BRATISLAVA 9. augusta (SITA) - Návrh ministerstva obrany, aby o vyslaní slovenských vojakov v rámci síl rýchleho nasadenia NATO a EÚ rozhodovala vláda, pokladá predseda branno-bezpečnostného výboru parlamentu Robert Kaliňák (Smer) za neadekvátny a predčasný. Ako uviedol pre agentúru SITA, podľa neho by vláda nemala bez parlamentu rozhodovať o zapojení Slovenska do vojenskej operácie. "V prípade jednotiek rýchleho nasadenia nejde o mierové operácie, ale o regulárnu vojnu, kde sa počíta aj so stratami," zdôraznil Kaliňák.
Šéf branno-bezpečnostného výboru podčiarkol, že naozaj ide o citlivú otázku a riešenie skôr vidí v zmene rokovacieho poriadku, kde by sa zakotvila povinnosť parlamentu zasadnúť a rozhodnúť. "Konflikt nevzniká každý týždeň a vojna sa nerozprúdi cez noc a nie ani tak často, aby sa parlament urýchlene nezišiel," podčiarkol.
Vzhľadom na to, že v prípade vyslania takýchto jednotiek by šlo o peniaze daňových poplatníkov, mal by o tom rozhodovať v prvom rade parlament, myslí si člen branno-bezpečnostného výboru Ján Kovarčík (ĽS-HZDS): "Ak by parlament nedal súhlas, nemali by opustiť republiku," zdôraznil. Ak má čas zasadnúť Bezpečnostná rada OSN, tak bude mať čas aj slovenský parlament, doplnil.
Podľa návrhu ministerstva obrany po rozhodnutí vlády o vyslaní slovenských vojakov v rámci síl rýchleho nasadenia by sa do 60 dní návrhom zaoberal parlament. Ak by jeho stanovisko bolo zamietavé, vyslaní vojaci by sa museli vrátiť. Tieto zmeny v legislatíve sú nevyhnutné podľa ministra obrany Juraja Lišku preto, lebo Slovensko sa zaviazalo, že od roku 2008 bude schopné vysielať vojakov do bojových skupín rýchleho nasadenia NATO a EÚ do krízových oblastí do troch až piatich dní.