PS kritizuje časť návrhu lex atentát o bezpečnostných opatreniach. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Progresívne Slovensko kritizuje v balíku opatrení, tzv. lex atentát, ustanovenia nesúvisiace s bezpečnosťou a ochranou ústavných činiteľov aj viaceré pasáže obmedzujúce právo na zhromažďovanie.
KDH bude ešte o návrhu diskutovať, v predloženej podobe by ho pravdepodobne nepodporilo. Poslanci z klubu Slovensko, Kresťanská únia a Za ľudí vládny návrh odmietajú a vyzvali na jeho stiahnutie.
Nie všetko súvisí s bezpečnosťou
Niektoré z opatrení pre zlepšenie bezpečnostnej situácie nie sú podľa Progresívneho Slovenska správne a nemali by sa nachádzať v lex atentát. Uviedol to predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v reakcii na opatrenia, ktoré v stredu schválila vláda.
Progresívcom sa zdalo logické, aby bola najskôr vykonaná a zverejnená analýza toho, ako mohlo dôjsť k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica, a tiež kde sú zlyhania či slabé miesta v polícii alebo na Úrade na ochranu ústavných činiteľov. Až potom by podľa Šimečku malo nasledovať prijímanie legislatívy, ktorá by bola reakciou na zistené nedostatky.

„Mnohé z toho, čo obsahuje tento návrh, nijakým spôsobom nesúvisí s bezpečnosťou ústavných činiteľov a ich ochranou. Napríklad doživotná renta, ktorá sa zavádza pre predsedu vlády nesúvisí s jeho bezpečnosťou. To sa nám zdá, že nemá čo robiť v zákone o zvýšení ochrany ústavných činiteľov či občanov Slovenska?" uviedol Šimečka s tým, že to nereaguje na atentát tak, ako by si predstavovali.
Podľa Šimečku sú v návrhu veci, ktoré tam nemajú čo robiť, nie to ešte v skrátenom legislatívnom konaní. Ďalším problematickým prvkom je podľa neho zásah do práva na zhromažďovanie.
„Treba si uvedomiť, že ide o jedno zo zásadných práv občanov, ktoré je garantované ústavou, a ktorého rozsah sa môže obmedziť len vo výnimočných prípadoch a proporcionálne," upozornil predseda PS. V tejto súvislosti súčasne odmietol výroky predstaviteľov vládnej koalície.
„Akoby protestné zhromaždenia proti novele trestného zákona alebo zrušeniu RTVS mali za následok atentát, akoby tam bol súvis a akoby ľudia, ktorí sa zúčastnili na pokojnom zhromaždení alebo jeho organizátori mohli za to, čo sa stalo predsedovi vlády," uviedol Šimečka a vysvetlil, že o to spomína preto, lebo v schválenom návrhu sú aj ustanovenia, ktoré zasahujú do práva na zhromažďovanie a verejné vyjadrenie nesúhlasu.
Niektoré návrhy by vylepšili
PS s niektorými bodmi návrhu, naopak, súhlasí, pretože idú správnym smerom, no je ich podľa hnutia potrebné dopracovať.

Zakázanie protestov pred bytmi alebo domami politikov, lekárov či novinárov je podľa predstaviteľov PS správne, no znenie paragrafu musí byť také, aby neobmedzovalo právo zhromažďovať sa.
Šimečka v mene celého hnutia avizoval, že určite budú podávať pozmeňujúce návrhy. Informoval aj o tom, že vidia ochotu predstaviteľov vládnej koalície viesť diskusiu aj s opozíciou.
„Sme na ňu pripravení a budeme sa snažiť zmeniť tento návrh spôsobom, ktorý bude reagovať na atentát, no nebude zasahovať do práv ľudí," uzavrel Šimečka.
Lex atentát ja navrhnutý pre Roberta Fica, tvrdí Matovič. Zdroj: TASR
Papalášske výhody
Hnutie Slovensko požaduje stiahnutie návrhu zákona, podľa nich hrubo zasahuje do práva ľudí na zhromažďovanie a prekáža mu aj to, že neprešiel riadnym pripomienkovým konaním. Kritizuje tiež, že návrh umožňuje zákaz protestu z dôvodov, ktoré sú ľahko zneužiteľné.
„Napríklad stačí, ak provokatéri zvolajú kontraprotest a už to bude dôvod na zrušenie protestu. Zároveň Ministerstvo vnútra hrozí pokutami obciam, ak takéto protesty schvália," uvádzajú.
Hnutie zdôraznilo, že nik okrem štvornásobného premiéra Fica podmienky, ktoré upravuje predmetný návrh, nespĺňa, a ani dlho spĺňať nebude.
„Vláda síce hovorí, že takéto výhody by mali mať aj predsedovia opozičných strán, ale bolo by to skôr šikanovanie a prenasledovanie opozičných oponentov než výhoda," tvrdí politický subjekt.
Náklady na doživotný príjem, auto s vodičom i ochranku pre premiéra vyčíslilo hnutie Slovensko na sumu viac ako 26-tisíc eur za mesiac.

„Ak dostane Fico doživotný plat a doživotné vyvážanie sa po Slovensku, ako to zabezpečí jeho väčšiu bezpečnosť? Vláda zneužíva atentát a dáva Ficovi ďalšie papalášske výhody, ktoré nás všetkých budú stáť približne 30-tisíc eur mesačne,“ tvrdí predseda hnutia Slovensko Igor Matovič.
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová tiež poukázala, že tento návrh prichádza v čase, keď sú vysoké ceny potravín a ministerstvo zdravotníctva zrušilo napríklad zubné benefity pre ľudí.
„Žiadame vládnu koalíciu, aby tento zákon, ktorý je protiústavný a porušuje právo ľudí zhromažďovať sa, bezodkladne stiahla,“ vyzvala.
KDH prekáža premiérska renta
Poslanec KDH František Majerský skonštatoval, že niektoré veci v návrhu vníma pozitívne, no niektoré nie sú dobre nastavené. Priblížil, že o návrhu a jeho znení ešte budú v klube diskutovať, prípadne predložia aj pozmeňujúci návrh.
Ak by neprešiel, v predloženej podobe by hnutie návrh pravdepodobne nepodporilo. S ochranou premiéra aj po skončení mandátu súhlasí.
"Nebudeme sa tváriť, že sa v krajine nič nedeje," uviedol s tým, že k útokom na verejných činiteľov dochádza, no nemyslí si, že by mal mať preto dvojnásobný premiér doživotnú rentu.
Končí Fico? Pýta sa Kolíková
Mnohé opatrenia schválené vládou známe ako „lex atentát" sa netýkajú zlepšenia bezpečnostnej situácie, ale vyzerajú, ako by mal Fico skončiť vo funkcii, uviedla zasa opozičná poslankyňa Mária Kolíková.
„Keď to má ísť takto rýchlo, znamená to, že premiér končí vo funkcii?," spýtala sa Kolíková. Doplnila, že ak je to naozaj tak, ide o vážnu správu.
„Lebo ak to tak nie je, tak nie je predsa žiadny dôvod sa hnať s touto právnou úpravou," povedala Kolíkova s tým, že premiér má dnes vysokú úroveň ochrany.
„A k tomu vôbec nie je potrebná táto právna úprava. Rovnako nie je potrebné sa teraz v rýchlosti rozprávať o tom, že je potrebná doživotná renta. Doživotná renta nám nikomu nezvýši bezpečnosť," dodala Kolíková.