Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok informuje o prípadoch schvaľovania atentátu na premiéra Roberta Fica. Autor: TASR
BRATISLAVA. Protiteroristická centrála Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sa deväť dní od atentátu na premiéra Roberta Fica zaoberá 153 informáciami alebo podnetmi súvisiacimi so schvaľovaním pokusu o úkladnú vraždu predsedu vlády, alebo so súvisiacimi nenávistnými prejavmi a vyhrážaním sa vo virtuálnom priestore.
Informoval o tom v piatok minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na tlačovej besede.
„Prosili sme občanov, aby sme sa zomkli, prestali s nenávisťou a spojili sa. Keďže určité indivíduá stále nerozumejú situácii, tak - ako sme deklarovali - budeme mať nulovú toleranciu pre nenávisť, vyhrážanie a schvaľovanie trestného činu,“ povedal.
Ako ďalej minister dodal, k piatku bolo spracovaných 55 podnetov, ktorými sa už zaoberá NAKA.

Pracujú aj na prípade vyhrážania sa prezidentke
Všetky analýzy robia špecializované pracoviská Policajného zboru, ako je odbor počítačovej kriminality, protiteroristická centrála a ďalšie útvary.
„Naďalej pokračujeme v dôkladnom vyhodnocovaní príspevkov, ktoré nám boli oznámené, alebo ktoré sme odhalili v rámci posilneného výkonu služby. Zaisťujeme množstvo digitálnych stôp, postupne stotožňujeme všetkých podozrivých a postupujeme podľa Trestného poriadku,“ uviedol Šutaj Eštok.
Eštok pripomenul, že človek, ktorý sa vyhrážal poslancom a ministrom, je už vo väzbe.
Dodal, že pracujú aj na prípade vyhrážania sa prezidentke Zuzane Čaputovej, a tiež vyhrážaniu sa predsedovi hnutia Progresívne Slovensko Michalovi Šimečkovi.
Tím rozšírili
Vyšetrovací tím atentátu na premiéra Fica posilnili o ďalších dvoch expertov. Tím má odhaliť, čo sa presne 15. mája stalo, čo bolo motiváciou páchateľa a či mal komplicov.
Podľa ministra vnútra sa v súčasnosti prešetrujú všetky verzie – že išlo o „osamelého vlka“ alebo aj verzia, že mal komplicov, a tiež verzia, že mohlo ísť o teroristický útok.
Bezpečnostné zložky tiež pokračujú v bezpečnostných opatreniach, zvýšila sa ochrana areálov škôl, nemocníc, obchodných centier, úradov, redakcií novín a televízií a ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb.
„Rovnako monitorujeme aj obydlia ústavných činiteľov, politikov a ďalších osôb, kde identifikujeme možné nebezpečenstvo. Na ich bezpečnosť dohliadajú policajti v uniformách aj v civile,“ doplnil Šutaj Eštok.