BRATISLAVA. Keď Andrej Danko nabúral autom do semafora, opoziční poslanci sa chceli na parlamentnom výbore pýtať ministra vnútra a policajného prezidenta, prečo predseda SNS fúkal až na druhý deň.
Neuspeli. Koaliční poslanci obštrukciou zabránili tomu, aby sa mimoriadna schôdza výboru vôbec otvorila. To isté sa stalo, keď generálny prokurátor Maroš Žilinka preradil bývalých prokurátorov z Úradu špeciálneho prokurátora na nové pracovné miesta bez ohľadu na ich kvalifikáciu a opoziční poslanci chceli, aby im svoj krok prišiel vysvetliť.
Parlamentné výbory prerokúvajú zákony a dávajú k nim odporúčania, no zo zákona majú aj dôležité kontrolné úlohy. Môžu si pozývať príslušných ministrov, ale aj iných zástupcov štátnych orgánov. Môžu robiť aj poslanecké prieskumy na ministerstvách a úradoch.
V jednotlivých parlamentných výboroch má koalícia väčšinu. Ak teda koaliční poslanci neprídu, výbor nie je uznášaniaschopný a zasadanie sa neotvorí. Od nástupu štvrtej vlády Roberta Fica sa takáto obštrukcia pri výboroch zvolaných opozíciou stala bežnou praxou. Koalícia tak dokázala eliminovať parlamentnú diskusiu o takmer každej svojej kauze.
Prekvapujúce je, v akom rozsahu sa to deje. Denník SME spočítal, že za necelých sedem mesiacov od vzniku vlády využili koaliční poslanci túto obštrukciu celkovo osemnásťkrát.
V jednotlivých výboroch sme porovnávali zverejnené pozvánky, prezenčné listiny a zápisnice. Do analýzy nie sú zahrnuté osobitné kontrolné výbory, keďže tie túto dokumentáciu nezverejňujú.
Predtým sa to nedialo
Osemnásť obštrukcií je veľa v porovnaní s tým, ako sa k výborom stavala minulá vláda. Za prvých sedem mesiacov Matovičovej vlády sme našli len jeden prípad, keď na výbor, ktorý zvolali opoziční poslanci, koalícia neprišla. Aj v tomto prípade nie je isté, či išlo o zámernú obštrukciu, pretože ďalšie štyri výbory sa k rovnakej veci otvorili.