BRATISLAVA. Deviataci a žiaci štvrtého ročníka gymnázií a tanečných konzervatórií s osemročným vzdelávacím programom a prvého ročníka stredných škôl s päťročným vzdelávacím programom prijatí na vzdelávanie v strednej škole z ôsmeho ročníka základnej školy, ktorí 20. a 21. marca absolvovali celoslovenské Testovanie 9, dosiahli v teste zo slovenského jazyka a literatúry priemerne 61,3-percentnú úspešnosť.
V matematike vyplnili žiaci testy v priemere na 58,2 percenta.
Viac ako 50-tisáíc testovaných
Vyplýva to z výsledkov, o ktorých v utorok informovalo ministerstvo školstva.
V riadnom termíne písalo testy spolu 47 485 žiakov, z nich bolo 44 888 žiakov s vyučovacím jazykom slovenským, 2 556 žiakov s vyučovacím jazykom maďarským, 18 žiakov s vyučovacím jazykom ukrajinským a 23 žiakov s vyučovacím jazykom iným.
Na náhradnom termíne sa zúčastnilo 266 žiakov. Testovaných bolo v riadnom termíne aj 4 197 žiakov so zdravotným znevýhodnením.
Test z matematiky riešilo 47 328 žiakov, pričom dosiahli celkovú priemernú úspešnosť 58,2 percenta. Na základných školách písalo test z matematiky 40 426 žiakov s priemernou úspešnosťou 56,5 percenta.
Vo výsledkoch žiakov základných škôl z matematiky sú medzi krajmi navzájom výsledky porovnateľné, mierne vecne významne lepšie výsledky v porovnaní s priemerom základných škôl dosiahli len žiaci Bratislavského kraja s priemernou úspešnosťou 63,4 percenta.
Na ostatných, teda stredných školách, písalo test z matematiky spolu 4 902 žiakov s priemernou úspešnosťou 73 percent.
Regionálne rozdiely
Mierne vecne významne lepšie výsledky dosiahli žiaci Bratislavského kraja s úspešnosťou 77,6 percenta a najslabšie výsledky, na úrovni strednej miery významnosti, dosiahli žiaci Banskobystrického kraja s priemernou úspešnosťou 65,2 percenta.
Regionálne rozdiely vo výkone žiakov z matematiky sa preukázali aj na úrovni okresov. Najúspešnejší v matematike boli žiaci z okresu Bratislava I, ktorí dosiahli úspešnosť 75,8 percenta, ich výsledky sú silne vecne významne lepšie ako celoslovenský priemer.
Výsledky silne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer sú v okresoch Poltár, Gelnica, Rožňava a Krupina.
Zo slovenského jazyka a literatúry písalo test 44 922 žiakov na 1 512 školách. Testovaní žiaci dosiahli priemernú úspešnosť 61,3 percenta.
Na základných školách písalo test zo slovenského jazyka a literatúry 40 054 žiakov s priemernou úspešnosťou 59,6 percenta.
V teste zo slovenského jazyka a literatúry sú výsledky žiakov základných škôl medzi krajmi porovnateľné, mierne vecne významne lepšie výsledky v porovnaní s priemerom základných škôl dosiahli len žiaci Bratislavského kraja s priemernou úspešnosťou 64,2 percenta.
Na stredných školách písalo test 4 868 žiakov s priemernou úspešnosťou 75 percent.
"Výsledky žiakov stredných škôl zo slovenského jazyka a literatúry sú medzi krajmi navzájom porovnateľné, mierne vecne významne horšie výsledky v porovnaní s priemerom stredných škôl dosiahli žiaci Košického kraja s priemernou úspešnosťou 69,8 percenta a Banskobystrického kraja s priemernou úspešnosťou 70,4 percenta," vyplýva z výsledkov testovania.
Najúspešnejší zo slovenského jazyka a literatúry boli žiaci z okresu Bratislava I (úspešnosť 73,5 percenta).
Výsledky stredne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer dosiahli žiaci v okresoch Revúca, Kežmarok, Trebišov, Poltár, Gelnica, Rožňava, Sabinov, Košice-okolie, Krupina, Vranov nad Topľou, Rimavská Sobota, Svidník, Levoča, Veľký Krtíš a Lučenec.
Z maďarského jazyka a literatúry písalo test 2552 žiakov na 137 školách s priemerom 63,9 percenta.
Test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry absolvovalo 2549 žiakov zo 137 škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Žiaci dosiahli priemerne 59,2 percenta.
Na jednej základnej škole písalo test z ukrajinského jazyka a literatúry 18 žiakov. Priemerná úspešnosť bola 60 percent.