BRATISLAVA. Má poskytovať nadštandardnú zdravotnú starostlivosť a zároveň zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti pre pacientov, ktorí v nej budú hospitalizovaní. Napríklad po atentáte.
Minister Matúš Šutaj Eštok (Hlas) chce vybudovať nemocnicu, ktorá by spĺňala tieto štandardy. Inšpirovať sa chce podobnými zdravotníckymi zariadeniami v USA, Izraeli a susednej Českej republike.
Úvahy o novej nemocnici prichádzajú po tom, ako bol spáchaný atentát na premiéra Roberta Fica (Smer). Došlo k nemu 15. mája po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej.

Premiér utrpel ťažké zranenia, z ktorých sa prvé dva týždne liečil v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Od minulého štvrtka sa nachádza v domácom ošetrení, ale na vyšetrenia chodí do Nemocnice sv. Michala v bratislavskom Starom Meste. Nemocnica patrí pod ministerstvo vnútra.
V článku sa dočítate:
- kde by mala byť vybudovaná nová nemocnica a ako by mala byť vybavená,
- prečo sa chceme inšpirovať Českom, keď aj my máme vojenskú nemocnicu,
- či bude nová nemocnica len pre ústavných činiteľov.
Vzorom je vojenská nemocnica v Prahe
Šutaj Eštok v nedeľu v relácii RTVS O päť minút dvanásť vravel v súvislosti s potrebou prijatia zákona "lex atentát" aj o tom, že Slovensko nemá rezortnú nemocnicu.
"Minister vnútra hovoril o špecializovanom zdravotníckom zariadení, ktoré by bolo schopné poskytovať plnohodnotné a svojím spôsobom nadštandardné služby v prípadoch, ako bol atentát na premiéra," vysvetľuje jeho zámer hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
Aby takáto nemocnica mohla poskytovať zdravotnú starostlivosť po atentáte, musela by mať prinajmenšom špičkový urgentný príjem s traumatológiou a chirurgiou.
Minister zatiaľ jasne nekomunikuje, kde by takáto nemocnica mala stáť.
"Či sa upraví, alebo dostavia napríklad trakt niektorej nemocnice, alebo sa zriadi úplne nová lokalita, bude predmetom ďalších rokovaní," vraví Neumann.
Jednou z možností podľa neho je, že by sa na supernemocnicu prestavala Nemocnica sv. Michala v Bratislave.

"Predstavou ministra vnútra je dobudovať Nemocnicu sv. Michala tak, aby poskytovala zdravotnú starostlivosť na najvyššej úrovni v kombinácii s prísnou ochranou a bezpečnosťou pacientov," vraví Neumann. Čo konkrétne by sa v nemocnici malo dobudovať, aby mohla splniť tento cieľ, nepovedal.
Za vzor pre takúto nemocnicu minister považuje napríklad Ústrednú vojenskú nemocnicu v Prahe, povedal hovorca. Na rozdiel od Nemocnice sv. Michala má urgentný príjem.
Slovensko má tiež ústrednú vojenskú nemocnicu, v Ružomberku. Na otázku, prečo chce Šutaj Eštok budovať novú nemocnicu, keď takýto typ zdravotníckeho zariadenia už na Slovensku máme, Neumann neodpovedal.
Vojenská nemocnica v Ružomberku spadá pod rezort obrany. Ministerstvo obrany sa k otázkam o novej špecializovanej nemocnici nevyjadrilo. Minister obrany Robert Kaliňák ešte ako minister vnútra za druhej vlády Roberta Fica (obaja Smer) postavil Nemocnicu sv. Michala.
Ďalšia vojenská nemocnica má vzniknúť v Prešove. Pôvodne plánovanú fakultnú nemocnicu, ktorá spadá pod ministerstvo zdravotníctva vedené Zuzanou Dolinkovou (Hlas), presunul premiér Fico v apríli pod ministerstvo obrany.
„Bude to fakt peklo,“ povedal Kaliňák po rokovaní vlády v druhej polovici apríla o náročnosti projektu výstavby prešovskej vojenskej nemocnice. Mala by mať 900 lôžok a postaviť by ju mali do roku 2027. Náklady na jej výstavbu sa odhadujú na stovky miliónov eur.
Nemocnica len pre VIP?
V Nemocnici sv. Michala aktuálne poskytujú zdravotnú starostlivosť aj premiérovi Robertovi Ficovi. Na vyšetrenia do nej prichádza v sprievode ochranky zo svojho bratislavského bytu v rezidencii Sokolská.
Nie je jasné, aké vyšetrenia v nemocnici premiérovi robia. Po tom, ako ho minulý týždeň previezli z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici domov, už Úrad vlády neinformuje o jeho zdravotnom stave.
Sprísnili sa aj opatrenia v Nemocnici sv. Michala. Minulý piatok, keď v nej bol Fico na vyšetrení, odstránili spred budovy dve lavičky.
Rozhodnutie, aby sa premiér doliečoval práve v tejto nemocnici, je podľa vysokopostaveného predstaviteľa Smeru, ktorý si prial zostať v anonymite, logické, lebo práve toto zdravotnícke zariadenie je určené pre ústavných činiteľov.

U sv. Michala sa pred štyrmi rokmi doliečoval aj vtedajší šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Do tejto nemocnice ho previezli z Kramárov, kde mu operovali zlomený druhý krčný stavec. Zlomil si ho počas havárie v bratislavských Podunajských Biskupiciach 24. októbra 2020.
Kollára počas hospitalizácie v Nemocnici sv. Michala chodili napriek pandemickým obmedzeniam navštevovať jeho priateľky. Denník SME vtedy informoval o ich konfliktoch so zdravotnými sestrami.
Šutajovo ministerstvo neodpovedalo na otázku, či bude nová supernemocnica určená len pre ústavných činiteľov, alebo v nej budú môcť byť hospitalizovaní aj obyčajní pacienti.

Beata
Balogová
