Parlament odsúdil útok na premiéra a vyzýva na nešírenie nenávisti. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. S heslom "Za Fica, za Slovensko" na odznakoch prišli na prvú schôdzu po atentáte na premiéra všetci členovia Smeru.
Skôr než zástupcovia všetkých strán otvorili schôdzu parlamentu, poslanci a ministri za Smer v predstihu predstúpili pred novinárov.
Prečítali uznesenie, ktorým by plénum spoločne odsúdilo útok, a požiadalo politikov, médiá a občiansky sektor o nešírenie nenávisti ako odkaz celej spoločnosti.
"Je napísaný zmierlivým a korektným jazykom, aby sme ukázali Slovensku, že sa musíme zhodnúť aspoň na tom, že odsúdime politické násilie," prihovoril sa ako prvý podpredseda Smeru Ľuboš Blaha, zvyčajne známy agresívnymi výpadmi proti politickým oponentom.
Niektorí členovia Smeru si ani v tejto chvíli neodpustili narážky na prácu opozície a novinárov, podľa nich spoluzodpovedných za vyhrotenú atmosféru medzi ľuďmi, ktorá je vraj namierená proti vláde.

S umierneným prejavom potom vystúpil aktuálny Ficov zástupca, vicepremiér Robert Kaliňák. "Chceme, aby Slovensko malo budúcnosť. Bez toho, aby sme si všetci vstúpili do svedomia, sa tam nedostaneme," povedal.
Ako prví sa o zmier pokúšali prezidentka Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini. Ich pozvanie všetkých lídrov parlamentných strán k okrúhlemu stolu však nebolo úspešné.
Stretnúť sa odmietli SNS a Smer, podľa ktorého bola kritická tlačová konferencia Igora Matoviča (strana Slovensko) z víkendu. SNS svoju účasť podmieňovala pokynom od Fica
Denník SME ešte v utorok ráno hovoril s viacerými opozičnými poslancami, či sa vedia s textom uznesenia stotožniť a či ho plánujú podporiť. Väčšina už vtedy hovorila, že ho plánujú podporiť, hoci niektorí mali k istým pasážam výhrady.
Hlasovanie v pléne asi o hodinu neskôr ukázalo, že ich dokázali prekonať.
Text proti násiliu upravili v úzadí
Je bežné, že sa pred dôležitým rokovaním neverejne stretnú zástupcovia koalície a opozície. Omnoho ojedinelejšie je, že sa na takomto stretnutí dokážu na niečom zhodnúť.
Už v predstihu však bolo zrejmé, že sa lídri Smeru, PS, Hlasu, SNS, KDH, strany Slovensko a SaS pokúsia na texte k atentátu dohodnúť tak, aby na verejnosti nenarúšali obraz aspoň základnej politickej dohody.
Poslanecké grémium zasadalo približne hodinu. Koalícia a opozícia sa za zatvorenými dverami zhodli na kompromisnom znení, v tej chvíli to však ešte nebolo zrejmé.
Rokovanie pléna otvoril po 11. hodine Peter Žiga z Hlasu, ktorý ako podpredseda parlamentu vykonáva aj právomoci predsedu.
"Pred nami je jedno z najdôležitejších rokovaní parlamentu v tomto volebnom období. Zhodneme sa, že atentát na premiéra Roberta Fica je útokom na demokraciu,“ začal svoj prejav.
Nenávisť nikdy spoločnosť nikam neposunula a Slovensko je aktuálne zranená krajina, pokračoval Žiga. Politický súboj patrí podľa neho do parlamentu. „Neťahajme davy pred domy politikov a nerobme z ich rodín terče."
Žiga sa v posolstve otvorene zastal možnosti politikov kritizovať. "Nikto nikomu nezatvára ústa, ale každý by si mal zvážiť, či z nich nevychádza nenávisť,“ hovoril.
Na záver poslancov vyzval, aby rokovali bez vzájomného urážania sa. Zatlieskali mu poslanci zo všetkých parlamentných strán.
Jednomyseľnú podporu návrhu naznačovalo už to, že sa do diskusie k uzneseniu nikto neprihlásil.
Koalícia navrhla uznesenie k atentátu na premiéra Fica. Zdroj: TASR
Odsúdili násilie, doplnili jednu vetu
Text uznesenia má osem bodov.
Začína sa konštatovaním, že Národná rada "so zdesením a hlbokým znepokojením prijala správu o atentáte", ktorý bol "zjavne spáchaný z politických motívov". Útok si podľa uznesenia zaslúži najostrejšie odsúdenie.
Poslanci v uznesení principiálne odmietli násilie, ale aj konkrétne konanie atentátnika "pre iný politický postoj, aký prezentuje vláda". Skonštatovali, že ľudia nemôžu byť terčom nenávisti pre politické názory.
Vyzvali politikov, médiá a mimovládny sektor, aby rešpektovali výsledky volieb a nešírili nenávisť. Vládna koalícia pritom pôvodne navrhla, aby sa táto výzva o nešírení nenávisti týkala legitímnej demokratickej vlády.
Na rokovaní grémia do návrhu pribudlo, aby sa nenávisť nešírila ani proti ďalším legitímne zvoleným ústavným činiteľom a verejne činným osobám. Teda ani proti opozícii či osobnostiam, ktoré verene vystupujú.
Poslanci tiež píšu, že "úloha zodpovedných a kritických novinárov je v spoločnosti nezastupiteľná, ale ich práca musí byť založená na faktoch, a nie na šírení nenávisti". Hoci prinajmenšom časť opozície chcela pasáž o údajnom šírení nenávisti médiami vynechať, napokon v uznesení zostala.
Poslanci tiež v uznesení zaželali premiérovi skoré uzdravenie a čo najskorší návrat do výkonu jeho ústavnej funkcie.
Zhodla sa celá sála
Keďže sa koalícia s opozíciou dohodli na znení textu už dopredu, signál zhody nenarušila žiadna zo strán ďalšími návrhmi na zmeny.
V parlamente v tej chvíli sedelo 130 zo 150 poslancov a všetci návrh podporili. Predseda najsilnejšej opozičnej strany Michal Šimečka z PS schválený dokument komentoval ako minimálny možný kompromis. Dodal, že krajina aj naďalej potrebuje aj silnú opozíciu, kritické médiá a občiansku spoločnosť.
Kaliňák uznesenie komentoval ako signál verejnosti, ktorý pomôže Slovensku pohnúť sa ďalej.
Podobne spoločné rozhodnutie pléna komentovali aj ďalšie strany.
"Budeme podporovať všetky kroky, ktoré budú sledovať porozumenie v tejto spoločnosti," povedal predseda KDH Milan Majerský.
Aj väčšina vystúpenia predsedu SNS Andreja Danka na popoludňajšej tlačovke bola o málo zmierlivejšia v porovnaní s predošlými dňami. Napriek tomu si stojí za zámerom pripraviť "tvrdé návrhy", ktoré by ovplyvnili fungovanie médií, slobodu prejavu a prístup k informáciám.
Odmietol hovoriť o detailoch, vraví však, že nechcú cenzurovať médiá a umlčiavať ich. „Ja ani neviem, komu mám zavolať,“ opisoval Danko situáciu, keď chce vraj novinárov žiadať o opravu. Kontakty do redakcií majú mediá zverejnené na svojich weboch.
SNS pritom patrí k stranám, ktoré už od minulého roka odmietajú komunikovať s viacerými médiami, a to aj v prípade, keď sa dožadujú jej stanovísk. Dokonca vybraných novinárov odmietli pustiť na svoje tlačové konferencie.
Rokovanie parlamentu pokračuje rozpravou k zjednodušenému výrubu stromov či odstrelu medveďov, ktoré navrhol minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba.
Atmosféru v parlamente môže ovplyvniť aj rokovanie o zániku RTVS, o ktorom poslanci rokovali naposledy v stredu minulý týždeň, no rozpravu prerušili, keď sa dozvedeli o atentáte. Budúcnosťou RTVS sa majú zaoberať v stredu.

Beata
Balogová
