoval o atentáte s niekým zo svojho okruhu, dodal minister obrany Robert Kaliňák.
Podpredseda parlamentu Andrej Danko pár hodín pred ohlásenou tlačovkou v relácii Ta3 naznačoval, že útočník mohol konať na objednávku. „Na tri kliky viete zistiť, či ho niekto platil,“ povedal.
Zo spravodajských informácií vyplynulo, že atentátnik nebol len na výjazdovom rokovaní v Dolnej Krupej, ale aj predtým v Trnave či v Galante. „Asi čakal na príležitosť,“ uviedol Kaliňák.
Jednota dôchodcov Slovenska tvrdí, že sa im útočník v minulosti tiež vyhrážal.
V článku sa dočítate:
- ako pokračuje vyšetrovanie atentátu na premiéra,
- čo plánuje vláda robiť, aby obmedzila nenávistné prejavy,
- prečo zatiaľ neprišlo k politickému zmieru.
Strelec vo väzbe, premiér mimo ohrozenia
Premiér Robert Fico je mimo ohrozenia života. Jeho stav je však stále vážny a rekonvalescencia si vyžiada dlhý čas. „To najhoršie, čoho sme sa obávali, pre túto chvíľu pominulo,“ povedal Robert Kaliňák.
Minister obrany uviedol, že premiér naďalej potrebuje intenzívnu starostlivosť a že rekonvalescencia bude trvať minimálne týždne. Doplnil, že Ficov prevoz do inej nemocnice v najbližšom období nie je plánovaný ani možný.
Nemocnica bude odteraz vydávať pravidelné stanoviská o Ficovom zdravotnom stave.
Sedemdesiatjedenročného Levičana poslal v sobotu sudca Špecializovaného trestného súdu do vyšetrovacej väzby. Dozorujúca prokurátorka chcela mať dôchodcu za mrežami z dvoch dôvodov - obávala sa úteku, ako aj toho, že by pokračoval v trestnej činnosti.
Sudca sa s prokurátorkou stotožnil, o vzatí do väzby rozhodoval takmer štyri hodiny. Verdikt nie je právoplatný. Juraj Cintula si nechal čas na podanie sťažnosti, ak ju podá, rozhodne Najvyšší súd.
Dôchodca čelí obvineniu z pokusu o úkladnú vraždu s motívom pomsty. Hrozí mu 25 rokov až doživotný trest. Tvrdí, že premiéra zabiť nechcel.
Minister Šutaj Eštok na tlačovej konferencii informuje o bezpečnostnej situácii na Slovensku po atentáte na premiéra Roberta Fica. Autor: TASR
Padli ďalšie obvinenia
Výkon policajtov je po atentáte podľa ministra vnútra zvýšený o 30 až 40 percent. Všetci policajti sú v teréne a monitorujú obchodné centrá, nemocnice, redakcie, ale aj obydlia politikov, ktorí dostali vyhrážky smrťou.
Polícia sa zaoberá 50 vyjadreniami zo sociálnych sietí, ktoré verejne schvaľovali atentát na premiéra. Celkovo vyšetrujú 90 nenávistných prejavov vo virtuálnom priestore. Minister vnútra varoval ľudí, aby ďalej nešírili nenávisť.
Šutaj Eštok zároveň menoval štyroch ľudí, ktorých NAKA od útoku obvinila pre vyhrážky či schvaľovanie atentátu. Ide o 42-ročného muža zo Spišskej Novej Vsi, ktorý na facebooku napísal, že premiér by mal zomrieť, 23-ročnú Bratislavčanku, 40-ročnú ženu z Nitry a suseda poslanca, ktorému sa vyhrážal smrťou.

Konkrétne bezpečnostné opatrenia ministri ani policajný prezident nešpecifikovali. Vláda bude naďalej pokračovať vo výjazdových rokovaniach. "Nevieme robiť politiku bez ľudí," povedal Kaliňák.
V stredu znovu zasadne bezpečnostná rada, na ktorej by mali členovia hovoriť o aktuálnej situácii, ale aj o tom, aké prijmú legislatívne zmeny, ktorými chcú zvýšiť bezpečnosť ľudí.
„Rozvinieme diskusiu, ako viac penalizovať aj verbálne útoky vysokého stupňa nenávisti,“ povedal Kaliňák. Poslanci budú hľadať cestu, ako aj doteraz nepostihnuteľné prejavy nenávisti trestať tak, aby bola zachovaná sloboda slova.
Námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar zhodnotil bezpečnostnú situáciu na Slovensku ako vážnu, neuľahčuje ju ani množstvo zahraničných novinárov, ktorí informujú o atentáte.
„Nedá sa vylúčiť, že sme živnou pôdou pre činnosť spravodajských služieb zo zahraničia,“ uviedol.

Stretnutie lídrov sa zatiaľ nekoná
Počas víkendu sa ukázalo, že politické strany v tejto chvíli nedokážu preklenúť svoje nezhody a sadnúť si za okrúhly stôl, ako to navrhovala prezidentka Zuzana Čaputová a budúci prezident Peter Pellegrini.
„Posledné dni a tlačové konferencie nám ukázali, že niektorí politici jednoducho nie sú schopní základnej sebareflexie ani po takejto tragédii,“ vraví novozvolený prezident.
Situáciu podľa neho zhoršila tlačovka hnutia Slovensko, na ktorej žiadali odchod ministra vnútra. Ten vzápätí označil hnutie za extrémistickú skupinu a dodal, že jeho líder Igor Matovič sa „vylúčil zo spoločnosti ľudí, ktorí vyznávajú elementárne hodnoty demokracie“.

Predseda SNS Andrej Danko hovorí, že si nemôžu sadnúť s Igorom Matovičom za jeden stôl. „Idiotizácia politiky súvisí s Matovičom a nemôžete to od nás chcieť,“ vyhlásil v relácii TA3 V politike.
Poďakoval sa Pellegrinimu, že ustúpil od tejto iniciatívy. Povedal, že momentálne nie je priestor na gestá zmiernenia a dodal, že lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku "by vyfackal".
Matúš Šutaj Eštok sa pridal k Dankovi a Matoviča označil za „stelesnenie nenávisti“.
Šimečkovi je ľúto, že niektoré strany odmietajú okrúhly stôl. „Za Progresívne Slovensko chcem zdôrazniť, že túto dôležitú iniciatívu vítame, a stále verím, že uspeje,“ povedal.
SaS považuje za chybu, ak príde k zrušeniu stretnutia. „Ak nezačneme spolu vecne a slušne komunikovať, nikdy sa nevymaníme zo špirály nenávisti,“ povedal predseda strany Branislav Gröhling.
Zuzana Čaputová považuje možnosť stretnutia politických lídrov stále za otvorenú. „Je prirodzené, že si jeho príprava vyžaduje nielen čas, ale aj trpezlivosť. V aktuálnej situácii je však najdôležitejšie, aby nastal posun v upokojení situácie.“

Beata
Balogová
