Na Našom Meste, ktoré už osemnásty raz organizuje Nadácia Pontis, sa tento rok zúčastnilo takmer 10-tisíc dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Pracovné povinnosti vymenili za maľovanie plotov, obnovu školských areálov, náučných chodníkov, pomoc v domovoch seniorov či úpravu parkov. Priložili pomocnú ruku v 42 mestách a obciach po Slovensku.
Podujatie Naše Mesto prepája firmy s občianskymi organizáciami, školami či miestnymi inštitúciami. Tisícky dobrovoľníkov a dobrovoľníčok im prídu pomôcť so skrášľovaním a úpravou miest, ktoré slúžia nám všetkým.
Do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe sa zapojilo rekordných 203 firiem. Okrem stálych účastníkov boli medzi nimi aj nováčikovia.

"Naše Mesto je vstupná brána do firemného dobrovoľníctva, preto sme radi, že sa tento rok prihlásilo 39 firiem, ktoré to išli skúsiť prvýkrát. Nadšenci pomáhania sa zapojili do viac ako 500 užitočných aktivít od Sniny až po Stupavu," hovorí výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.
Najviac ľudí sa do Nášho Mesta pridalo v Bratislave a jej okolí, pomáhalo sa aj v Trenčíne, Košiciach, Žiline, Dolnom Kubíne či v Komárne.
Pribudli nováčikovia
Tento rok prišlo Naše Mesto i do viacerých nových lokalít. V turisticky atraktívnej Španej Doline, kde sa snažia udržiavať banské tradície, dobrovoľníci upravili náučný chodník aj okolie vstupu do banskej štôlne. Premiérovo sa zapojili aj Čičmany, obec s domami vyzdobenými typickými ornamentmi. Čičmianske vzory tu vďaka dobrovoľníkom pribudnú budúci piatok na zastávkach, lavičkách, mostoch aj na obecnej bráne.
V Bratislave sa k akcii prvý raz pridal Národný onkologický ústav – dobrovoľnícke ruky skrášlili nemocničný park v areáli a vytvorili príjemné miesto na trávenie času pre pacientov aj príbuzných. V Snine opravili koterce v útulku občianskeho združenia Chlpáčik a v Nitre pripravili dobročinný minibazár na Deň rodiny.
Pomoc dostalo 12 hradov
Dobrovoľníci z člnov vyčistili brehy vodnej nádrže Ružín aj koryto Malého Dunaja. V bývalej Pálffyho župnej záhrade v Bratislave odstránili zvyšky komunálneho a stavebného odpadu z aleje lemovanej dvestoročnými pagaštanmi. V Čermeľskom údolí pri Košiciach upravili trať obľúbenej detskej železnice a očistili ju od buriny.
Zoborský skrášľovací spolok v Nitre privítal pomocníkov pri čistení ruín najstaršieho benediktínskeho kláštora. Zapojili sa tiež do obnovy 12 hradov po celom Slovensku.
Najväčší dobrovoľnícky ruch zavládol pri zveľaďovaní priestorov priamo v mestách pri ich pretváraní na lokality, v ktorých sa dobre cítime.
"Do iniciatívy Naše Mesto sa tento rok zapojili aj naši zamestnanci. Veľmi vítali možnosť pomôcť priamo v mestských štvrtiach, kde stoja naše predajne. Vždy je veľmi motivujúce vidieť výsledky práce," hovorí David Kolář, riaditeľ marketingu pre Hornbach Slovensko a Českú republiku.

Ruku pridali aj riaditelia firiem
Tento rok pomáhali aj samotní riaditelia a riaditeľky viacerých firiem. Cesty popredných CEOs viedli v Bratislave do materského centra Hojdana, ktoré vytvára bezpečný priestor pre rodiny s deťmi. Šéfovia a šéfky firiem skrášlili areál s certifikátom prírodnej záhrady „Natur im Garten“.
9600 ľudí má srdce na MESTE
Naše Mesto je najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. Tento rok sa konalo už po osemnásty raz a zapája sa doň 9600 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v 42 mestách a obciach po celom Slovensku. Pomohli tak dokopy 251 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam zlepšiť ich fungovanie.
Firemných dobrovoľníkov vysiela na Naše Mesto 203 firiem a inštitúcií. Nadšených ľudí s chuťou pomáhať spoznáte aj podľa príznačných bielych tričiek s nápisom "Mám srdce na správnom MESTE", ktorý pre podujatie vymyslel Slavomír Artim tvoriaci pod pseudonymom Dyslektik. Inšpiráciou pre Naše Mesto bola akcia New York Cares, počas ktorej tisíce Newyorčanov spoločne upratujú a menia svoje mesto k lepšiemu.
Podujatie Naše Mesto organizuje Nadácia Pontis a partnermi podujatia sú Hornbach, McDonald's, Marius Pedersen, Slovak Parcel Service a Web- Support. Mediálnym partnerom podujatia je denník SME.

Beata
Balogová
