BRATISLAVA. V Európe je každoročne nahlásených 250-tisíc nezvestných detí. Informovala o tom Linka detskej istoty (LDI), ktorá si 25. mája pripomína Medzinárodný deň nezvestných detí.
Ako priblížila, v roku 2023 prijali európske linky na čísle 116000 viac ako 67-tisíc hovorov týkajúcich sa 7 274 prípadov nezvestných detí, z čoho 66 percent boli deti, ktoré buď utiekli, alebo ich vyhodili zo svojich domovov.
Medzinárodný deň nezvestných detí si pripomína celý svet s cieľom zvýšiť informovanosť o probléme nezvestných detí a podeliť sa o posolstvo nádeje s ich rodinami.
Linka detskej istoty pripomenula, že 25. máj je súčasne deň, kedy si pripomína svoj vznik Európska federácia pre nezvestné a sexuálne vykorisťované deti (Missing Children Europe), ktorá spája organizácie v 32 európskych krajinách s cieľom zabraňovať strateniu detí a chrániť deti pred násilím, zneužívaním alebo vykorisťovaním.
Linka detskej istoty je jej členom už od roku 2007 a prevádzkuje krízové linky na číslach 116000 a 116111, a to nonstop, bezplatne a anonymne. 116000 je medzinárodne zjednotené číslo a ide o Krízovú linku pre nezvestné deti, ktorá funguje od roku 2009.
Linka je určená rodičom, príbuzným a všetkým tým, ktorí potrebujú informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa, a tiež deťom a mladým ľuďom, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu ocitli mimo domova, či každému, kto vie poskytnúť akékoľvek informácie o hľadanom alebo nezvestnom dieťati.
Prostredníctvom tohto čísla majú deti či rodičia nezvestného prístup k emočnej a psychosociálnej podpore. Služby v rámci linky sú poskytované v piatich kategóriách nezvestnosti, a to deti na úteku, kriminálne únosy, rodičovské únosy, maloletí bez sprievodu a náhodne stratené deti.