BRATISLAVA. Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar (Smer) si vie predstaviť kompromis, ktorý by sa v otázke predsedu parlamentu zrodil medzi stranou Hlas a SNS. Vyjadril sa tak v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Gašpar mieni, že by mohlo prísť k scenáru, že líder SNS Andrej Danko sa stane predsedom parlamentu a v prospech Hlasu sa upraví koaličná zmluva.
"Nebolo by to určite prehrou Hlasu, bolo by to najmä posilnením koalície," poznamenal Gašpar.
Dubéci Smeru nezávidí
Upozornil zároveň, že je to otázka, pri ktorej sa musí zrodiť dohoda v koalícii. "Po potvrdení výsledkov eurovolieb táto otázka určite príde na rokovací stôl," skonštatoval. Poukázal pritom aj na to, že súčasné "zastupovanie" predsedu zákonodarného zboru by sa nemalo príliš naťahovať.
Oponent v diskusii, predseda poslaneckého klubu strany PS v parlamente Martin Dubéci, sa obáva, že sa koalícia bude namiesto riešenia problémov ľudí zaoberať riešením vnútorných konfliktov. "Nezávidím vám tú gymnastiku, ako z tohto vykorčuľovať," uviedol smerom ku Gašparovi.
Poslanec Smeru oponoval, že odlišné názory ešte neznamenajú konflikt. "Konflikt by nastal, ak by sa v dôsledku odlišných názorov neprijímali zákony, parlament i vláda však fungujú tak, ako majú," dodal.
Obaja ocenili volebnú účasť
Neoficiálne odhady výsledkov volieb do Európskeho parlamentu vnímajú v Smere i v PS pozitívne.
Ak sa odhady potvrdia, podľa Gašpara na Slovensku v eurovoľbách zvíťazili národné a konzervatívne strany.
"Je to aj potvrdením mandátu vlády a jej presadzovania suverénnej slovenskej politiky," upozornil.

Mieni, že neoficiálne medializované výsledky prezrádzajú vôľu voličov po zmene v europarlamente i vo vystupovaní slovenských zástupcov v ňom.
Aj Dubéci považuje medializované informácie o výsledku volieb za pozitívne správy, vníma ich ako potvrdenie toho, že slovenskí voliči voľbou PS podporili proeurópske smerovanie Slovenska. "Za PS pôjde do Bruselu päť - šesť veľmi kvalitných ľudí, ktorí budú presadzovať záujmy Slovenska," dodal.
Obaja ocenili vyššiu volebnú účasť ako pred piatimi rokmi, ktorú takisto naznačujú neoficiálne odhady výsledkov.