SME

Keď tam nebude nemocnica, chceme pozemky späť, ozývajú sa pôvodní majitelia parciel na Rázsochách

Nemocnicu začali stavať v roku 1987.

Najnovšie by mal byť na Rázsochách postavený Národný ústav detských chorôb. Má byť však menší ako plánovaná univerzitná nemocnica. Najnovšie by mal byť na Rázsochách postavený Národný ústav detských chorôb. Má byť však menší ako plánovaná univerzitná nemocnica. (Zdroj: archív MZ SR)

BRATISLAVA. Ľudia, ktorým štát ešte za socializmu vyvlastnil pozemky na bratislavských Rázsochách, sa začínajú ozývať starostovi Lamača Igorovi Polakovičovi, že by ich chceli späť.

Ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň oznámilo, že novú univerzitnú nemocnicu nakoniec štát postaví v Ružinove.

„Vyvlastnenú nehnuteľnosť možno užívať len na účel, na ktorý bola vyvlastnená,“ vraví advokát Ondřej Majer, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presunom nemocnice sa mení účel, na ktorý boli pozemky vyvlastnené, a ich pôvodní majitelia by mohli mať šancu získať ich späť. Záujem podľa starostu môžu mať stovky z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva pozvalo na štvrtok Polakoviča, aby tému prediskutovali. Stalo sa tak po tom, ako v pondelok denník SME položil ministerstvu otázku, ako chce riešiť požiadavky pôvodných majiteľov.

Pred pätnástimi rokmi sa takto podarilo pôvodným majiteľom získať na Rázsochách priľahlé parcely, kde malo stáť za socializmu sídlisko.

Súvisiaci článok V Ružinove budova v tváre H a na Rázsochách ako vystrihnutá z Abú Zabí. Dolinková ukázala expertom nové nemocnice Čítajte 

Nemocnicu na Rázsochách začali stavať komunisti v roku 1987. V roku 2019 jej chátrajúci skelet začal búrať vtedajší premiér Peter Pellegrini (vtedy Smer).

Za uplynulých 37 rokov štát menil plány a nová nemocnica mala byť okrem Rázsoch a Ružinova aj na Patrónke.

Najnovšie plány ministerstva sú také, že na mieste plánovanej univerzitnej nemocnice na Rázsochách by mal štát postaviť novú budovu Národného ústavu detských chorôb, ktorý dnes sídli na Kramároch. Mal by však stáť na menšej ploche ako plánovaná nemocnica.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastníkov sú stovky

„Ľudia nás priebežne kontaktujú ohľadom vrátenia pozemkov,“ vraví Polakovič. Zatiaľ sú to podľa neho jednotlivci, ale záujemcov o vrátenie parciel môže byť oveľa viac.

Vysvetľuje, že len v územnej rezerve okolo nemocnice sú desiatky pozemkov pôvodných obyvateľov Lamača, ktoré vlastnia až stovky majiteľov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAV78 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 889
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 638
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 964
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 796
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 400
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 731
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 513
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 297
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lotyšský hráč Dans Ločmelis (vľavo) sa teší z gólu so spoluhráčmi počas zápasu A-skupiny Lotyšsko - Slovensko na MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.


Slovenská striedačka počas zápasu Slovensko - Lotyšsko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si prvé reakcie po zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.


a 1 ďalší
Hokejisti Švajčiarska oslavujú gól do siete Maďarska na MS v hokeji 2025.

Švajčiarsko dnes zdolalo Maďarsko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Brankár Samuel Hlavaj inkasuje gól, ktorý strieľa Haralds Egle v zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je Slovensko po zápase proti Lotyšsku?


SkryťZatvoriť reklamu