"Krásny večer všetkým, ktorí ešte stále neprestali veriť na lásku," privítal divákov v prvej časti romantickej reality šou Ruža pre nevestu moderátor Krištof Králik.
Markíza uviedla už druhú sériu americkej zoznamovacej šou, v ktorej sa o priazeň mladého nádejného ženícha uchádza osemnásť atraktívnych žien.
"V praxi sledujem, že nikdy nebolo ťažšie sa s niekým zoznámiť. Pre mňa preto nie je prekvapivé ani to, že ženy využívajú príležitosť na zoznámenie aj v televízii. Čo je na tom zlé, veď to skúšajú už aj na sociálnych sieťach," hovorí psychológ ALEŠ BEDNAŘÍK, ktorý pomáha vyberať účinkujúce.
Cieľom reality šou je vytvoriť pár, no zoznamka to nie je. "Vychádzajme z toho, že hľadáme adeptky do romantickej televíznej reality šou," prízvukuje.
Z rozhovoru sa dozviete:
- Prečo tvorcom neprekáža, že sa do súťaže hlásia ženy, ktoré túžia po zviditeľnení.
- V čom je pridaná hodnota psychológa v tejto šou.
- Ako pomáha súťažiacim.
- Prečo podľa neho diváci pozerajú túto šou.
- Či relácia nekriví realitu.
- Prečo neučí, že pri konfliktoch vždy múdrejší ustúpi.
- Či považuje kontrolovateľnosť emócií za lepší prejav zvládania vypätej situácie.
Aká je motivácia žien, ktoré sa prihlasujú do podobných súťaží?
Mladé dievčatá majú dva základné motívy, prečo chcú byť súčasťou tejto reality šou a oba považujeme za relevantné.
Základný motív je naozaj ten, že sú single a niekoho si hľadajú. Tým druhým je, že sa chcú prezentovať. Ani ten nám neprekáža.
Neprekáža tvorcom romantickej šou, že sa chcú adeptky zviditeľniť?
Nie, pretože je oveľa ťažšie udržať záujem osemnástich žien o jedného muža. Túžba byť videná, ich motivuje k tomu, aby v šou zostali čo najdlhšie.
Vyhovuje to aj preto, že je štúdiami dokázané, že ženy potrebujú omnoho viac času na to, aby k mužovi začali vnímať romantické city a náklonnosti. V Svadbe na prvý pohľad (relácia, na ktorej Aleš Bednařík tiež participoval ako psychológ pozn. red.) to vyzeralo tak, že sa všetci muži zamilovali a ženy ich city vôbec neopätovali.
Mužovi stačí ísť na rande tri až päťkrát, no žena potrebuje osem až deväť stretnutí.
Zo psychologického hľadiska je nevyhnutné súťažiace nastaviť tak, aby tam chceli vydržať čo najdlhšie. Zvyšuje sa tak pravdepodobnosť, že ak na začiatku necítili romantickú náklonnosť, neskôr sa objaví.
V čom je vaša pridaná hodnota ako psychológa?
Dievčatá na začiatku vypĺňajú dva dotazníky, jeden sa týka konfliktov a spôsobu, akými by ich riešili, druhý osobnostného nastavenia.
Na základe dotazníkov dávam odporúčania, upozorňujem na riziká, ktoré by mohli nastať počas natáčania a podobne. A tiež radím, čím by mohli byť jednotlivé ženy pre šou obohatením. Môj hlas je poradný, nerozhodujem o tom, kto sa v relácii naozaj objaví.
Pri tejto druhej sérií som bol iba pri výbere, pri prvej som strávil so súťažiacimi aj natáčanie. Mojou úlohou bolo vnímať, čo sa deje a potom ich konštruktívne nasmerovať, aby vedeli byť samy sebou.
Aký typ dievčat hľadáte?