BRATISLAVA. V utorok večer si moderátor Michal Kovačič prebral novinársku cenu za politickú reláciu Na telo a o tri dni neskôr televízia Markíza oznámila, že reláciu po eurovoľbách predčasne sťahuje z vysielania.
V minulých rokoch vysielali najsledovanejšiu televíznu politickú debatu až do konca júna, v lete mala potom prestávku. O tom, či a v akej podobe sa Kovačičova relácia na jeseň vráti na obrazovky, sa budú v televízii ešte len rozhodovať.
V nedeľu prekvapil moderátor Kovačič tým, že na konci relácie prečítal vyhlásenie, v ktorom krok vedenia televízie kritizoval.
"Za šesť rokov vysielania sa stalo (Na telo, pozn. red.) najcitovatenejšou a najsledovanejšou diskusiou na Slovensku a nič na tom nezmenilo ani pártýždňový bojkot, dohodnutý koaličnými politikmi," povedal vo vysielaní.
"Preto by bolo logické, aby naše vedenie reláciu podporilo, ale ono sa naopak rozhodlo škrtať jeho epizódy a je len paradoxné, že sa to deje v ten istý týždeň, ako získalo novinársku cenu," dodal Kovačič.
Vedenie Markízy neskrýva, že dôvodom tohto rozhodnutia je bojkot relácie koaličnými politikmi. V oficiálnom stanovisku píše o „dramaturgických výzvach v posledných týždňoch a s tým súvisiacou potrebou zabezpečiť názorovú pluralitu“.
Markíza ďalej informuje, že bude v lete hľadať „najvhodnejší formát“. Nie je teda jasné, či rozhodnutie, ktoré ohlásili v piatok, znamená úplný koniec relácie, alebo návrat v inej podobe.
Bojkot televízie
Najpopulárnejšia televízna politická diskusia funguje od roku 1999 s prestávkou medzi rokmi 2013 až 2018.
Posledných sedem rokov ju moderuje Kovačič. Novinárska cenu 2023 je už druhou, ktorú za reláciu získal. Prvýkrát ho porota ocenila pred troma rokmi.
Tentoraz ocenenie dostal za predvolebné duely Roberta Fica s Borisom Kollárom a Roberta Fica s Eduardom Hegerom.
„Moderátor relácie Na telo nepodľahol tlaku politikov, ale kvalitnou prípravou, správnym načasovaním otázok a pohotovou argumentáciou konfrontoval svojich respondentov v snahe získať odpovede na zásadné témy s celospoločenským významom,“ zdôvodnila porota Novinárskej ceny rozhodnutie dať cenu Kovačičovi.
Pod tlakom politikov však nie je moderátor len počas vysielania, ale aj mimo neho.
Vládni politici tlačia na televíziu napríklad výrokmi o zastavení štátnej reklamy, čo viedlo k napätiu v redakcii v posledných mesiacoch. V marci redaktori a redaktorky napísali list vedeniu televízie, v ktorom sa sťažovali na neprimerané zásahy do ich práce v prospech vlády. Problém podľa nich predstavuje nový šéf spravodajstva Michal Kratochvíl, ktorý na začiatku roka nahradil vo funkcii Henricha Krejču.
Dotklo sa to aj relácie Na telo. Od Kovačiča vraj Kratochvíl pred prezidentskými debatami požadoval kompletný zoznam otázok, ktoré plánuje položiť, výmenou za dôveru debaty moderovať.
Vedenie televízie sa postavilo za Kratochvíla a nespokojní redaktori televízie založili odbory.

Vládni politici však ďalej na televíziu tlačili. V apríli sa na koaličnej rade dohodli, že nebudú chodiť do relácie Na telo. S rozhodnutím síce nesúhlasili niektorí politici Hlasu, no nakoniec sa pridali k spoločnému postupu.
Musela sa tomu prispôsobiť dramaturgia relácie, ktorá odvtedy funguje v provizórnom móde. Väčšinou diskutoval polovicu relácie iba opozičný politik s moderátorom a druhú polovicu nepolitici.
Napriek tomu si relácia naďalej držala dobré čísla sledovanosti. Napríklad diel s predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom sledovalo 334-tisíc divákov vo veku nad dvanásť rokov, len o niečo menej ako konkurenčnú reláciu O 5 minút 12. Ako sa darilo posledným dielom, televízia nezverejnila.
Situácia sa nezmenila ani po atentáte na Roberta Fica. Matúš Šutaj Eštok síce najskôr účasť v diskusii v nedeľu po atentáte prisľúbil, no nakoniec na poslednú chvíľu zmenil názor.
Orbanizácia televízií
"Slovensko práve prežíva boj o orbanizáciu našich televízií, na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa ale v skutočnosti odohráva všade. Deje sa ale potichu a plíživo. Keď to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu," povedal ešte Kovačič v nedeľnom vysielaní.
Na telo nie je jediná relácia, ktorá má sťažené fungovanie a zažíva tlak. Pred niekoľkými týždňami musela skončiť relácia Na hrane televízie JOJ, tiež s odôvodnením, že koaliční politici opakovane odmietali prísť. Moderátorka Janka Krescanko Dibáková najskôr upozorňovala, že je to neudržateľné a po prezidentských voľbách oznámila odchod z televízie a následne aj koniec relácie.

Tento týždeň zase skončil moderátor TA3 Richard Dírer, dôvody svojho odchodu však nekonkretizoval.
Zmeny po prijatí zákona, ktorý v stredu poslanci posunuli do druhého čítania, čakajú aj verejnoprávnu RTVS. Koaliční politici síce do diskusných relácií televízie aj rozhlasu chodia, no často počas nich alebo po nich kritizujú výkony moderátorov.
Zákon, ktorý chce koalícia v parlamente schváliť na júnovej schôdzi, kritici označujú ako pokus o politické ovládnutie verejnoprávneho telerozhlasu. RTVS má po tom, ako zákon vstúpi do platnosti, zaniknúť a nahradiť ju má STVR s novým vedením.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ktorá zákon predložila, zdôvodňuje potrebu ich prijatia tým, že súčasná RTVS je neobjektívna a nevyvážená. V prieskumoch dôveryhodnosti pritom jej spravodajsto vychádza dlhodobo ako najdôveryhodnejšie. Podľa minuloročného prieskumu agentúry Median mu dôveruje zhruba štvrtina ľudí.

Beata
Balogová
