Podpredseda parlamentu Andrej Danko a poslanci za jeho Slovenskú národnú stranu (SNS) Rudolf Huliak, Roman Michelko a Adam Lučanský chcú regulovať internetové diskusie na spravodajských weboch.
Mnohé seriózne spravodajské médiá pritom už dnes moderované diskusie pod článkami majú. Komentáre im dennodenne pomáha filtrovať umelá inteligencia, pri sporných situáciách sa zapájajú aj moderátori.
„Priemerne za deň spracujeme okolo 50-tisíc komentárov. Pre zistenú toxicitu, teda hrubosť či agresivitu, ich skryjeme okolo šesťtisíc," vysvetľuje Jakub Šuster zo startupu Elv.ai, ktorý čistí diskusie takmer dvadsiatim médiám.

Diskusie chránia viac ako dva roky
Dopyt médií po tejto službe sa zvýšil po tom, ako sa po začatí vojny na Ukrajine začali výraznejšie šíriť hoaxy. Najskôr príspevky v diskusiách pod článkami médií sledovali manuálne, postupne sa proces zautomatizoval.
Dnes sa prioritne využíva umelá inteligencia (AI). Keď si AI model nie je na sto percent istý, pomáha ľudský moderátor - človek.
AI model skrýva komentáre, ktoré obsahujú nenávistné prejavy, násilné prejavy, vulgarizmy či potvrdené hoaxy. K nežiaducim prejavom automaticky zaraďujú aj rasistické komentáre, príspevky útočiace na pohlavie či orientáciu.
Najviac hrubých a nenávistných prejavov obsahujú diskusie pod príspevkami, ktoré súvisia s politickou situáciou. Nenávistné komentáre odstraňujú aj pod príspevkami zo šoubiznisu, v ktorých diskutujúci želajú celebritám smrť, vyhrážajú sa fyzickým násilím a podobne.
Čo spôsobil atentát
Po atentáte na premiéra Roberta Fica stúpla toxicita komentárov pod príspevkami médií a verejných inštitúcií o 60 percent.