BRATISLAVA. V utorok sa začala posledná riadna schôdza Národnej rady pred letnými prázdninami.
Na programe 15. schôdze majú poslanci vyše 120 bodov, medzi nimi aj zákony, ktoré vrátila na opätovné prerokovanie prezidentka Zuzana Čaputová.
Neziskové organizácie aj EIA presunuli
Zmeny týkajúce sa neziskových organizácií z dielne SNS posunuli poslanci na ďalšiu schôdzu so začiatkom v septembri. Návrh odôvodnil Adam Lučanský (SNS) prebiehajúcimi rokovaniami o novele.
Novelizácia týkajúca sa neziskových organizácií je v druhom čítaní. Ráta so zavedením označovania organizácií prijímajúcich financie zo zahraničia vyše 5000 eur za rok ako "organizácie so zahraničnou podporou".
Podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas) zároveň informoval, že v piatok budú poslanci rokovať do 14. hodiny bez obedovej prestávky a bez hlasovania. Ostatné dni by mali hlasovať o 11:00 a o 17:00.
Na septembrovú schôdzu presunuli aj rokovanie o vládnej novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).
Informoval o tom podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba na zasadaní parlamentného Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Novela zákona EIA má byť podľa šéfa envirorezortu ešte prekonzultovaná s Európskou komisiou. Cieľom novelizácie má byť odstránenie a úprava procesov v zmysle upozornení eurokomisie.
Materiál predložený ministerstvom životného prostredia predpokladá odstránenie problémov administratívneho procesu vyplývajúcich z praxe a jeho prispôsobenie v oblasti výstavby a územného plánovania, skrátenia konaní a zabezpečení vyššej profesionality štátnej správy.
Poslankyňa Tamara Stohlová z Progresívneho Slovenska a podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, po zasadaní výboru informovala, že najväčšou hrozbou novely zákona o EIA je, že verejnosť, ale aj samosprávy stratia právo zúčastňovať sa na drvivej väčšine posudzovaní.

„Minister sa nakoniec rozhodol kontroverzný zákon posunúť na septembrovú schôdzu parlamentu. Keby nebolo nášho tlaku, konštruktívnej kritiky a využívania všetkých parlamentných nástrojov vrátane obštrukcie, zákon by už bol schválený. Minister teraz získava čas na odstránenie najproblematickejších úsekov zákona a avizovanú konzultáciu s Európskou komisiou,“ uviedla Stohlová.
Michelko odmieta veto k Fondu na podporu umenia
Opoziční poslanci počas rokovania uviedli sa stotožňujú s výhradami prezidentky Zuzany Čaputovej k novele zákona o Fonde na podporu umenia (FPU).
Predkladateľ novely Roman Michelko (SNS) to vidí inak a s výhradami hlavy štátu sa nestotožňuje.
"Zásadným problémom zákona, a to hovorí aj prezidentka, je okrem vecnej podstaty, ktorú zákon mení, najmä proces, ktorým sa zákon prijímal," skonštatovala Zora Jaurová (PS) s tým, že sa obišlo medzirezortné pripomienkové konanie a zákon sa podstatne zmenil aj pozmeňujúcim návrhom predkladateľa. Negatívne vníma zásahy do zloženia a kreovania rady fondu a zmeny týkajúce sa jej kompetencií a schvaľovania projektov.
Jaurová sa podobne ako prezidentka obáva možného dočasného ochromenia FPU. Hlava štátu navyše podľa nej upozornila aj na možnú retroaktivitu niektorých ustanovení či ohrozenie ústavného práva týkajúceho sa slobody umenia.
Gábor Grendel (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) pripomenul, že väčšinu v rade fondu majú mať po novelizácii priami nominanti ministerky kultúry. Negatívne vníma i to, že pri rozhodovaní o podpore nebudú pre radu záväzné stanoviská odborných komisií. V praxi tak podľa neho bude rozhodovať sedem priamych nominantov ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).
Grendel sa rovnako obáva ochromenia FPU, hovorí o možnom poškodení kultúry.
Proti opätovnému schváleniu novely bude hlasovať aj SaS. Ondrej Dostál (SaS) hovorí o snahe politicky ovládnuť fond. Spôsob prijatia novely označil za deformáciu a znásilnenie pravidiel legislatívneho procesu.
Jozef Hajko (KDH) rovnako vidí za novelou snahu SNS ovládnuť kultúrne inštitúcie. O nových pravidlách by sa podľa neho malo diskutovať naprieč politickým spektrom a aj s odbornou obcou. Apeloval na poslancov i vládu, aby robili zákony "do zlého počasia" a eliminovali tak prípadné zlé úmysly.
Michelko ako predkladateľ novely nevidí vo výhradách prezidentky nič iné, než výhrady Jaurovej z predošlej diskusie. Odmieta debatu o možnej protiústavnosti zákona. Právo na slobodu umenia novela podľa neho nijako neobmedzuje. Skonštatoval, že väčšina rady fondu môže urobiť korekciu pri rozhodovaniach. Odmieta aj argumenty o možnom kolapse FPU.
Tvrdí, že si aj s vedením fondu prešli zmeny a diskutovali o tom, čo nastane po nadobudnutí účinnosti novely.
Prezidentka vetovala aj zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a výstavbu transeurópskej dopravnej siete. Urýchliť má výstavbu projektov vo verejnom záujme. Prezidentka namieta jej nesúlad s ústavou.
Na programe majú poslanci aj návrh, ktorým sa má Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa by po novom volila deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry.
Definitívne by mal parlament rozhodnúť o novele zákona o verejnom obstarávaní. Zjednotiť sa majú pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. Zároveň sa má zvýšiť hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10-tisíc eur na 50-tisíc eur.
V druhom čítaní je aj návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorým sa majú zvýšiť kompetencie a právomoci Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
Poslanci majú začať rokovať aj o prvých opatreniach na konsolidáciu verejných financií v budúcom roku. Podľa návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov by mali nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami podliehať novej spotrebnej dani. Upraviť sa má tiež zákon o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.
Na programe je aj niekoľko návrhov envirorezortu. Definitívne majú poslanci rozhodnúť napríklad o novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Zjednodušiť a zrýchliť má proces posudzovania z dôvodu prepojenia s povoľovacím procesom pre stavby a prevádzky podliehajúce posudzovaniu vplyvov.
Opozícia navrhuje zákon o príspevku pre tehotné absolventky štúdia či zriadenie inštitútu školského ombudsmana, ako aj zmeny v zákone o mene a priezvisku. Ďalším opozičným návrhom je zefektívnenie sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek.
Opozícia chce tiež presadiť zmeny v peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
Viacero bodov programu sa presunulo z predošlej schôdze. Poslanci by mali voliť aj dvoch kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR a prebrať výročné správy viacerých štátnych organizácií.