Plynie tretí týždeň od atentátu na premiéra Roberta Fica, Vedenie rokovaní kabinetu prebral podpredseda vlády Robert Kaliňák. Ústava ani zákony pritom neurčujú, ako dlho môže taký stav trvať. Nie všetky právomoci pritom môže za premiéra vykonávať jeho zástupca.
Rozpojednávaná kauza sudkýň Jarmily Urbancovej a Otílie Dolákovej padla ešte skôr, než v nej vyniesli verdikt. Súdna rada na základe kontroverznej novely Trestného poriadku jednomyseľne odmietla vydať súhlas na stíhanie dvojice obžalovanej z ohýbania práva.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Dva týždne po atentáte. Ako najdlhšie môže byť vláda bez premiéra? Ktoré jeho právomoci sú neprenosné?
- Dvojica sudkýň už stála pred súdom. Teraz dala Súdna rada stopku ich stíhaniu
- Daň za zastavenie Rusov pri Charkove. Ukrajinci museli stiahnuť vojská z iných miest
- Pohoreli na tuneli Višňové, konkurz ukázal dlhy za desiatky miliónov
- Už nikdy viac, opakovala si Poláčková pod Everestom. Videla smrť a trpela
- Šéf marketingu Kia: Žilina dostane výrobu elektromobilu, Sportage ostáva
Dva týždne po atentáte. Ako najdlhšie môže byť vláda bez premiéra? Ktoré jeho právomoci sú neprenosné?

Vláda od stredy 15. mája funguje pod provizórnym vedením vicepremiéra Roberta Kaliňáka, zatiaľ čo Robert Fico je po atentáte v nemocnici. Začal plynúť tretí týždeň, čo v Handlovej po výjazdovom rokovaní vlády vystrelil útočník Juraj Cintula na Fica päť striel a štyrikrát ho zasiahol.
K premiérovmu zdravotnému stavu sa cez víkend vyjadril aj predseda poslaneckého klubu Smeru Ján Richter. „Rozsah zranení bol taký, že očakávať veľmi rýchly návrat by bolo asi nezodpovedné,“ povedal v RTVS. „V plnom zdraví, myslím, že to bude trvať až do konca roka,“ odpovedal Richter na otázku, kedy by mohol premiér verejne vystúpiť či sa aspoň vyjadriť.
Odhadnúť čas, za aký sa Fico zotaví, je mimoriadne zložité, keďže závisí od mnohých faktorov. Fico sa hypoteticky bude môcť ujať aspoň časti svojich právomocí už po základnom zotavení, ale možné je, že až po úplnom vyzdravení, vrátane rehabilitácií.
V takom prípade by mohol viesť vládu Kaliňák ešte ďalší polrok. Nie všetky právomoci pritom môže za premiéra vykonávať jeho zástupca. Ako najdlhšie môže vláda fungovať bez premiéra? Ktoré kompetencie patria len predsedovi vlády a sú neprenosné? Denník SME odpovedá na základné otázky.
- Bez premiéra to nejde: Prenos kompetencií a povinností musí byť vecne aj časovo obmedzený. Inými slovami, pri všetkej citlivosti nie je únosné, aby Robert Kaliňák (alebo hocikto) dlhodobo konal ako predseda vlády. To už by sme sa celkom nemohli nazývať nieže právnym štátom, ale hádam už ani republikou, píše Peter Tkačenko.
- Atentát využitý na moralistický gýč: Spôsob, akým predstavitelia vlády využívajú atentát na premiéra, sa mení na moralistický gýč. Moralizovanie sa pre predstaviteľov vlády stalo nástrojom na oslabenie hlasov vyjadrujúcich nesúhlas so spôsobom, akým sa krajina mení a k čomu tieto zmeny vedú, píše Matúš Ritomský.
- Kaliňákovo zrnko pravdy: Kaliňák využil dianie v Markíze ako tému na ďalšie video so základným tvrdením, že za atentát môžu médiá. Kaliňák aj iní členovia vlády v skutočnosti žiadajú, aby si ľudia nemysleli to, čo vyslovil atentátnik v „uniknutom“ videu, že nesúhlasí s politikou vlády, píše Nataša Holinová.
Dvojica sudkýň už stála pred súdom. Teraz dala Súdna rada stopku ich stíhaniu

Kontroverzná novela Trestného poriadku zabrzdila ďalší súdny proces, vôbec prvý raz zrejme definitívne. Stopku dostala rozpojednávaná kauza sudkýň Jarmily Urbancovej a Otílie Dolákovej, ktoré boli až dosiaľ obžalované z ohýbania práva.
Proces s nimi sa začal ešte v septembri minulého roka, avšak Súdna rada na základe novely spätne rozhodovala o tom, či udelí súhlas na stíhanie dvojice za tento trestný čin. Na neverejnom zasadnutí v utorok sa napokon jednomyseľne zhodla na tom, že súhlas neudelí. Podľa informácií SME dopadlo hlasovanie rady v pomere 14 k 0.
Ide o jeden z najzávažnejších dopadov na rozbehnuté kauzy, ktoré vyvolala kontroverzná novela Trestného poriadku. Ostatné kauzy, ako napríklad proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, zatiaľ dostali „len“ dočasnú stopku. Stíhanie je prerušené, keďže zatiaľ ešte Ústavný súd nepovedal, či napadnutú novelu trestných kódexov odobrí alebo ju označí za protiústavnú.
Situácia Urbancovej a Dolákovej je však iná. Nesúhlas Súdnej rady s ich stíhaním za ohýbanie práva už nebude možné zobrať späť, a to ani v prípade, ak by Ústavný súd celú novelu zrušil.
Zo Súdnej rady prichádza zmierenie: Keby si niekto myslel, že rozbombardovanie Súdnej rady je čosi bezvýznamné, stačí sa pozrieť, ako sa utešene dá využiť v kombinácii so smeráckymi novelami. Čo sme si, to sme si, terazky prichádza zmierenie, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Kočnerov vybavovač na súde: Viac ako štyri roky po záťahu voči sudcom z kauzy Búrka sa pred súd prvýkrát postavil kľúčový svedok justičnej korupcie Vladimír Sklenka, označovaný za spojku a vybavovača mafiánskeho podnikateľa Mariana Kočnera. V procese Zoroslava Kollára opisoval to, ako v rokoch 2017 a 2018 vybavoval „želané výsledky“ rôznych konkurzov či obchodných sporov a žalôb.
- Nová nemocnica má zelenú: Vláda odobrila výstavbu novej národnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. Nemocnica by mala mať kapacitu 1015 lôžok a dokončená by mala byť najneskôr do konca roka 2032. V lokalite Rázsochy, kde mala nemocnica pôvodne stáť, chce štát najneskôr do roku 2031 postaviť Národný ústav detských chorôb s kapacitou 446 lôžok.
- Sprísnenie podmienok práva na zhromaždenia: Na budúci týždeň by vládni predstavitelia mali predstaviť prvé legislatívne návrhy na riešenie bezpečnostnej situácie po atentáte na premiéra Roberta Fica. Podľa vicepremiéra a ministra obrany Roberta Kaliňáka by sa mali vzhľadom na bezpečnosť sprísňovať podmienky práva na zhromaždenia.
Daň za zastavenie Rusov pri Charkove. Ukrajinci museli stiahnuť vojská z iných miest

Ukrajinským obrancom sa podarilo zastaviť postup ruských síl v Charkovskej oblasti na východe krajiny a stabilizovať front. Avšak len vďaka tomu, že narýchlo prevelili niektoré prápory z iných úsekov frontu.
Ukrajinskí vojenskí blogeri a zdroje priamo z armády uvádzajú, že tzv. záchranné jednotky boli vytvorené za pochodu z rôznych brigád, ktoré prišli z iných častí krajiny. Rusi spustili útok cez hranice severovýchodne od Charkova 10. mája.
Nasadili približne tridsaťtisíc vojakov a rýchlo obsadili pásmo dedín pozdĺž hranice. Ukrajinci dediny nebránili a nemali tam pozície, pretože si mysleli, že to nemá zmysel. Obranné línie ležia ďalej na juh.
Rusko od začiatku tohto roka obsadilo viac územia ako Ukrajina počas svojej minuloročnej protiofenzívy. Získalo 654 kilometrov štvorcových, zatiaľ čo Ukrajinci vlani získali 222 kilometrov štvorcových na juhu a východe krajiny.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Právo na útoky v Rusku: Ukrajina má právo zasiahnuť vojenské základne v Rusku, z ktorých je Ukrajina ostreľovaná, vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Z jeho komentárov však nie je jasné, či hovoril o použití západných zbraní proti cieľom v Rusku. Biely dom výzvy na zrušenie obmedzení pre Ukrajinu, aby mohla útočiť na ruské územia aj so zbraňami dodávanými z USA odmietol.
- Pozastavená výmena zajatcov: Rusko na niekoľko mesiacov pozastavilo výmenu zajatcov s Ukrajinou. Podľa ruskej ombudsmanky Taťjany Moskalkovej sú na vine „nové a za vlasy pritiahnuté“ požiadavky Kyjeva. Ukrajina si s Ruskom vymenila vojnových zajatcov už viac ako päťdesiatkrát.
- Kariérny rast Putinovho exochrankára: Ruský prezident Vladimir Putin vymenoval svojho pobočníka a bývalého ochrankára Alexeja Ďumina za tajomníka Štátnej rady, poradného orgánu hlavy štátu. Mnohí sú presvedčení, že Putin vníma Ďumina ako svojho nástupcu.
- Európska železná kupola: Členské štáty EÚ a NATO musia vybudovať oveľa lepšiu a prepojenejšiu protivzdušnú obranu. Berlín stojí na čele projektu Iniciatíva európskeho vzdušného štítu, ktorý má spojiť viaceré európske krajiny pri budovaní protivzdušnej obrany. Záujem už prejavilo 20 európskych krajín.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Ako môže Ukrajina dosiahnuť viac s menším množstvom prostriedkov
- The New Yorker: Prečo môže byť leto pre Ukrajinu katastrofálne
- SPIEGEL International: „Stali sme sa Severnou Kóreou Blízkeho východu,“ hovorí syn zosadeného šáha o iránskom režime
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Pohoreli na tuneli Višňové, konkurz ukázal dlhy za desiatky miliónov

Keď sme sa v auguste 2022 stretli na rozhovor s generálnym riaditeľom stavebnej spoločnosti Tubau Vladimírom Ondrišom, pri vstupe do jej areálu nás vítal banner, ktorý oznamoval, že budova na rohu ulíc Pribylinská a Staviteľská na bratislavskom Žabom Majeri, je na predaj.
Atmosféra v budove bola vtedy ponurá. Už sa vedelo, že firma skončí v konkurze, čo sa napokon o pár mesiacov aj stalo. Jedným z dôsledkov konkurzu je práve predaj nehnuteľnosti, v ktorej mal Tubau sídlo.
Tubau pôsobil na trhu od roku 2006, špecializoval sa na diaľničné, cestné a železničné tunely a tiež na veľkopriestorové podzemné diela. V stavebnej branži patril Tubau medzi relatívne veľkých hráčov. Zlom prišiel na jar 2022, keď sa medializovali jeho nezhody so spoločnosťou Skanska pri výstavbe diaľničného tunela Višňové. Spoločnosť onedlho na to skončila v konkurze.
Pred dvoma rokmi Ondriš v rozhovore pre INDEX hovoril, že dodávatelia, ktorým Tubau dlhoval peniaze, môžu byť uspokojení. Ukazuje sa však, že dodávatelia, ale aj štát budú počítať veľké škody. Do konkurzu sa totiž prihlásilo 522 veriteľov s pohľadávkami v celkovej výške 37 miliónov eur. Konkurzný správca našiel v podniku majetok za 14,7 milióna eur.
V krátkosti z ekonomiky:
- Žiadosti o dotácie spustili s meškaním: Dotácie na kúpu fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel, solárnych kolektorov a kotlov na biomasu stále meškajú. Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá dotačnú schému Zelená domácnostiam zastrešuje, doteraz nespustila vydávanie takzvaných poukážok, prostredníctvom ktorých bude žiadateľom vyplácať peniaze.
- Dankov návrh je nejasný: Poslanci SNS predložili do parlamentu novelu infozákona, v ktorej navrhujú ďalšie spoplatnenie poskytovania informácií. SNS predkladá svoj návrh bez akejkoľvek hĺbkovej analýzy. Okrem rizika, že zákonné pojmy sa budú zneužívať, môžu občania doplatiť aj na zbabranú informatizáciu.
- Zníženie úrokových sadzieb: Slovenská sporiteľňa od 1. júna znižuje úrokové sadzby hypoték fixovaných na tri (zo 4,99 percent na 4,59 percent) a päť rokov (zo 4,99 percent na 4,79 percent). Naopak, zvyšuje úročenie jednoročnej fixácie (od 4,99 percent namiesto doterajších 4,79 percent). Ostatné typy hypoték zostávajú bez zmeny.
Už nikdy viac, opakovala si Poláčková pod Everestom. Videla smrť a trpela

V tomto roku ťažko hľadať zo športového hľadiska hodnotnejší výkon. Lenka Poláčková ako len desiata žena v histórii zdolala Mount Everest bez podporného kyslíka. Výstup absolvovala 21. mája.
V týchto dňoch je už v hlavnom meste Nepálu Kathmandú a na sociálnych sieťach sa podelila o to, čomu musela čeliť počas úspešného výstupu. Prekonala viacero krízových situácií. Ani ona sa nevyhla tomu, že pri výstupe bola jedným dielikom dlhého hada ľudí, čo ju pri výstupe spomaľovalo a bola aj svedkom úmrtia jedného horolezca so šerpom.
„Verte mi, bolo to dlhé a bolelo to. Ale tak inak. Na dreň. Všetko, čo sme zažili a cítili ešte spracovávame. Presne si pamätám, ako som si posledných 200 výškových dole opakovala: Už nikdy…,“ napísala ultrabežkyňa Poláčková na instagrame.
Keď sa o práve o túto emóciu podelila v Kathmandú s najlepším slovenským himalájistom Petrom Hámorom, odvetil jej: „Ešte ste krátko dole. Dajte tomu mesiac...“
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Šéf marketingu Kia: Žilina dostane výrobu elektromobilu, Sportage ostáva

Automobily Kia si slovenskí vodiči obľúbili. Okrem pomeru kvality a ceny hrá rolu určite aj to, že juhokórejská značka má už dlhé roky továreň aj v Žiline.
Automobilka sa snaží držať krok s modernizáciou, čoho dôkazom má byť aj najnovší prírastok v rodine elektromobilov - kompaktný model EV3. Mal by byť cenovo dostupnejší a konkurenciou pre Volkswagen ID.3, Volvo EX30 či Renault Megane E-Tech.
Navyše, veľa sa hovorí o kvalite a cenách čínskych elektromobilov. To, prirodzene, neuniká pozornosti značkám, ktoré sú už etablované na európskom trhu.
„Kia má centrálu vo Frankfurte a vidíme, ako sa v tomto meste otvárajú showroomy nových čínskych značiek. Vývoj určite sledujeme a zároveň nás konkurencia prirodzene posúva ďalej,“ komentuje situáciu David Hilbert, šéf marketingu Kia Europe.
Auto novinky v skratke:
- Kia EV3 je na svete: Zažívame boom malých kompaktných SUV a elektromobilov. A práve v týchto dvoch kategóriách vidí automobilka Kia najväčší potenciál rastu pre najbližšie roky. Preto prišiel čas predstaviť Kiu EV3, ktorú výrobca označuje ako dostatočne veľkú na to, aby plnila úlohu jediného auta v domácnosti.
- Yaris Cross kašle na facelift: Vyzerá rovnako, a predsa je iná. Možno sa výrobca bál, že by vizuálnymi zmenami pokazil jej nečakaný úspech. Malá Toyota Yaris Cross patrí momentálne k najúspešnejším modelom značky v Európe. Po štyroch rokoch prichádzajú na oko neviditeľné zmeny, ktoré sme si vyskúšali na vlastnej koži.
- Autom do Chorvátska: Chorvátsko tento rok očakáva v letnej sezóne ešte viac turistov ako vlani. Drvivá väčšina si zvolí cestu autom. Preto sme za vás na začiatku sezóny vyskúšali obe cesty – cez Maďarsko aj cez Rakúsko a Slovinsko. Zaujímali nás aktuálne ceny diaľničných poplatkov i nové diaľničné známky.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Trvá roky a roky, kým sa s vami rozpráva svetový herec
- Zoom: Neverte všetkému, odpovede storočných môžu zavádzať
- Rutina: Život s chronickým kožným ochorením: Petra opisuje, ako sa stará o svoju extra citlivú pleť
- Pravidelná dávka: Platón: K pravde sa dostaneme len cez dialóg a len ako priatelia
Karikatúra

Recept dňa

Inšpirujte sa chuťou Libanonu a vyskúšajte slaný lososový koláč.
Dnes očakávame
- Tlačová konferencia ministra životného prostredia Tomáša Tarabu na tému „kauza kompa pokračuje“
- Minister pôdohospodárstva Richard Takáč bude informovať o zrýchlení procesov v Slovenskom pozemkovom fonde
- Neformálne rokovanie Severoatlantickej rady v Prahe o obranných plánoch, novom generálnom tajomníkovi Aliancie a podpore Ukrajiny
Dnes v histórii

30. mája 1431 upálili v Rouene na základe rozsudku náboženského súdu za kacírstvo a bosoráctvo francúzsku bojovníčku za slobodu a národnú hrdinku Johanku z Arku. Zomrela asi v devätnástich rokoch. V roku 1456 vyšetrovací súd poverený pápežom Kalixtom III. preskúmal súdny proces, zrušil obvinenia, ktoré vyhlásil za nepodložené, a vyhlásil ju za mučeníčku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
