BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o Fonde na podporu umenia.
O poskytnutí peňazí z fondu tak bude po novom rozhodovať rada fondu.
Viac politických nominantov rady
Prihliadať bude na stanovisko odbornej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady, no stanovisko nebude pre radu záväzné.
Počet členov rady sa zvýši z deväť na 13. Siedmich bude menovať priamo minister kultúry, jedného bude menovať minister na návrh starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych krajov. Princíp menovania zvyšných členov komisie zostáva zachovaný podľa platného znenia zákona.

Rozšíri sa tiež rozsah účelov, na ktoré fond poskytuje financie, a to na podporu obnovy, modernizácie a infraštruktúry kultúrnych objektov a podporu tradičnej ľudovej kultúry.
Po novom sa tiež zvýši príspevok zo štátneho rozpočtu do fondu a zvýši sa tiež percentuálny podiel z určených príjmov fondu na vlastnú prevádzku fondu. Zvýšený bude aj podiel z príspevku štátu, ktorý môže byť použitý na priority určené ministerstvom kultúry.
Z novely tiež vyplýva, že po novom bude mať dozorná komisia FPU päť členov. Dvoch členov bude voliť a odvolávať rada v tajnom hlasovaní. Troch členov dozornej komisie bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry, z toho jedného na návrh ministra financií.
Novela má byť účinná od 1. augusta.
Obavy zo znefunkčnenia podpory umenia
Prezidentka novelu vrátila poslancom na opätovné prerokovanie s tým, že v nej vidí rozpor s ústavou. Legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.
Pri rozhodovaní o poskytovaní financií z fondu hovorí o zásahu do odbornosti rozhodovania fondu či o vnášaní politického vplyvu do slobody umeleckej tvorby.
Obáva sa aj znefunkčnenia podpory umenia. Za zásadný nedostatok zákona považuje aj úpravu prechodných ustanovení. Namietala aj proces prijímania novely bez medzirezortného pripomienkového konania.
Ďalšie prijaté zákony
- Od 1. augusta sa upraví spôsob výberu štatutárneho orgánu múzea alebo galérie zriadených ústredným orgánom štátnej správy, vyšším územným celkom alebo obcou, resp. vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu. Poslanci prelomili veto prezidentky a opätovne schválili novelu zákona o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. Spôsob výberu podľa koaličných poslancov, ktorí zmeny predložili, spôsobuje administratívnu záťaž najmä menším obciam, ktoré tieto funkcie obsadzujú. Zruší sa teda verejné vypočutie uchádzačov o spomínanú funkciu.
- Parlament prelomil veto prezidentky k spornému zákonu o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T). Zákon bude účinný dňom vyhlásenia. Ministerstvo dopravy očakáva, že príprava a realizácia významných investičných projektov sa urýchlia. Poslanci zákon odsúhlasili pôvodne 24. apríla zrýchlene s mnohými úpravami, ktoré značne menia pôvodný návrh. Strategickou investíciou môžu byť už aj projekty s nákladmi nad 50 miliónov eur, predtým to malo byť nad 100 miliónov eur. Požadovaný podiel verejného vlastníka strategickej investície sa znižuje zo 100 na 50 percent.
Niektoré podmienky prijatia vysokokvalifikovaných zamestnancov na územie Slovenska sa zjednodušia. Vyplýva to zo schválenej novely o pobyte cudzincov. Rezort vnútra návrh predložil najmä v reakcii na prijatie smernice Európskej únie. Novelizovať sa ním majú aj ďalšie zákony. Zavádza sa napríklad uznanie odbornej kvalifikácie ako kritéria na vydanie modrej karty, čím sa podľa rezortu rozšíria možnosti získania modrej karty aj u zručných pracovníkov na základe ich vysokej kvalifikácie, respektíve odbornej praxe.
Dopravné spoločnosti so sídlom na Slovensku budú môcť disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie, a to bez potreby ich evidencie aj doma. Umožňuje to schválená vládna novela zákona o cestnej doprave, ktorú v utorok odsúhlasili poslanci parlamentu. Zmeny sa týkajú aj odborného dozoru a kontroly a zároveň aj oblasti taxislužby. „Cieľom je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady o používaní vozidiel prenajatých bez vodičov na cestnú prepravu tovaru,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž.
Ministerstvo dopravy bude pri plnení funkcie námorného úradu vydávať osvedčenia potvrdzujúce zhodu so špecifickými požiadavkami na stabilitu osobných lodí ro-ro v pravidelnej preprave. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o námornej plavbe. Novelou sa podľa dôvodovej správy dopĺňa pôsobnosť ministerstva dopravy, ktoré plní funkciu námorného úradu v súlade s dohovorom SOLAS a smernicou Európskeho parlamentu a Rady EÚ.
Zmeny v poskytovaní príspevku za ubytovanie odídencov prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Úpravy prináša vládna novela zákona o azyle. Po novom by sa mohol príspevok poskytovať iba 120 dní od prvého poskytnutia dočasného útočiska na území Slovenska. Bez časového obmedzenia by ho mohli čerpať definované zraniteľné skupiny osôb. Nový systém má zabezpečiť väčšiu adresnosť a najmä udržateľnosť podpory na ďalšie obdobia.