BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o Fonde na podporu umenia. K schválenému zákonu má viacero výhrad.
"Jeho nedostatky sú podľa nej v rozpore s čl. 43 ods. 1 Ústavy, pretože sú spôsobilé ohroziť slobodu umenia a slobodné procesy v rámci kultúrneho života v našej spoločnosti," píše sa v stanovisku prezidentskej kancelárie.
Na základe zákona sa totiž mení zloženie rady Fondu na podporu umenia a pridávajú sa jej kompetencie, pričom má rozhodovať o poskytovaní finančných prostriedkov a stanoviská odborných komisií už nebudú záväzné.
Tieto zmeny je podľa prezidentky možné považovať za zásah do odbornosti rozhodovania fondu, odňatie charakteru verejnoprávnosti celého fondu a vnášanie politického vplyvu do slobody umeleckej tvorby a kultúrnej oblasti ako takej. Úzke zloženie rady nebude schopné úplne, odborne a politicky nezávisle vyhodnocovať všetky žiadosti, a teda o nich ani kompetentne rozhodovať.
Prezidentka upozorňuje, že hrozí znefunkčnenie podpory umenia, keďže o poskytovaní finančných prostriedkov doteraz rozhodovalo 70 komisií s 300 členmi, pričom po novom má tisíce prichádzajúcich žiadostí (v súčasnosti cca 5000 projektov ročne) posudzovať 13 členná rada, čo nebude v jej kapacitných ani časových možnostiach.
Za zásadný nedostatok schváleného zákona prezidentka považuje aj právnu úpravu prechodných ustanovení, keď sa podľa nových pravidiel bude rozhodovať aj o žiadostiach podaných podľa doterajších právnych predpisov. Právna úprava je tak retroaktívna, čo je v nesúlade s princípmi právnej istoty, ochrany legitímnych očakávaní a zákazom retroaktivity.
Prezidentka upozorňuje aj na procesné nedostatky. Schválený zákon bol predložený ako poslanecký návrh, čo v praxi znamená, že bolo vynechané medzirezortné pripomienkové konanie.

Z prípravy novely zákona tak bola okrem ministerstva kultúry vylúčená aj kultúrna obec a odborná verejnosť. Takýto postup znamená obmedzenie participácie verejnosti na legislatívnom procese, obmedzenie možnosti pre verejnú a odbornú diskusiu a obmedzenie účasti na tvorbe a pripomienkovaní zákona, ktorý sa bytostne dotýka zabehnutého systému podpory umenia a kultúry.
Navyše v zákone absentuje rozumná legisvakačná lehota, čo robí tento zákon prakticky nevykonateľným a podpora umenia tak môže skolabovať, keďže takúto radikálnu zmenu nie je možné naštartovať od 1. júna 2024 z dôvodu potreby prijatia nových schém podpory, nových interných pravidiel fondu, nových zmlúv a posilnenia personálnych kapacít.

Beata
Balogová
