BRATISLAVA. Smer má po desiatich rokoch blízko k víťazstvu vo voľbách do Európskeho parlamentu. Vyplýva to z hĺbkových dát, ktoré pre SME zisťovala agentúra NMS Market Research týždeň pred otvorením volebných miestností.
Doterajšiemu lídrovi prieskumov k eurovoľbám, opozičnému Progresívnemu Slovensku, už podpora nerastie. Smer po atentáte na jeho predsedu Roberta Fica priťahuje nových voličov.
Ešte začiatkom mája chcelo Smer v eurovoľbách podľa vtedajších meraní NMS podporiť 17,3 percenta voličov. Medzi 30. májom až 3. júnom Ficova strana narástla o 4,9 percenta hlasov a podporuje ju 22,1 percenta opýtaných. Útočník Juraj Cintula premiéra postrelil 15. mája.
Za prvým PS s 23,2 percenta voličov už Smer zaostáva len o 1,1 percenta. Keďže ide o rozdiel, ktorý je menší ako odchýlka merania, v skutočnosti nie je možné jednoznačne určiť, kto z týchto dvoch strán by sa stal víťazom volieb.
V zostávajúcom čase do volieb 8. júna analytik NMS Mikuláš Hanes pritom predpokladá na základe ďalších údajov - nárastu voličského potenciálu a voličského jadra - že rast Smeru by mal pokračovať. „Smer by mohol počas posledných dní kampane vystriedať PS na prvom mieste.“

Model NMS predpokladá, že v europarlamente bude mať svoje zastúpenie šesť strán, ktoré majú podporu aspoň po päť percent voličov.
Hlas má 11,9 percenta, pred Republikou, ktorú by volilo 11 percent, tak vedie o štatisticky zanedbateľný rozdiel. Do europarlamentu by sa dostali ešte SaS so 6,4 percenta a KDH, ktoré chce voliť päť percent voličov.
Z ostatných strán majú najbližšie aspoň k jednému mandátu europoslanca ešte maďarská Aliancia, Demokrati a kandidátka strany Slovensko a Za ľudí.