SME

Spoločne odsúdili atentát na premiéra Fica. Poslanci prijali uznesenie

Uznesenie hovorí o výzve na nešírenie nenávisti voči legitímnej demokratickej vláde.

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady jednohlasne prijali uznesenie k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer), ktorý sa stal v stredu 15. mája počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej.

Prijatím uznesenia poslanci „so zdesením a hlbokým znepokojením prijali správu o atentáte na predsedu vlády Fica, ktorý bol zjavne spáchaný z politických motívov a zaslúži si to najostrejšie odsúdenie".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odmietli násilie

Súčasne odmietli násilie a osobitne násilie, ktoré atentátnik spáchal preto, že má iný politický postoj, aký prezentuje slovenská vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Odobrením uznesenia plénum vyzvalo všetky politické subjekty, médiá či mimovládky, aby rešpektovali výsledky demokratických volieb a nešírili nenávisť voči Ficovej vláde, či iným legitímne zvoleným ústavným činiteľom a verejne činným osobám.

Ich výsledkom totiž môžu byť aj takéto nenávistné trestné činy.

Súvisiaci článok Namiesto zmieru sa vzťahy vyostrujú. S čím Smer, Hlas a SNS prichádzajú po atentáte? Čítajte 

Taktiež apelujú na všetky politické subjekty, na médiá i mimovládne organizácie, aby zmierňovali napätie v spoločnosti, prestali s nenávistnou rétorikou a prispeli k spoločenskému zmieru, stabilite a pokoju na Slovensku.

Ďalej zdôrazňujú, že „ľudia nesmú byť terčom nenávisti pre svoje politické názory, pretože pluralita, diverzita a rešpekt k inému názoru sú základom každej slobodnej a demokratickej spoločnosti a konštatujeme, že úloha zodpovedných a kritických novinárov je v zdravej spoločnosti nezastupiteľná, ale ich práca musí byť založená na faktoch a nie na šírení nenávisti".

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci prijatím uznesenia povzbudzujú vládu k prijatiu adekvátnych bezpečnostných opatrení, ktoré v budúcnosti zabránia ďalším násilným politickým útokom.

„Vzhľadom na bezprecedentný útok na život predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica je morálnou aj politickou povinnosťou Národnej rady SR odsúdiť tento brutálny prejav politického násilia, ako aj rastúcu vlnu nenávisti na Slovensku voči demokratickej vláde, ktorá vzišla z riadnych a slobodných parlamentných volieb," píše sa v prijatom materiáli.

Čaputová: Poslanci urobili dôležitý krok

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oceňuje prijatie uznesenia, ktorým Národná rada (NR) SR odsúdila atentát na premiéra Roberta Fica (Smer).

Poslanci tým podľa nej urobili potrebný a dôležitý krok k upokojeniu spoločenskej atmosféry. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

SkryťVypnúť reklamu

"Oceňujem, že prijatie uznesenia podporili všetci prítomní poslanci. Je dôležité, aby v takýchto krokoch naďalej pokračovali aj ďalší aktéri verejného a spoločenského života a spoločne tak prispeli k zníženiu napätia v spoločnosti," vyhlásila Čaputová.

Uplynulé dni boli podľa hlavy štátu pre Slovensko mimoriadne náročné. O to viac si prezidentka váži, že lídrom parlamentných strán sa v tejto zložitej situácii podarilo prekonať rozdiely a nájsť spoločnú cestu.

SaS dúfa, že hádky skončia

Gröhling za stranu SaS uviedol, že sa odmietajú hádať, prekrikovať a urážať, a že majú v pláne pokračovať v rokovaniach v Národnej rade SE vecným, slušným a odborným spôsobom a súčasne aj kriticky.

„Sme pripravení tlmiť vášne medzi niektorými politikmi vrámci koalície a opozície a byť aj zmierovateľmi v rámci vzťahov, ktoré môžu nastať v rámci rokovania parlamentu. S takýmito postojmi sme prišli aj na dnešné grémium, a tento postoj sme prezentovali aj opozičným a koaličným partnerom. Postoj je taký, že odsudzujeme atentát na Roberta Fica," uviedol predseda SaS s vierou, že od tohto dňa bude parlament fungovať slušne a bude miestom, kde už sa poslanci nebudú hádať.

SkryťVypnúť reklamu

„Celá diskusia v rámci grémia bola kľudná a veľmi konštruktívna," uzavrel Gröhling s tým, že zazneli aj slová ospravedlnenia a zmierenia či konštruktívnej kritiky.

Šimečka: Potrebujeme lepšiu politickú kultúru

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) ocenilo jednomyseľné prijatie uznesenia o odsúdení útoku na premiéra Roberta Fica (Smer) v parlamente.

Považuje to za prvý malý krok k nastoleniu lepšej politickej kultúry. Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder hnutia Michal Šimečka.

"Verím, že jednomyseľné prijatie uznesenia pomôže tomu, aby aktuálna schôdza NR SR, ale aj všetky ďalšie, prebehla v civilnej, korektnej a vecnej atmosfére," poznamenal na utorkovej tlačovej konferencii.

Šimečka si zároveň myslí, že to nič nemení na tom, že demokracia potrebuje aj silnú opozíciu, slobodné, nezávislé a kritické médiá a silnú občiansku spoločnosť. "PS bude naďalej robiť aktívnu dôraznú, ale zároveň aj slušnú a vecnú opozičnú politiku," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Hnutie podľa Šimečku navrhovalo na utorkovom poslaneckom grémiu viaceré úpravy v texte uznesenia.

"Vnímam výsledný text ako akýsi minimálny možný prienik v pohľadoch všetkých politických strán všetkých aktérov," doplnil. Atmosféru na poslaneckom grémiu označil za konštruktívnu. Mrzí ho, že sa neuskutočnilo utorkové stretnutie lídrov parlamentných strán v prezidentskom paláci.

Matovič: Nech politici ukážu slušnosť

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič praje politikom, aby zadosťučinili uzneseniu Národnej rady (NR) SR k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer) a ukázali, že chcú byť slušní.

Ocenil jeho prijatie všetkými poslancami, hovorí o reparáte po neúspechu so zvolaním okrúhleho stola všetkých parlamentných strán.

"Bol by som veľmi rád, aby si všetci zúčastnení politici vstúpili do svedomia a aby NR SR odteraz bola tým, čím by mala byť, piedestálom, výkladnou skriňou politiky," uviedol Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to tiež podľa neho, že politici by nemali predkladať návrhy, ktorými chcú z RTVS urobiť "slúžku vládnej moci". Podotkol, že slušný politik nie je len ten, kto nepoužíva neslušné slová, ale ten, kto nepredkladá a silou nepresadzuje "neslušné zákony". Za taký považuje aj zákon, ktorým sa má meniť RTVS.

Čo sa týka pozvania prezidentky Zuzany Čaputovej a jej zvoleného nástupcu Petra Pellegriniho za okrúhly stôl, Matovič to nepovažuje za chybu. Práve naopak. Mrzí ho však, že si politici hľadali výhovorky, aby si zaň spolu nesadli.

"NR SR a slovenskí politici zložili reparát, dohodli sa na uznesení a všetci prítomní zaň hlasovali," dodal. Chcel by veriť, že to bude pokračovať, no nie je optimista.

SkryťVypnúť reklamu

Danko avizuje úpravu vo vzťahu k médiám

Predseda koaličnej SNS Andrej Danko ocenil, že národná rada prijala jednohlasne uznesenie. Zároveň informoval, že na poslaneckom grémiu sa aj v mene svojej strany ospravedlnil za emócie, ktoré nimi lomcovali tesne po útoku na Fica.

SNS má podľa jeho slov prísť s návrhmi v oblasti médií a lepšieho prehľadu v diskusných fórach a online platformách.

Danko na tlačovej konferencii avizoval začatie legislatívneho procesu, ktorý sa má týkať aj registrácie užívateľov na diskusných fórach. Treba mať podľa neho prehľad o prispievateľoch v diskusiách, ktorí napríklad schvaľujú trestné činy.

Hovorí aj o zriadení tzv. národného mediálneho úradu, ktorý by mohol mať dohľad nad médiami a bude komunikovať s nadnárodnými online platformami.

SkryťVypnúť reklamu

Avizuje tiež úpravu vo vzťahu k médiám. "Prídeme s veľmi tvrdým zákonom na právo na ochranu osobnosti vo vzťahu k médiám. Mechanizmus bude nastavený tak, aby človek, ktorý je dotknutý na svojich právach, vedel, ktorú redakciu má kontaktovať, aby boli stanovené lehoty na opravu," vyhlásil.

Redakcie by mali mať podľa neho v takýchto prípadoch čas na vysvetlenie, či si stoja za svojím uverejneným príspevkom. Ak by šlo o klamstvo či zneužitú informáciu, mali by prevádzkovatelia niesť zodpovednosť.

Danko tvrdí, že nikto nechce obmedzovať médiá, no musia byť schopné obhájiť si svoje tvrdenia.

Žiga: Je to dobrý príklad pre verejnosť

Koaličná strana Hlas oceňuje prijatie uznesenia o odsúdení útoku na premiéra Roberta Fica (Smer) parlamentom.

SkryťVypnúť reklamu

Verí, že je to začiatkom novej politickej kultúry. Uviedol to podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas).

"Hlas za dôležitý považuje nielen obsah uznesenia, ale aj skutočnosť, že získalo jednoznačnú podporu poslancov naprieč politickým spektrom. To, že sa parlamentné politické strany dokázali zhodnúť na spoločnom postoji k atentátu na demokraciu a jednoznačne ho odsúdiť, dáva Slovensku nádej do budúcnosti, že by sa politický súboj mohol vrátiť späť do rámca základnej politickej kultúry a priniesť viac argumentov ako prvoplánovej nenávisti," skonštatoval.

Hlas vyzdvihol, že uznesenia sa týka politických strán aj zástupcov mimovládneho sektora a médií.

"Zmiernenie napätia na Slovensku musí byť cieľom a zodpovednosťou všetkých zložiek spoločenského života," poznamenal Žiga. Ocenil tiež pokojnú a diskusiu v NR SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to dobrý príklad pre verejnosť, že sa v dôležitých momentoch vedia všetky politické tábory dohodnúť," doplnil. Vyzdvihol aj konštruktívnosť na utorkovom poslaneckom grémiu. Poukázal na to, že opozícia mala k uzneseniu pripomienky a koalícia ich akceptovala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 234
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 366
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 614
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 911
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 430
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 282
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Ilustračné foto.

Medveď zaútočil na muža a poranil mu nohu.


TASR 3

Sportnet

Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Lucia Drábeková v zápase Slovensko - Rakúsko v 1-A divízii MS v hokeji žien 2025.

Francúzky nemohli s víťazkami 1-A divízie MS v hokeji žien 2025 získať viac než bod.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
Max Verstappen z tímu Red Bull Racing.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Saudskej Arábie 2025.


SkryťZatvoriť reklamu