BRATISLAVA. Bolo to prvé vystúpenie nového poslanca Richarda Glücka zo Smeru v parlamente.
Vo februári sa zhurta zapojil do diskusie k navrhovanému skracovaniu premlčacích lehôt trestných činov. Návrh sa vtedy vzťahoval aj na sexuálne zneužívanie.
„Premlčacia lehota začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní,“ argumentoval právnik Glück, prečo je zbytočné, aby premlčacia lehota bola 20 rokov.

Pomohol si aj procesmi, ktoré sa vo svete rozbehli po hnutí Me too. „Po 18 rokoch si nejaká žena spomenie, že bola niekým znásilnená a na základe toho tvrdenia začne vydieranie, mediálny lynč a neúčelné trestné konania,“ rečnil Glück.
Jeho prejav vyvolal v odborných kruhoch pobúrenie. Obete sexuálneho násilia môžu trpieť takou traumou, že sa neodvážia ozvať celé roky.
Dvadsať rokov po
Podobne to bolo aj v kauze Chachaland, ktorá je práve na Mestskom súde Bratislava I. Pred dvadsiatimi rokmi vedúci detského tábora Roman Paulíny nadviazal dôverný vzťah s vtedy 13-ročnou Katarínou Danovou. S odstupom času si uvedomila, že bola sexuálne zneužitá. Ozvala sa po 16 rokoch.
Policajné vyšetrovanie sa rozbehlo, keď Danová vo februári 2019 zverejnila svoj príbeh v blogu. Súdny proces sa začal v januári 2022.
Za sexuálne zneužívane hrozia dva až desať rokov väzenia. Obžalovaný požiadal o konanie v jeho neprítomnosti, rovnako aj Danová, ktorá má postavenie poškodenej.
V utorok proces vstúpil do záverečnej fázy. Kým na predchádzajúcich pojednávaniach vypovedali svedkovia, či už v prospech, alebo v neprospech obžalovaného, teraz prišli na rad znalci.
Odborníci od Heretika
Posudky na oboch aktérov kauzy vypracoval súkromný Ústav pre znaleckú činnosť v psychológii a psychiatrii so sídlom v Nových Zámkoch. Konateľom a odborným garantom ústavu je psychológ Anton Heretik.
Pri hodnotení výpovede Danovej znalci skonštatovali, že pôsobí vierohodne. "Tak všeobecná schopnosť svedkyne vierohodne vypovedať, ako aj jej špecifická vierohodnosť je zachovaná," píše sa v posudku.
Odborníci tiež tvrdia, že poškodená trpí depresívnou poruchou a trvalými zmenami osobnosti po traumatizujúcom zážitku. Udalosti z obdobia jej dospievania majú negatívny vplyv aj na jej spoločenské uplatnenie , v oblasti medziľudských vzťahov všeobecne, ale najmä vzťahov partnerských.
"Súčasné aktivity poškodenej sú evidentnou snahou o mobilizáciu vlastných vnútorných rezerv v záujme dosiahnutia životnej harmónie," napísali. "Doposiaľ však nie so želaným efektom."
Nepriaznivá prognóza
U Paulínyho znalci zistili, že úroveň jeho intelektu, pamäťových funkcií a myslenia je v hornom pásme priemeru.
Má prejavy sexuality, ktoré sa vymykajú z rámca väčšiny mužskej populácie. "V objektoch sexuálneho záujmu obvineného prevládajú osoby ženského pohlavia pubertálneho a adolescentného veku."
Prognózu resocializácie obvineného podľa znalcov možno hodnotiť ako hranične nepriaznivú. "Pravdepodobnosť recidívy trestnej činnosti je podstatne viac pravdepodobná, ak obvinený neabsolvuje psychologické poradenstvo."
Pred súd predstúpila psychologička Elena Fortis, ktorá ako znalkyňa skúmala aj Mariana Kočnera v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.
“Niekto hovoril, že niekto za niekým chodí, že niekto spáva u niekoho na izbe, čo by nemal.
„
Na čas jej výsluchu však sudca Ivan Alman vylúčil z pojednávacej siene verejnosť, lebo mala hovoriť o zdravotnom stave a súkromnom živote obžalovaného.
Znalkyňa za zatvorenými dverami prezentovala závery vyšetrenia prístrojom phalopletyzmograf, ktorým sa zisťuje sexuálna orientácia posudzovaného, ako aj prípadná sexuálna deviantná odchýlka.
Prístroj zaznamenáva erekciu, kým skúmanému mužovi ukazujú obrázky a videá s rôznym sexuálnym obsahom.
Svedok z tábora
Na súde v utorok čítali výpoveď ešte jedného svedka, ktorý pred dvadsiatimi rokmi jedno leto pracoval v Chachalande ako vedúci. Pre citlivosť prípadu redakcia nezverejňuje jeho meno.
Svedok v marci 2021 polícii opísal, ako nastúpil do tábora spolu s vtedajšou priateľkou, ktorá tam už predtým pracovala. Na starosť dostal oddiel asi 10-ročných detí, boli v ňom dievčatá aj chlapci.
"Niekto hovoril, že niekto za niekým chodí, že niekto spáva u niekoho na izbe, čo by nemal. Bolo to v súvislosti s Romanom Paulínym a Katkou Danovou," vypovedal svedok.
Jemu samému pritom bolo čudné, že on nemohol byť na izbe s vlastnou priateľkou. Ubytovali ho s cudzím človekom.
“Predpokladám, že bude vyhlásený rozsudok.
„
Vedúci v tábore podľa svedka prípad Paulíniho a Danovej rozoberali v úzkom kruhu. Aj priateľka mu hovorila, že tam niečo nie je v poriadku, a že má z toho "blbý pocit". Na detaily si však už s odstupom času nespomínal.
Pojednávanie sudca odročil na september. Prokurátorku a obhajobu upozornil, aby si pripravili už aj záverečné reči. "Predpokladám, že bude vyhlásený rozsudok," povedal.
Od skrátenia premlčacích lehôt pri sexuálnych deliktoch z 20 na 10 rokov vláda Smeru po kritike napokon upustila. Zariadila to expresnou novelou novely, ktorú pripravil minister spravodlivosti Boris Susko.
O tom, aká bude napokon nová podoba Trestného zákona, ešte rozhoduje Ústavný súd.

Beata
Balogová
