SME

Machaj neinformoval o valorizácii platov. Porušil zákon, zhodla sa Rada RTVS

Riaditeľ RTVS hovorí o účelovom konaní.

Zasadnutie Rady Rozhlasu a televízie Slovenska. (ilustračné foto) Zasadnutie Rady Rozhlasu a televízie Slovenska. (ilustračné foto) (Zdroj: SME/Marko Erd)

Rada RTVS sa na mimoriadnom zasadnutí zhodla, že generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj porušil zákon.

Jej predseda Igor Gallo zároveň uviedol, že prijaté uznesenie nemá žiadnu právnu relevanciu a ide len o deklaratívne vyjadrenie názoru. Rada podnet na odvolanie riaditeľa mediálnemu výboru nedá.

"Považujem to za účelové rozhodnutie, pretože sa neuskutočnila diskusia vo väčšom rozsahu," reagoval na výsledok hlasovania Machaj, ktorý je presvedčený, že k porušeniu zákona neprišlo.

Jeho názor podporil aj právnik a podpredseda Rady RTVS Tomáš Caban, podľa ktorého "problém spočíva v nedokonalosti zákona."

SkryťVypnúť reklamu

V čom je problém

Súvisiaci článok Pročko verzus Danko, Kolíková verzus Šimkovičová. Debata o RTVS ukázala krehkosť zmieru Čítajte 

Za protizákonné považuje Rada RTVS to, že si Machaj v decembri nesplnil voči rade informačnú povinnosť v súvislosti s nepredložením zámeru valorizácie platov zamestnancov v rámci kolektívnej zmluvy.Celkovo ide o sumu 3,7 miliónov eur. Podľa zákona však musí riaditeľ všetky zmluvné vzťahy nad 100-tisíc eur oznámiť rade, ktorá to následne prekonzultuje.

Podnet na podozrenie z porušenia zákona dostala Rada RTVS od Feďa Bosniča v apríli. Podľa obchodného registra človek s rovnakým menom zo Senca podniká v reštauračných službách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Postupoval som podľa postupov, ktoré boli v RTVS bežné. Rade sa doteraz takýto zámer nepredkladal," obhajoval sa Ľuboš Machaj.

Šéf rady si myslí, že k porušeniu zákona prišlo. "Ak sa zistí, že aplikačná prax nebola v súlade s právnou analýzou, je úplne jedno kedy, ale treba konať," uviedol Igor Gallo.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Mediálny analytik: Aj pri pestrosti názorov ide stále o to, že musia byť relevantné Čítajte 

Rada tiež vyjadrila nespokojnosť s tým, ako RTVS informovala o atentáte na premiéra Roberta Fica, ktorý sa odohral minulý týždeň počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej.

"Považujem to za zásadné dramaturgické zlyhanie a uprednostňovanie kandidáta do európskeho parlamentu, reklamu pánovi robiť nebudem, určite viete koho myslím," povedal Gallo, ktorému sa nepáčilo, že RTVS dala opakovane priestor bývalému prezidentovi Policajného zboru SR Štefanovi Hamranovi. Kritizoval aj rozhovor s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou.

Predseda Rady RTVS kritizoval aj to, že telerozhlas vo vysielaní nezverejňuje celé meno útočníka a k celej veci si dal údajne vypracovať právne stanovisko a tvrdí, že v tomto prípade prišlo k manažérskemu zlyhaniu. Šéfka spravodajstva RTVS Mária Hlucháňová uznala, že sa to môže brať ako chyba alebo zlyhanie.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci v stredu v parlamente schválili v prvom čítaní nový zákon o STVR. Návrh ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej ruší inštitúciu Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a zriaďuje sa Slovenská televízia a rozhlas (STVR).

Prijatím nového zákona skončí vo svojej funkcii generálny riaditeľ Ľuboš Machaj, ako aj Rada RTVS.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

RTVS

Súvisiace témy: Ľuboš Machaj, STVR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 670
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 314
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 959
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 503
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 185
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 404
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 177
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 038
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke sektor fanúšikov Slovana v 5.kole nadstavbovej časti Niké ligy skupiny o titul ŠK Slovan Bratislava - FC DAC 1904.

Disciplinárna komisia potrestala aj Trnavu a Dunajskú Stredu.


zľava Daniel Kurovský (Česko), Adam Žiak (Slovensko) a slovenský brankár Adam Húska počas prípravného zápasu Česko - Slovensko

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Toľko gólov nedal žiadny Slovák pod dvadsať.


Reprezentácia Slovenska na ME do 21 rokov, rok 2000.

Najväčší turnaj v dejinách Slovenska má vidieť viac ako sto miliónov ľudí.


SkryťZatvoriť reklamu