BRATISLAVA. Dlhodobo sa ohradzujú proti kritickým médiám, teraz poslanci SNS predkladajú návrhy zákonov, ktoré by im sťažili prácu. Jedným chcú obmedziť prístup k informáciám, druhým zaviesť pre médiá sankcie.
Už pár dní po atentáte na premiéra Roberta Fica zo Smeru podpredseda parlamentu Andrej Danko z SNS ohlásil, že jeho strana plánuje zmeniť mediálny zákon aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

Na otázku moderátora televízie TA3, či tak chce médiá umlčať, Danko reagoval, že sa nedá umlčať novinár, ktorý "disponuje pravdou". Človek by však podľa Danka mal mať právo opraviť klamlivú informáciu, ak sa taká v článku objaví.
O zákone o prístupe k informáciám Danko vtedy povedal, že ho chcú zmeniť do takej miery, aby viac nebol šikanózny pre úrady, ktoré informácie poskytujú.
Už dnes sú mnohé redakcie, ktoré vládna koalícia označila za nepriateľské, ako sú denník SME, Denník N, Aktuality či Markíza, na infožiadosti odkázané. Väčšinu ministerstiev ovládajú nominanti Smeru či SNS, ktorí so spomínanými redakciami po koaličnej dohode vôbec nekomunikujú, hoci majú takú povinnosť.
Žiadosť o informácie je teda často jediným spôsobom, ako sa k informáciám o hospodárení či personálnom obsadení úradov médiá, ale aj mimovládne organizácie dostanú.
V článku sa dočítate:
- čo si myslí o novele infozákona prezident Únie miest Slovenska,
- prečo je návrh nejasný a zle formulovaný,
- za čo bude médiám hroziť pokuta až 15-tisíc eur.
Za informácie budú žiadať peniaze
Cieľom návrhu štyroch poslancov SNS je podľa dôvodovej správy zefektívniť poskytovanie informácií a zabezpečiť úhradu nákladov spojených s ich rozsiahlym vyhľadávaním a sprístupňovaním.
Úrady podľa poslancov často musia sprístupňovať informácie zadarmo, čo vraj môže viesť k neefektívnemu využívaniu verejných peňazí.