BRATISLAVA. Robert Fico tri týždne po útoku v Handlovej, pri ktorom utrpel ťažké zranenia, prvýkrát verejne prehovoril.
Štrnásťminútové video s názvom Odpúšťam a varujem využil na to, aby verejne odpustil útočníkovi, pokračoval v prenášaní zodpovednosti za atentát na opozíciu a médiá.
Vo videu na svojom facebookovom profile nespomenul voľby do Európskeho parlamentu, hoci vyšlo len pár hodín pred volebným moratóriom, a výrazne venoval svojej vízii zahraničnej politiky a Európskej únie.
"Necítim žiadnu nenávisť voči neznámemu človeku, ktorý ma dostrieľal. Nebudem voči nemu vyvíjať žiadne aktívne právne kroky ani žiadať náhradu škody. Odpúšťam mu a nech si to, čo učinil a prečo tak učinil, usporiada on sám vo svojej hlave," povedal premiér.

"Hrôza z 15. mája, ktorú ste všetci mali možnosť vidieť prakticky v priamom prenose, bude pokračovať a budú ďalšie obete. Nepochybujem o tom ani sekundu," varoval opozíciu.
Na Roberta Fica päťkrát vystrelil útočník Juraj Cintula 15. mája po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. So strelnými poraneniami po štyroch zásahoch Fica previezli do Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde bol do štvrtka minulého týždňa.
Dočítate sa čo premiér povedal:
- o svojom zdravotnom stave,
- o strelcovi,
- o svojom návrate do politiky,
- o médiách,
- o opozícii,
- o svojej vízii zahraničnej politiky.
Pochudnutý, ale s pôvodným nasadením
Videovystúpenie Roberta Fica bolo od 15. mája zároveň jeho prvým predstúpením pred verejnosť, ktorá ho nevidela tri týždne.
Na vopred nahranom zázname mal na sebe košeľu, sedel na koženom kancelárskom kresle a takmer pätnásťminútový prejav prečítal z čítacieho zariadenia do kamery s podobnou dikciou a nasadením ako v podobných formátoch na svojom facebooku pred atentátom.
Premiér je po sérii operácií na pohľad výrazne chudší ako pred útokom.
"Vždy som si chránil svoje súkromie, preto aj teraz sa obmedzím na len konštatovanie, že útok mi spôsobil vážne poškodenie zdravia, opakované operácie, veľa bolesti a utrpenia," komentoval stroho svoj zdravotný stav.
O strelcovi
Hneď vo prvej vete svojho videa premiér Fico atentátnika označil za "aktivistu slovenskej opozície". Po krátkom poďakovaní zdravotníkom sa k strelcovi z Handlovej Robert Fico vrátil, hoci ani raz nevyslovil jeho meno.
"Je načase, aby som urobil prvý krok, a tým je odpustenie," začal premiér pasáž, ktorú venoval Jurajovi Cintulovi.
Strelca napriek zmierlivým slovám smerom k nemu ďalej označil za "posla zla a politickej nenávisti, ktorú politicky neúspešná a frustrovaná opozícia rozvinula na Slovensku do nezvládnuteľných rozmerov".
Fico hovorí, že nemá dôvod veriť, "že išlo o útok osamelého pomätenca" napriek tomu, že verziu so zapojením viacerých spolupáchateľov doteraz vyšetrovanie nepotvrdilo.
Premiér na jednej strane hovorí, že nemal žiadnu spravodajskú informáciu, ktorá by útok predpokladala, no zároveň vraví, že sa o pravdepodobnosti útoku na vládneho politika "hraničiacej s istotou" verejne vyjadroval, lebo ho varovali jeho "tridsaťdvaročné skúsenosti pôsobenia v politike".
Hrozbu vraj komunikoval aj všetkým veľvyslancom krajín EÚ a NATO na Slovensku a tému otváral aj na viacerých bilaterálnych stretnutiach s partnermi.
Návrat do politiky
"Bude malý zázrak, ak sa do práce vrátim o niekoľko týždňov," odkázal Fico k prognóze, kedy by mu mohol zdravotný stav umožniť návrat do výkonu funkcie predsedu vlády.
Dodal, že do práce by sa mohol vrátiť na prelome júna a júla, "ak všetko pôjde optimálne".
Fico tak avizuje návrat do politiky výrazne skôr, ako to doteraz naznačovali predstavitelia vládnej koalície, najmä jeho kolegovia zo Smeru. Pred vyše týždňom šéf klubu poslancov za Smer Ján Richter tvrdil, že stav plného zotavenia zrejme Fico dosiahne ku koncu tohto roka. Do tohto odhadu už zahrnul aj rehabilitáciu.
O médiách
Robert Fico neupustil od svojho predošlého slovníka ešte spred atentátu ani voči médiám kritizujúcim vládu, ktoré nazýva aj vo videu "protivládnymi" a "spoluvlastnenými finančnou štruktúrou G. Sorosa".
Tvrdí, že mienkotvorné médiá tolerovali nenávisť šírenú opozíciou.
Žiadal ich, aby sa nepúšťali cestou "bagatelizovanie pokusu o jeho vraždu" a jeho zdravia, čo podľa neho treba očakávať, rovnako ako treba podľa neho čakať vykresľovanie strelca ako "poblúzneného človeka", medzi ktorým neexistovali prepojenia s opozíciou.
O opozícii
Fico atentát aj strelca opakovane spájal s opozíciou. „Pokúsil sa ma zavraždiť aktivista slovenskej opozície,“ začal svoj prejav. Nadviazal tak na komunikáciu predstaviteľov vládnej koalície z ostatných troch týždňov.
Nazval ho tiež poslom zla a nenávisti, ktorú rozvinula „neúspešná a frustrovaná opozícia do nezvládnuteľných rozmerov“.
Útočník Cintula sa zúčastňoval aj na protivládnych demonštráciách. Podľa zistení médií však nikdy nebol členom žiadnej opozičnej strany ani za žiadnu nekandidoval. Nejasnosť jeho politických postojov zvýrazňuje aj to, že sa v minulosti zúčastnil na stretnutí Slovenských brancov.
Fico spomenul slovo opozícia v takmer pätnásťminútovom prejave celkovo šestnásťkrát. Povedal o nej, že nerešpektuje výsledky volieb a vytvára o nej naratív, podľa ktorého je zodpovedná za nenávisť a agresivitu v spoločnosti.
Tá údajne vyvrcholila po prezidentských voľbách, keď vraj začala bratislavská kaviareň fyzicky a agresívne útočiť na vládnych predstaviteľov a opozičné strany údajne na oslavy štátnych sviatkov vysielali platených provokatérov. Konkrétnejšie spomenul len incident, keď Erika Kaliňáka verbálne na ulici napadol muž.
„Bolo iba otázkou času, kedy dôjde k tragédii,“ tvrdí Fico.
Prvé posolstvo najmä o zahraničnej politike
Hoci Fico po prvýkrát po atentáte prehovoril tesne pred začiatkom moratória pred voľbami do europarlamentu, nevyslovil v ňom priamu výzvu súvisiacu s voľbami. Obsiahlo sa však venoval svojej vízii zahraničnej politiky. Prihovára sa aj priamo zahraničným partnerom Slovenska, keďže video sprevádzajú anglické titulky.
„Principiálne nesúhlasím s politikou jediného správneho názoru, ktorú dnes tvrdo presadzujú niektoré veľké západné demokracie,“ povedal Fico. „Odmietam zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín či násilný vývoz demokracie do krajín, ktoré sa rozhodli ísť vlastnou cestou.“
Fico zopakoval svoju víziu „sebavedomej suverénnej slovenskej zahraničnej politiky“ tak, ako ju politici Smeru opisovali v minuloročnej predvolebnej kampani.
„Nie všetky veľké demokracie boli nadšené, keď som odmietal bombardovanie Belehradu alebo stiahol slovenských vojakov z Iraku, blokoval zavedenie povinných kvót pre nelegálnych migrantov či radikálne odmietal návrh na zrušenie práva veta pre členské štáty EÚ,“ povedal.
Zdôraznil, že jeho vláda odmieta poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc zo štátnych zásob, a obvinil EÚ a NATO, že razia „jediný správny názor a to, že vojna na Ukrajine musí pokračovať za každú cenu“.
„Kto sa s týmto jediným povinným názorom nestotožňuje, je okamžite označovaný za ruského agenta, je medzinárodne politicky odsúvaný na okraj,“ povedal. Ako príklad použil pozastavenie členstva Smeru v Strane európskych socialistov.

Beata
Balogová
