BRATISLAVA. Vznikol preto, aby štát platil menej za lieky alebo za zdravotnícke pomôcky. Aby bol nezávislý od politikov a podnikateľských skupín, volila jeho šéfa skupina odborníkov. Od stredy je všetko inak.
Vládna koalícia presadila novelu zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej bude môcť šéfa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) odvolať vláda na návrh ministra zdravotníctva bez uvedenia dôvodu. NIHO je inštitúcia, ktorá hodnotí vynaložené náklady v rezorte zdravotníctva.
Ak odvolá ministerka Zuzana Dolinková súčasného riaditeľa Michala Staňáka, nebude sa môcť prihlásiť do prípadného nového konkurzu. Po novom sa bude môcť doň prihlásiť iba lekár alebo farmaceut.
Staňák nie je ani jedno, ale je odborník na hodnotenie medicínskych technológií, čo je hlavná náplň práce inštitútu. Hodnotí najmä ceny liekov a zdravotníckych pomôcok.

Pri 23 zamestnancoch a rozpočte 1,4 milióna eur ušetril vlani NIHO štátu až 111 miliónov eur. Napríklad preto, že prehodnotil ponuky farmaceutických firiem na ceny liekov, a podarilo sa mu ich výrazne znížiť.
Napriek tomu si Dolinková novelou zákona inštitút podmanila, aby ho mohla vláda lepšie kontrolovať a v prípade nespokojnosti niektorého politika či podnikateľskej skupiny jeho šéfa kedykoľvek odvolať.
Po februárovom odvolaní bývalej šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej po novele kompetenčného zákona je NIHO ďalšou inštitúciou, ktorú vláda zbavila nezávislosti.
Ministerstvo neodpovedalo na otázky SME k sporným bodom novely. Poslalo iba link na video s komentárom ministerky, kde sa vyjadrila len k profesijným požiadavkám na kandidáta na šéfa inštitútu.
Novela zákona týkajúca sa NIHO má platiť od augusta.
V článku sa dočítate
- ako koalícia presadila zmenu zákona,
- čo sa mení vo výbere šéfa NIHO,
- ako zmeny obhajuje Dolinková.
Pokútne schválenie novely
"Je to hanebnosť. Toto, čo urobila pani ministerka, bolo odporné, takýmto spôsobom sa nová politická kultúra nevytvára," hovorí zdravotnícky expert SaS Tomáš Szalay o spôsobe, akým koalícia presadila zmeny v NIHO.
Návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach v utorok prediskutoval zdravotnícky výbor. Koalíciou navrhované zmeny boli pre opozičných poslancov podľa neho zväčša prijateľné.
NIHO
- inštitúcia, ktorá slúži na hodnotenie vynaložených nákladov na technológie v zdravotníctve,
- jeho úlohou je, aby štát neplatil príliš veľa za lieky a zdravotnícke pomôcky,
- šéfom je odborník na hodnotenie medicínskych technológii Michal Staňák,
- vlani inštitút ušetril štátu 111 miliónov eur.
"Na druhý deň ráno (v stredu, pozn. red.) sa zrazu v pléne postavil Zdenko Sloboda (Hlas), že má pozmeňovací návrh, že ho len prečíta a o jedenástej sa o tom bude hlasovať. Bez toho, aby to ktokoľvek prediskutoval alebo videl," hovorí Szalay o sporných zmenách, ktoré sa týkali NIHO.
"Už Ústavný súd povedal, že takýmto spôsobom sa legislatíva neprijíma," pripomenul.
Sloboda navrhoval, aby ministerka mohla bez uvedenia dôvodov odvolať šéfa NIHO, aby na čele inštitúcie už mohol byť len lekár či farmaceut a aby sa posilnil vplyv ministerstva v komisii, ktorá ho bude vyberať.
"Vláda chce urobiť z nezávislého inštitútu NIHO ďalšiu svoju slúžku, ktorá sa bude podieľať na korupcii v zdravotníctve tam, kde je to najcitlivejšie – tam, kde do nášho systému vstupujú inovatívne technológie a inovatívne lieky,“ hovorí aj bývalý minister zdravotníctva, dnes poslanec Marek Krajčí (strana Slovensko).
"Politizácia NIHO je totožná s tou, ktorá sa udiala aj pri ÚDZS," pridáva sa zdravotnícky expert PS Oskar Dvořák.
V oboch prípadoch ide podľa neho jednoznačne o odstránenie nezávislosti úradov dosadením politických nominantov do vedúcich funkcií. "Dovolím si tvrdiť, že ak by si farmafirmy alebo súkromné zdravotné poisťovne písali zákony, vyzeralo by to presne takto," tvrdí.

Vazal vlády
Staňák sa funkcie ujal v septembri 2023 potom, ako vyhral v súťaži. Dvojicu kandidátov posudzovala deväťčlenná komisia, v ktorej boli zástupcovia ministerstva zdravotníctva a financií, ÚDZS, zdravotných poisťovní, Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej akadémie vied, Verejného ochrancu práv a NIHO.
Po novele, ktorú presadila Dolinková, si môže byť podľa odborníkov istý, že svoje päťročné funkčné obdobie nedokončí.
Po novom si bude môcť vláda "dosadiť svojho nominanta - napríklad aj priamo z farmafirmy, s priamym konfliktom záujmov", vraví Dvořák.
"Menovaný môže byť len lekár alebo farmaceut, ako keby to bola inštitúcia, kde bude riaditeľ liečiť alebo predpisovať lieky," kritizuje ďalšiu zmenu v statuse na sociálnej sieti odborníčka na zdravotníctvo Jana Ježíková.
Dolinková nový systém obhajuje tým, že doteraz sa do výberového procesu mohol zapojiť len veľmi obmedzený počet ľudí. "V poslednom výberovom konaní boli iba dvaja kandidáti, z ktorých ani jeden nemal medicínske alebo farmaceutické vzdelanie."
Novela podľa nej ruší diskriminačné podmienky a za šéfa inštitútu sa môže hlásiť aj lekár a farmaceut.
"Je úplne falošný argument, že doteraz to bolo diskriminačné," vraví Szalay. Ministerka podľa neho klame, keď tvrdí, že odteraz sa budú môcť prihlásiť aj lekári a farmaceuti. "Lekári a farmaceuti sa mohli prihlásiť aj doteraz. Pravda je taká, že odteraz sa už nebude môcť prihlásiť nikto iný."
"Touto zmenou sa absolútne devalvovali stanovené odborné kvalitatívne kritériá na takú náročnú a špecifickú funkciu," vraví Ježíková.
Ako o možnom novom šéfovi inštitútu sa hovorí o odborníkovi na farmakoekonomiku Tomášovi Tesařovi zo zdravotnej poisťovne Union.
"V danej súvislosti ma nik oficiálne neoslovil. Predpokladám, že táto úvaha vznikla preto, že som autorom mnohých vedeckých prác na tému hodnotenia zdravotníckych technológií," vraví Tesař.
"V tejto situácii je už bezpredmetné sa vyjadrovať k osobe, ktorá bude sedieť na mieste riaditeľa inštitútu," vraví Krajčí. Bude to podľa neho "bábka vládnej moci, ktorá ak nebude poslúchať, môže kedykoľvek, aj bez uvedenia dôvodu, prísť o svoje miesto".
Koalícia si poistila aj výberovú komisiu. Po novom jej členom už nemá byť zástupca inštitútu a namiesto neho má prísť ďalší člen za ministerstvo.
"Po stredajšej zmene zákona bude minister zdravotníctva vymenúvať namiesto dvoch členov komisie troch. V takejto zostave už vie ministerstvo veľmi ľahko nazbierať väčšinu piatich hlasov," vysvetľuje Ježíková.

Beata
Balogová
