BRATISLAVA. Toto zmeníme, utrúsil šéf SNS Andrej Danko s úsmevom na schodisku prezidentského paláca krátko po jesenných parlamentných voľbách po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Hľadel pritom na mikrofóny novinárov z RTVS s ružovým logom s dvojbodkou namiesto písmena "S", ktoré SNS prekážalo už počas spoločnej vlády so Smerom v roku 2016 s tvrdením, že "Slovensko nie je žiadna dvojbodka".
Osemročný politický sen sa SNS bude plniť od štvrtka, na ktorý nominantka strany, ministerka kultúry Martina Šimkovičová naplánovala konečné rokovanie v parlamente o zániku RTVS a vzniku Slovenskej televízie a rozhlasu.
Aby zákon nestihla vetovať prezidentka Zuzana Čaputová, čo by odsunulo zmeny vo verejnoprávnom médiu možno až na september, druhé a tretie čítanie návrhu bude v parlamente až teraz, po sobotňajšej inaugurácii nového prezidenta Petra Pellegriniho, donedávna jedného z lídrov koalície.
Rozprava potrvá nanajvýš niekoľko hodín. Koaliční poslanci plánujú podľa informácií SME diskusiu obmedziť, aby ju opozícia nemohla svojimi vystúpeniami predlžovať.
Zákon by mohla 79-členná vládna väčšina schváliť už tento týždeň, najneskôr však v utorok nasledujúceho týždňa. RTVS potom zostane posledných päť dní existencie, skončiť by mala do 1. júla.
Potrvá však najmenej ďalšie mesiace, kým "ružovučké logo", ako o ňom hovoril minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba, vo vysielaní skončí tiež.

Ružovú len tak nezmenia
Hlavnými cieľmi SNS s podporou premiéra Roberta Fica zo Smeru a so súhlasom Hlasu sú výmena generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja, personálne výmeny v manažmente a v redakciách, aby koalícia ovplyvňovala vysielanie.
Ako dôvod SNS popri údajnej neobjektivite spravodajstva či nedostatočnom priestore pre domácu tvorbu zvyčajne spomenie aj súčasný názov média a logo.
Šimkovičová nechala do dôvodovej správy k zákonu vpísať, že dôvodom vzniku nového média s novým názvom je aj nespokojnosť s tým, že v súčasnom názve RTVS nie je "Slovensko" zachytené ako prívlastok "slovenský", ale je v ňom vo forme "odkazu na región". Ministerka tvrdí, že sa tým "degraduje štátotvorný národ".
"V súčasnosti používané logo tejto inštitúcie navyše z názvu úplne anulovalo Slovensko nahradením písmena S (označujúceho Slovensko) dvojbodkou," píše ministerstvo kultúry.
Michelko už začiatkom jari spomínal "premaľovanie značky". "Nech to bude stáť 20-tisíc eur, lebo krytky na mikrofóny, to je tak päť eur, nejaké logo... Naozaj to nebudú nejaké horibilné sumy, v rozpočte RTVS je to kvapka v mori," tvrdil.
V skutočnosti je zmena vizuálnej identity procesom aspoň na pol roka, tvrdia oslovení experti. Podľa neoficiálnych informácií z prostredia RTVS bude stáť aspoň stovky tisíc až jeden milión eur.
Najskôr sa má definovať, čo značka reprezentuje, koho má osloviť, akú emóciu má vyvolávať. Výroba grafiky do vysielania vrátane mikrofónov s novým logom je až posledným krokom.
RTVS má štyri televízne okruhy a deväť rozhlasových služieb. Všetky majú vizuálnu aj zvukovú grafiku naviazanú na názov média a obrazové predely pracujú aj s dvojbodkou.
Napríklad na jar RTVS predstavila novú sériu televíznych džinglov. Vystupujú v nich moderátori Ľubomír Bajaník, Janette Štefánková či Soňa Müllerová. Vedľa ich usmiatych tvárií sa vždy zobrazí aj dvojbodka, za ktorou nasleduje číslo kanálu, napríklad Jednotka.
V centrálnom registri zmlúv nie je zverejnená žiadna zmluva, ktorá by ukazovala, že by súčasný manažment RTVS pripravoval nový vizuál. Podľa neoficiálnych informácií z média sa manažment pripravuje na zánik RTVS a vznik STVR, ale musia čakať na konečné znenie zákona.

Ešte prídu "technické zmeny" v parlamente
Znenie Šimkovičovej návrhu by sa už zásadne nemalo meniť. Po novom bude nového generálneho riaditeľa novej STVR voliť deväťčlenná Rada STVR.
Zložená bude z ľudí blízkych vládnej koalícii. Piatich členov nominuje parlament, kde má koalícia väčšinu, troch vyberie ministerka Šimkovičová a jedného jej navrhne minister financií.
Vznikne aj etická komisia, ktorá má sledovať správanie pracovníkov verejnoprávneho média a ich prácu. Z deviatich členov nebude ani jeden zástupcom zamestnancov. Majú ich vybrať napríklad Matica slovenská, cirkvi či Slovenská akadémia vied.
Michelko nedávno na konšpiračnej internetovej stránke infovojna načrtol, že Rada STVR by mala vzniknúť do týždňa od zániku RTVS. O ďalších tridsať dní, teda na prelome júla a augusta, má rada zverejniť výzvu na konkurz nového šéfa telerozhlasu.
"V polovici augusta máme nového riaditeľa," povedal Michelko. Dovtedy by podľa návrhu zákona o STVR mal médium viesť niektorý z Machajových zástupcov. Ak by všetci odmietli, predseda parlamentu môže poveriť dočasným vedením ktoréhokoľvek zamestnanca.
V utorok sa mal na Námestí slobody v Bratislave konať podporný koncert za RTVS. Organizátori však podujatie odložili, náhradný termín zatiaľ nezverejnili.

Beata
Balogová
