BRATISLAVA. Zastavili reláciu, ktorú roky moderoval, stiahli ho z vysielania, ale ako zamestnanca ho zatiaľ neprepustili. Vo štvrtok podvečer však už vedenie televízie Markíza dalo moderátorovi Michalovi Kovačičovi pomerne otvorene najavo, že ho na obraz už nikdy nepustí.
„Je nemysliteľné, aby akákoľvek osoba, ktorá zneužila vysielací priestor na neautorizované vysielanie a poškodila dobré meno TV Markíza, (...) bola naďalej tvárou televízie,“ odkázala verejnosti televízia v stanovisku.
Kovačič pred takmer dvomi týždňami v závere diskusnej relácie Na telo vyhlásil, že v Markíze už mesiace prebieha boj o podobu spravodajstva a vedenie televízie na redakciu vyvíja nátlak.
Vedenie súkromného média teraz zašlo ešte ďalej. Kovačič je od marca hlavným predstaviteľom odborovej organizácie, ktorú v marci založili pracovníci spravodajstva nespokojní s tlakmi vedenia na obsah vysielania správ.

V tlačovej správe Markíza toto Kovačičovo postavenie nerešpektuje a spochybňuje ho. Nemysliteľné je totiž pre televíziu aj to, aby Kovačič „do budúcna reprezentoval záujmy redaktorov a moderátorov“.
Voľba vedenia odborových organizácií je pritom u akéhokoľvek zamestnávateľa výhradne v kompetencii zamestnancov, ktorí sú v nej združení.
Štrajk zatiaľ nebude
Nespokojní pracovníci spravodajstva vo štvrtok zverejnili video, v ktorom vysvetľujú, prečo napokon nevyhlásili zvažovaný štrajk.
Hoci Markíza v stredu v tlačovej správe oznámila, že so štrajkovým výborom ukončuje rokovania, redaktori vo videu tvrdia, že v skutočnosti sa oba tábory dohodli.
„Súhlasili so všetkými požiadavkami štrajkového výboru. Urobili tak interne a potichu,“ tvrdia v nahrávke Kovačič a redaktor Adel Ghanamm, ktorý dodal: „O skutočných výsledkoch tak musíme informovať my.“
Spravodajcovia pripomenuli, že v televízii zostávajú aj po tom, ako im vedenie v stredu naznačilo, že je pripravené prijať ich výpovede, ak „nedokážu akceptovať etický rámec a profesionálne štandardy (...).“

Redaktori zostávajú v štrajkovej pohotovosti. Vedenie Markízy po zverejnení videa zareagovalo o niečo zmierlivejšie. Kategorický tón je v tlačovom výstupe rozpoznateľne adresovaný najmä Kovačičovi, hoci jeho meno v tlačovej správe priamo nespomína.
„Vedenie TV Markíza oceňuje rozhodnutie svojich zamestnancov nevstúpiť do štrajku, ktorý by dianiu v Markíze nijako nepomohol,“ reaguje televízia a hovorí o pozitívnom kroku.
Vedenie média tvrdí, že nedovolí zneužiť televíziu v prospech “ktorejkoľvek súperiacej politickej strany“, že zodpovednosť za vysielanie nesie výhradne manažment.
Redaktori však vo videu pripomínajú, že sú to ich tváre, hlasy a pracovné nasadenie, ktoré pomáhajú roky budovať značku televízie.
Taktická komunikácia Markízy
V pondelok a utorok absolvovali zástupcovia redaktorov s vedením televízie niekoľkohodinové rokovania. Dohodli sa, že Markíza naformuluje vlastné stanovisko, ktoré pošle spravodajským odborom na pripomienkovanie.
Spravodajcovia napokon v stredu aj dostali sľúbené stanovisko, ktoré však bolo výrazne odlišné ako verzia, ktorú krátko na to Markíza poslala do médií v podobe tlačovej správy.
Aj tento krok tento týždeň ešte viac vyeskaloval zápas o podobu najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na Slovensku.
V pôvodnej verzii stanoviska Markízy pre zamestnancov, ktoré má SME k dispozícii, píše Markíza o „konštruktívnej a zmysluplnej diskusii“, ktorú s nespokojnými redaktormi absolvovali.
„Požiadavky predložené zástupcami štrajkového výboru sú v súlade s názormi vedenia stanice,“ píše sa v tomto stanovisku.
Obsahuje aj tvrdenia, že politika je jednou z hlavných tém spravodajstva a aj to, že „novinárskou povinnosťou je tiež klásť otázky, ktoré sú respondentom nepríjemné, ak sa týkajú ich politických rozhodnutí, motivácií a záujmov“.
Text sa končí zmierlivo návrhom na vytvorenie spoločnej pracovnej skupiny zloženej zo zamestnancov a vedenia, ktorá má riešiť „ďalšie detaily redakčnej práce.“
Do médií však Markíza napokon poslala text v upravenom znení, v ktorom informuje o ukončení rokovaní so spravodajcami a nepriamo hovorí, že televízia je pripravená na ich odchody z redakcie.
V tejto verzii textu televízia tvrdí, že napriek snahe vedenia „štrajkový výbor a jeho podporovatelia nepreukázali, že dosiahnutie konsenzu a deeskalácia situácie je ich úprimným cieľom“ a „dokonca deklarujú zámer privlastniť si časť právomocí vysielateľa“.
Vedenie pritom nečakane zavolalo zástupcov nespokojných redaktorov na stretnutie v stredu dopoludnia v čase, keď redaktori ešte stále čakali na avizované stanovisko televízie, ktoré mali pripomienkovať.
O verzii, ktorá sa nakoniec dostala na verejnosť, sa redaktori Markízy dozvedeli, až keď bola zverejnená.
Vedenie zľahčovalo udalosti, ktoré škodia koalícii
V neskorších vyjadreniach po vyhlásení v relácii Na telo spred takmer dvoch týždňov Michal Kovačič podrobnejšie opísal pomery v televízii, pre ktoré sa redaktori búria.
V rozhovore pre český Respekt spomínal napríklad pokus vedenia televízie zabrániť rozhovoru s vtedajším špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom v čase, keď parlament rokoval o novele Trestného zákona a rušení Úradu špeciálnej prokuratúry.
Pred jednou z diskusií s prezidentskými kandidátmi si zas riaditeľ spravodajstva Michal Kratochvíl od Kovačiča vypýtal kompletný zoznam otázok pre hostí.

Dostal tiež odporúčanie, aby sa príliš nevenoval novele Trestného zákona, pre ktorý na námestiach protestovali desiatky tisíc ľudí.
Opísal aj snahy vedenia o to, aby redaktori v spravodajstve nevenovali pozornosť ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej, keď držala pri inkubátore cudzie dieťa bez ochranného odevu, či jednu z reportáží o nehode predsedu SNS Andreja Danka, keď nabúral v bratislavskej Dúbravke do semafora a z miesta ušiel.
Markíza zrušila Na telo, nasledovali ultimáta od redaktorov
Zatiaľ čo vedenie Markízy hovorilo o zneužití vysielacieho času Kovačičom a „najhrubšom porušení povinností“, moderátora jeho kolegovia podporili. V stanovisku, ktoré podpísala stovka pracovníkov spravodajstva, žiadali, aby sa po letných prázdninách relácia Na telo vrátila, a aby ju naďalej moderoval Kovačič.
Televízii dali na odpoveď tri dni, inak hrozili, že využijú „všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré umožňuje zákon“.
O tri dni ale vedenie Markízy požiadavky odmietlo s tým, že „v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok".
Zamestnanci Markízy v ten istý deň prišli do práce oblečení v čiernom a ohlásili, že vstupujú do štrajkovej pohotovosti.

Spísali aj tri podmienky, ktoré žiadali naplniť, inak sú „pripravení prvýkrát v histórii tejto spoločnosti vstúpiť do ostrého štrajku“.
V podmienkach spísaných vedeniu žiadali, aby televízia a jej redaktori mohli slobodne, objektívne nestranne a vo verejnom záujme pokrývať politické témy bez ohľadu na to, či sa v nich aktuálna vládna moc ukáže v pozitívnom alebo v negatívnom svetle.
Odborári vedeniu televízie v druhej podmienke pripomenuli, že je novinárskou povinnosťou klásť aj otázky, ktoré nie sú politikom príjemné a že novinári majú povinnosť pravdivo informovať verejnosť aj o reakciách politikov - a to aj v prípade, ak pred relevantnými otázkami utekajú.
V poslednej požiadavke vyzvali vedenie Markízy, aby sa zaviazalo k tomu, že nebude dochádzať k neštandardným a mimoriadnym zásahom do obsahu už schválených reportáží pripravených na odvysielanie.

Beata
Balogová
