SME

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vlani uložil 76 pokút

Najčastejším dôvodom sťažností je nespokojnosť s postupom pri liečbe.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ADOBE STOCK)

BRATISLAVA. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vlani uložil 76 pokút za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť, čo predstavuje pokles v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

TASR o tom informovala Erika Kováčiková z oddelenia komunikácie ÚDZS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Našou prioritou je viesť poskytovateľov k správnym liečebným postupom i k udržateľnému prístupu k pacientom a pacientkam. Takže viac nám záleží na osvete ako na pokutách, pred finančným postihom uprednostňujeme ukladanie nápravných opatrení, aby sa chyby neopakovali," uviedol predseda úradu Michal Palkovič.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejším dôvodom, pre ktorý sa podávatelia so svojimi podaniami obracajú na úrad, je nespokojnosť s postupom pri liečbe. Tieto podania predstavujú 43 percent všetkých podaní.

Súvisiaci článok Slovensku hrozí státisícová pokuta za nemocnice. Súdny dvor EÚ oznámil, že rozsudok sa blíži Čítajte 

Celkovo úrad v minulom roku riešil 2133 podaní v oblasti poskytovania zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti vrátane 442 podaní nedoriešených z predchádzajúcich rokov. Vyriešených bolo 1637 podaní, čo predstavuje 77 percent. Ku koncu minulého roka zostalo v procese riešenia 496 podaní.

Zároveň úrad v roku 2023 vyriešil celkovo 679 podaní v oblasti poskytovania zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti. Z uvedeného počtu bolo 126 podaní opodstatnených, 544 neopodstatnených a deväť podaní odložil ad acta.

"V opodstatnených podaniach riešených výkonom dohľadu a ukončených v roku 2023 bolo najčastejšie zistené pochybenie v špecializačnom odbore vnútorné lekárstvo (16,54 percenta) a oftalmológia (14,29 percenta)," dodala Kováčiková.

SkryťVypnúť reklamu

ÚDZS v minulom roku sledoval vývoj zvyšujúceho sa počtu podaní vo vzťahu ku skupine poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zo skupiny iClinic. Vlani tak prijal 27 nových podaní.

"Z celkového počtu 74 doteraz prijatých podaní úrad vyriešil 67 podaní, z toho v 34 podaniach bolo zistené porušenie. Sedem podaní zostáva v riešení," ozrejmila Kováčiková.

Tiež v porovnaní s rokom 2022, keď úrad vyriešil výkonom dohľadu 986 podaní, stúplo v roku 2023 percento opodstatnených podaní riešených výkonom dohľadu na 18,56 percenta, v roku 2022 to bolo 15,52 percenta.

"Tento percentuálny nárast je spôsobený znížením počtu podaní riešených výkonom dohľadu, pričom počty opodstatnených podaní sa držali na približne rovnakej úrovni," doplnila Kováčiková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  2. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  3. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  4. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  7. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  8. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  1. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  2. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  3. Pochvala v teame nie je „bonus“, ale kyslík
  4. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  5. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  6. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  7. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  8. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 16 450
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 14 960
  3. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 4 851
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 3 531
  5. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina? 3 344
  6. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 3 229
  7. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta 2 597
  8. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari 2 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Slovenska Oliver Vidin v stretnutí druhej fázy predkvalifikácie MS 2027 v basketbale mužov  Slovensko - Švajčiarsko.

Reprezentácia začala novú éru víťazstvom.


Na snímke radosť hráčov Slovana.

Slovan si pripísal prvú výhru v tomto ročníku.


a 1 ďalší
Lewis Hamilton.

Brit nevyhral veľkú cenu už viac než rok.


Reuters
Lionel Messi opúšťa ihrisko.

Až zajtra sa dozvieme, aké vážne je zranenie, dodal Mascherano.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu