BRATISLAVA. Obvinení sú už dva a pol roka, počas ktorých na nich útočili politici Smeru a Hlasu, strávili dva týždne vo väzbe a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ich odstavil od práce len dva dni po tom, ako sa ujal funkcie.
Vyšetrovanie prípadu skupiny vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu, ktorí riešili kauzy nominantov bývalých vlád Smeru, teraz uzavrela policajná inšpekcia. Vyšetrovateľ navrhol podať obžalobu - informovala hovorkyňa Andrea Dobiášová.
Následne krajská prokuratúra v Trnave rozhodne, či bude obžaloba podaná na súd.
„Veľmi sa tešíme, až táto vec konečne dôjde na súd, a ten to nezávisle a nestranne vyhodnotí. Presne tak, ako sa to stalo už pri rozhodovaní o väzbe v októbri 2021,“ reagoval na uzatvorenie vyšetrovania advokát policajtov Peter Kubina.
Krajský súd v Bratislave, ktorý pred viac ako dvomi rokmi rozhodoval o väzbe pre skupinu vyšetrovateľov, nevidel na väzbu dôvod. Navyše už vtedy senát Magdalény Blažovej povedal aj to, že stíhanie policajtov nie je opodstatnené.
Stíhanie však pokračovalo ďalej.
Menili zaujatého vyšetrovateľa
Vyšetrovanie policajtov trvá už od septembra 2021. Za vznesením obvinenia voči nim bola policajná inšpekcia, ktorá začala konať v súčinnosti s SIS.
Policajtov z NAKA s obvinením predbehla. Chystali totiž rovnaký krok z opačnej strany - chceli obviniť ľudí z inšpekcie pre pokus o diskreditáciu svojho tímu. Zabrzdil ich však generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Dva týždne strávili vo väzbe, no následne ich 1. októbra 2021 Krajský súd v Bratislave pustil na slobodu. Práve stíhanie Čurillu a jeho kolegov sa stalo symbolom tzv. vojny v polícii.
Ján Čurilla a vyšetrovatelia Pavol Ďurka, Štefan Mašin, Milan Sabota, Branislav Dunčko a Róbert Magula sú obvinení z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa - rovnako ako aj bývalý dočasný šéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz. Ďurka je okrem toho obvinený aj z trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom.
Vyšetrovanie sa ale opakovane komplikovalo a naťahovalo.
Najskôr sa problémom stalo to, že policajná inšpekcia nechcela obhajobe sprístupniť celé nahrávky, ktoré podľa nej vyšetrovateľov usvedčujú z páchania trestnej činnosti.
Vyšetrovateľov NAKA totiž štyri mesiace na jar 2021 odpočúvali priamo na ich pracovisku. Nahrávky a ich prepisy na tlačovkách rád používal Smer, hoci sa neskôr vo viacerých prípadoch ukázalo, že boli neúplné a ich význam bol zmenený.
Prípad pôvodne dozorovala Krajská prokuratúra v Bratislave. Po viac ako dvoch rokoch ale museli vylúčiť pôvodného vyšetrovateľa prípadu, keďže bol zaujatý. Generálny prokurátor napokon po vyše dvoch rokoch presunul dozor nad prípadom z bratislavskej na trnavskú prokuratúru.
Vyšetrovateľ pritom plánoval ukončiť vyšetrovanie už pred rokom.
Termín naštudovania spisu, čo je zvyčajne posledný úkon predtým, než sa vyšetrovateľ rozhodne, či navrhne podanie obžaloby na súd, naplánoval na 14. augusta 2023.
Vyšetrovateľ z inšpekcie však náhle termín na záverečné preštudovanie spisu zrušil „z dôvodu potreby vykonania ďalších procesných úkonov.“
Ochranu minister spochybnil a vyšetrovateľov odstavil
Šestica policajtov okolo Čurillu získala aj status chránených oznamovateľov, pretože vypovedali o tom, ako sa ich tajná služba aj policajná inšpekcia snažili diskreditovať.
Všetkých ale postavil mimo služby minister vnútra Šutaj Eštok (Hlas) krátko po nástupe do funkcie. Ešte v predvolebnej kampani skupinu vyšetrovateľov častoval pomenovaniami ako „kovboji, ktorí krivia spravodlivosť“ či „partička grázlov“.
Ich status chráneného oznamovateľa si neskôr už ako minister nevšímal a postavil ich dočasne mimo služby bez toho, aby sa najskôr obrátil na Úrad na ochranu oznamovateľov. Tvrdil totiž, že nejde o skutočnú, ale len o účelovú ochranu, a preto podal aj trestné oznámenie.
Úrad na ochranu oznamovateľov už začal voči ministerstvu vnútra konanie a rezortu hrozí pokuta 100-tisíc eur.

Vyšetrovatelia sa postaveniu mimo služby bránili aj na súdoch.
Mestský súd Bratislava IV v prípadoch troch vyšetrovateľov nariadil neodkladné opatrenia, na základe ktorých sa mohli vrátiť do práce. Návrhom zvyšných policajtov však súd nevyhovel.
Napokon odvolací krajský súd v prípadoch rozhodol, že príslušný v tejto veci nemal byť civilný, ale správny súd.

Beata
Balogová
