BRATISLAVA. Vláda schválila príspevok vo výške 100-tisíc eur pre pozostalých po obetiach tragickej dopravnej nehody na diaľnici D1 pri Hornej Strede.
Ako ministerstvo vnútra pripomenulo, 27. mája sa stala tragická dopravná nehoda, pri ktorej zahynuli dvaja príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Tí zasahovali pri hasení požiaru osobného auta. Tragická udalosť sa stala pri náraze kamióna do stojacich zasahujúcich vozidiel.

Rezort vnútra po dohode s ministerstvom financií navrhol uvoľniť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa finančné prostriedky pre pozostalých, a to 50-tisíc pre každú pozostalú rodinu.
"Tieto prostriedky nebudú podliehať zúčtovaniu zo strany pozostalých a ich zúčtovanie a zdanenie vykoná Ministerstvo vnútra SR v zmysle príslušných predpisov," uviedol rezort v predkladacej správe.
Vláda zriadi veľvyslanectvo v Austrálii
Vláda tiež na stredajšom rokovaní rozhodla o tom, že sa opätovne zriadi slovenské veľvyslanectvo v Austrálskom zväze so sídlom v Canberre.
Súhlasila aj so zmenou zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Belgickom kráľovstve so sídlom v Bruseli z generálneho konzulátu na veľvyslanectvo.
Vláda ďalej rozhodla o presune priakreditácie na zabezpečovanie bilaterálnych politických vzťahov s Luxemburským veľkovojvodstvom na veľvyslanectvo v Bruseli a tiež o presune priakreditácie na zabezpečovanie bilaterálnych politických vzťahov s Novým Zélandom, Tuvalu, Samojským nezávislým štátom, Nauruskou republikou, Fidžijskou republikou, Šalamúnovými ostrovmi a Nezávislým štátom Papuou-Novou Guineou na veľvyslanectvo v Canberre.
Ako sa píše v predloženom materiáli z dielne ministerstva zahraničných vecí, cieľom týchto zmien je zefektívnenie fungovania siete zastupiteľských úradov.
Ministerstvo pripomenulo, že zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Austrálskom zväze so sídlom v Canberre na úrovni veľvyslanectva bol zrušený k 1. januáru 2023, pričom Slovensko zabezpečuje bilaterálne politické vzťahy s Austrálskym zväzom prostredníctvom zastupiteľského úradu v Japonsku so sídlom v Tokiu.
Slovensko je podľa ministerstva Austrálskym zväzom vnímané ako zodpovedný a spoľahlivý partner a spojenec z hľadiska členstva v NATO a EÚ a taktiež prebieha efektívna spolupráca v rámci orgánov a agentúr Organizácie Spojených národov. V roku 2022 vzrástla aj obchodná výmena a potenciál v oblasti obranného priemyslu a letectva.
Zrušenie zastupiteľského úradu spôsobilo podľa rezortu diplomacie zníženie politického kontaktu a súčasne dochádza k absencii Slovenska na zasadnutiach vedúcich diplomatických misií členských štátov EÚ. Ministerstvo zahraničných vecí preto navrhlo opätovne zriadiť zastupiteľský úrad v Canberre s akreditáciou pre Austrálsky zväz, Nový Zéland a ďalšie štáty Tichomoria.

Chcú navýšiť vojenské zastúpenie v NATO
Vláda takisto odsúhlasila návrh ministerstva obrany, podľa ktorého by Slovensko mohlo mať nové vojenské zastúpenie na Veliteľstve Zboru rýchleho nasadenia NATO v španielskej Valencii.
Celkovo by sa počet vojenských zástupcov vo vojenských štruktúrach NATO a Európskej únie mohol navýšiť zo 107 na 111.
"Aktualizácia vojenského zastúpenia sa navrhuje v nadväznosti na zmeny v globálnom bezpečnostnom prostredí, pričom odráža potreby Slovenskej republiky v procese implementácie transformačných zmien, platných medzinárodných záväzkov voči spojencom v NATO a EÚ a bilaterálnych dohovorov s partnermi. Rozšírenie vojenského zastúpenia súčasne súvisí s realizáciou opatrení v oblasti obrany a odstrašenia na východnom krídle NATO," vysvetlil predkladateľ.
Rozpočtové krytie pre navýšenie reálneho počtu vojenského zastúpenia vo vojenských štruktúrach NATO a EÚ na 111 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky bude zabezpečené prerozdelením limitu finančných prostriedkov vyčlenených pre profesionálnych vojakov.
Čo ďalšie riešila vláda
- Vláda schválila návrh Všeobecnej dohody o spolupráci medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Saudskoarabského kráľovstva. Na jeho základe by sa v budúcnosti mohli rozšíriť vzájomný obchod, kultúrne vzťahy, ale aj investície či spolupráca v oblasti vzdelávania.
- Vláda schválila Akty Svetovej poštovej únie. Dodatkové protokoly prijala Svetová poštová únia na 4. mimoriadnom kongrese, ktorý sa uskutočnil v Saudskej Arábii ešte v októbri minulého roka. Slovensko sa ako členský štát únie schválením aktov stalo zmluvnou stranou a prebralo na seba záväzky z nich vyplývajúce.
- Vláda schválila návrh Akčného plánu na roky 2024 - 2026 k Národnej koncepcii prevencie a ukončovania bezdomovectva. Na jeho základe by každý človek bez domova mal mať možnosť za poskytnutia primeranej podpory v primeranom čase riešiť svoju situáciu, získať cenovo dostupné bývanie a začleniť sa do života.
- Vláda rozhodla tiež o tom, že platnosť predkupného práva k pozemkom v priemyselnom parku Šurany sa predĺži o jeden rok. O predĺženie platnosti požiadal štátny MH Invest. Podľa zákona o významných investíciách predkupné právo držiteľa osvedčenia k pozemkom, na ktorých má stáť významná investícia, zanikne, ak sa do dvoch rokov odo dňa schválenia návrhu vládou nevykoná alebo ak v rovnakej lehote držiteľ osvedčenia nepodá návrh na začatie vyvlastňovacieho konania.
- Vláda prispeje sumou 250-tisíc eur na podujatia Roka kresťanskej kultúry. Finančný príspevok pôjde na 44 aktivít, ktoré s Rokom kresťanskej kultúry súvisia.