BRATISLAVA. Postavil sa na obranu nezávislej žurnalistiky a v priamom prenose skritizoval aj vedenie televízie, pre ktorú pracuje. Vďaka moderátorovi Michalovi Kovačičovi sa diváci Markízy v nedeľu z jej vysielania vôbec prvýkrát dozvedeli o tlaku, ktorému čelí on a tiež jej spravodajstvo.
"Boj o podobu spravodajstva televízie Markíza prebieha už celé mesiace," oznámil moderátor v závere relácie Na telo, ktorú moderuje šesť rokov.
"Pokusy o cenzúru v diskusiách sa začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko na to čelili aj Televízne noviny," povedal Kovačič v situácii, keď vedenie Markízy zvažuje, že najsledovanejšiu diskusnú reláciu zruší.
Ak by Markíza Na telo zrušila, skončila by jedna z posledných kritických diskusií v televíznom éteri na Slovensku. Televízia Joj už zrušila politickú diskusiu Na hrane redaktorky Jany Krescanko Dibákovej, diskusiu V politike Ta3 opustili obaja moderátori Rasťo Iliev a Richard Dírer. Po očakávanom zrušení RTVS koncom júna sa očakáva odstavenie aj moderátorov O päť minút 12 Marty Jančkárovej a Mareka Makaru.
"Slovensko práve prežíva boj o orbanizáciu našich televízií. (...) Keď to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu," dodal Kovačič vo vysielaní.
Vedenie Markízy v pondelok popoludní označila Kovačičove vyhlásenie za zneužitie vysielacieho času. Moderátor podľa televízie porušil zákon o mediálnych službách a etický kódex novinára." Preto pristupujeme k okamžitému prerušeniu vysielania relácií Na telo a Na telo PLUS," oznámila televízia.

Podľa informácii SME sa zástupcovia televízie s moderátorom stretli v pondelok popoludní. Kovačič v reakcií na stretnutie a okamžité pozastavenie Na telo reagoval tým, že televízia náhle preňho nemá prácu, má zostať doma a "čakať, kým sa ozvú."
Dodal, že v zlomových bodoch je dôležité ukázať jasné hodnoty. "Pre nás je to sloboda, nezávislé médiá a demokracia," povedal moderátor a poďakoval sa za podporu.
Kovačičovi kolegovia totiž v spoločnom stanovisku moderátora podporili. Podpísala ho približne stovka pracovníkov spravodajstva.
Žiadajú v ňom, aby sa po letnej prestávke vrátila relácia Na telo s rovnakým moderátorom a so slobodnou dramaturgiou. "V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon," napísali signatári v stanovisku. Televízii dali na rozhodnutie tri dni. Celé znenie stanoviska uvádzame na konci textu.
Na jednej strane stojí verejný záujem, na druhej skutočnosť, že Kovačič mohol svojím posolstvom zneužiť vysielací priestor, za ktorý je zodpovedný vysielateľ, spoločnosť Markíza-Slovakia.
Jednej z najznámejších tvárí vysielania pritom podľa Zákonníka práce náleží vyššia ochrana pred prepustením, keďže je predsedom odborovej organizácie, ktorú redaktori spravodajstva založili začiatkom marca.

Markíza by pri výpovedi Kovačičovi riskovala, že poruší zákon a bude čeliť aj reputačnému riziku pred divákmi. Prepustenie Kovačiča by časť z nich mohla považovať za potvrdenie tlakov, o ktorých Kovačič informoval.
Súkromná televízia v nedeľu večer poprela akúkoľvek cenzúru.
"Reláciu Na telo sme, paradoxne, niekoľko týždňov podporovali tým, že sme ju vysielali za uplatnenia inštitútu prázdneho kresla v bezprecedentnom rozsahu, a to napriek bojkotu a dramaturgickým nárokom,“ uviedol v stanovisku PR manažér Lukáš Kočišek.
Denník SME hovoril s viacerými zdrojmi z prostredia televízie a tiež s odborníkmi na pracovné a mediálne právo. Z rozhovorov s nimi vyplýva, že je nepravdepodobné, že by sa nespokojní spravodajcovia dokázali dohodnúť s vedením televízie. Na základe týchto informácií môžu teraz v televízii nastať dva hlavné scenáre.